Ulica Wąska w Krakowie


Ulica Wąska to malownicza arteria zlokalizowana w sercu Krakowa, konkretnej w dzielnicy I Stare Miasto, która znajduje się na historycznym Kazimierzu.

Ta wąska droga stanowi ważny element komunikacyjny, łącząc ulicę Józefa z ulicą św. Wawrzyńca.

Warto zaznaczyć, że ulica jest jednojezdniowa, co sprawia, że staje się bardziej kameralnym miejscem, idealnym do spacerów i poznawania lokalnej architektury.

Historia

Do drugiej połowy XIX wieku ulica Wąska była jedynie przedłużeniem ulicy Jakuba i była znana pod różnymi nazwami. W wyniku regulacji urbanistycznych dokonanych w roku 1888 oraz budowy dawnej Szkoły Miejskiej (obecnie znanej jako VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza), wytyczono ulicę Wąską, która zajęła dużą część tej dawnej ulicy.

Na historycznym planie Krakowa z 1791 roku, fragment obecnej ulicy Wąskiej był oznaczony jako bezimienna Przetnica. Z kolei na mapie z 1844 roku, uliczka ta figurowała jako przecznica św. Wawrzyńca. Nazwa, którą znamy dzisiaj, zaczęła być używana w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to Wąska przestała być częścią ul. Józefa.

Zabudowa

Ulica Wąska w Krakowie jest znana z interesującej architektury oraz historycznych budynków. Przykłady obiektów, które można tam znaleźć, to:

  • ul. Wąska (ul. Józefa 21) – budynek mieszkalny, wzniesiony w latach 1820-1822,
  • ul. Wąska 2 (ul. Józefa 23) – kamienica pochodząca z XVII wieku,
  • ul. Wąska 3–5–7 – gmach dawnej Szkoły Miejskiej, obecnie siedziba VI LO im. Adama Mickiewicza. Budynek zaprojektowany przez Jana Zawiejski, ukończony w 1906 roku,
  • ul. Wąska 10 – kamienica będąca przykładem twórczości Samuela Singera, z 1921 roku,
  • ul. Wąska 12 – kolejna kamienica, której projekt stworzył Antoni Dostal w 1920 roku.

Informacje te opracowano na podstawie Gminnej ewidencji zabytków – Kraków.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 04.02.2024 r.]
  2. Gminna ewidencja zabytków – Kraków. [w:] Biuletyn Informacji Publicznej [on-line]. bip.krakow.pl. [dostęp 31.01.2024 r.]
  3. Elżbieta Supranowicz: Nazwy ulic Krakowa. Kraków: Wydawnictwo Instytutu Języka Polskiego PAN, 1995.

Oceń: Ulica Wąska w Krakowie

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:17