Ulica Węgierska w Krakowie


Ulica Węgierska to interesujący odcinek w Krakowie, który znajduje się w dzielnicy XIII Podgórze. Ta urokliwa ulica zlokalizowana w Podgórzu łączy ulicę Rękawka oraz ulicę Józefińską.

Północny odcinek Węgierskiej, sięgający do ulicy Bolesława Limanowskiego, został wytyczony w pierwszej połowie XIX wieku. Z kolei południowa część, prowadząca do ul. Rękawka, blisko Krzemionek, powstała około połowy tego samego stulecia.

Na samym początku ulica nosiła nazwę ul. Twardowskiego, co miało związek z legendą o czarnoksiężniku Twardowskim, którego laboratorium miało znajdować się w pobliżu Krzemionek. Obecnie ul. Twardowskiego jest usytuowana wokół Krzemionek Zakrzowskich, w sąsiedztwie Skałki Twardowskiego.

Warto również zaznaczyć, iż aktualna nazwa ulicy, która została wprowadzona w 1926 roku, może być związana z historycznym szlakiem handlowym w kierunku Węgier, który biegnie przez ten obszar. Dodatkowo, podczas II wojny światowej, ul. Węgierska znajdowała się wewnątrz getta, co wpłynęło na jej historię oraz losy mieszkańców.

Ważniejsze obiekty

Jednym z kluczowych punktów na Ulicy Węgierskiej w Krakowie jest Dom Modlitwy Zuckera, znany również jako Bethamidrasz Chasidim, znajdujący się pod numerem 5. Ten interesujący obiekt został wzniesiony w latach 1879-1881 i charakteryzuje się stylem historyzmu, wzbogaconym elementami neoromanizmu. Został stworzony z myślą o Dawidzie Zuckerze, ale szybko przeszedł w ręce Stowarzyszenia Domu Modlitwy i Wsparcia.

Choć potocznie nazywa się go Synagogą Zuckera, warto zaznaczyć, że różni się on od tradycyjnej synagogi. W tym miejscu modlący się oraz uczący mieli również możliwość spożywania posiłków i spania, co czyniło go bardziej wielofunkcyjnym obiektem. Obecnie w jego wnętrzach mieści się Galeria Starmach, która prezentuje dzieła polskiej sztuki współczesnej, głównie związane z tzw. Grupą Krakowską.

Przypisy

  1. Dawny Dom Modlitwy Zuckera (Starmach Gallery), na portalu: Krakow.Travel.pl [dostęp 18.02.2011 r.]
  2. Bejt Midrasz Chasidim, na portalu: Wirtualny Sztetl [dostęp 18.02.2011 r.]

Oceń: Ulica Węgierska w Krakowie

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:22