Ulica Vlastimila Hofmana w Krakowie


Ulica Vlastimila Hofmana to kolejny urokliwy zakątek Krakowa, położony w dzielnicy VII Zwierzyniec. Ten malowniczy obszar, znany jako Zwierzyńca, staje się coraz bardziej popularny wśród mieszkańców i turystów.

Ulica ta ma szczególne znaczenie, ponieważ łączy ulicę Królowej Jadwigi z aleją Mieczysława Małeckiego, tworząc wygodny szlak komunikacyjny w tej części miasta. Jest to ulica jednojezdniowa, co sprawia, że jest idealna do spokojnych spacerów oraz podziwiania okolicy.

Historia

Trochę historii o ulicy, która w swoim obecnym kształcie powstała w latach sześćdziesiątych XIX wieku. Funkcjonowała jako droga dojazdowa, której zaprojektowanie przebiegało z myślą o strategicznym połączeniu z fortyfikacjami, w tym z fortem cytadelowym 2 „Kościuszko”, otaczającym znany w Krakowie kopiec Kościuszki.

W 1912 roku, Rada Miasta Krakowa nadała tej drodze nazwę ul. Lasoty. Kolejne zmiany miały miejsce w 1926 roku, kiedy to ulica zyskała nazwę ul. Spadzistą, co nawiązywało do jej stromego położenia. Warto zauważyć, że w 1973 roku, nadano ulicy imię Vlastimila Hofmana, uznawanego za polskiego malarza reprezentującego symbolizm. Decyzja o nazwie była związana z fakt, że w przeszłości przy tej ulicy znajdował się jedynie jeden dom, będący własnością Vlastimila Hofmana.

Zabudowa

Ulica Vlastimila Hofmana w Krakowie to miejsce o bogatej historii architektonicznej, które można odkryć dzięki interesującej zabudowie. Oto kilka istotnych obiektów znajdujących się w tej okolicy:

  • ul. Vlastimila Hofmana 15 – to willa z 1914 roku,
  • ul. Vlastimila Hofmana 17 – kolejna willa, zaprojektowana przez Franciszka Mączyńskiego w 1910 roku,
  • ul. Vlastimila Hofmana 20 – dom wybudowany w 1913 roku,
  • ul. Vlastimila Hofmana 23 – mury obronne forty cytadelowego 2 „Kościuszko”, zbudowane w 1909 roku,
  • ul. Vlastimila Hofmana 30 – dom z 1925 roku,
  • ul. Vlastimila Hofmana 32 – willa powstała w 1939 roku,
  • ul. Vlastimila Hofmana – szaniec fortu cytadelowego 2 „Kościuszko”, datowany na lata 1854–1855.

Wszystkie te obiekty stanowią istotny element dziedzictwa kulturowego Krakowa, którego bogactwo można odkrywać na wielu poziomach. Przykładem obronnej architektury jest fort cytadelowy 2 „Kościuszko”, będący częścią pledu miejskiego.

Opracowane na podstawie Gminnej ewidencji zabytków w Krakowie, te informacje ukazują wartość architektoniczną tej ulicy oraz jej znaczenie w historii miasta.

Przypisy

  1. Gminna ewidencja zabytków – Kraków. [w:] Biuletyn Informacji Publicznej [on-line]. bip.krakow.pl. [dostęp 20.03.2024 r.]
  2. a b Hofmana Vlastimila, ulica. W: Nazwy ulic Krakowa. Kraków: Wydawnictwo Instytutu Języka Polskiego PAN, 1995 r., s. 61. ISBN 83-85579-48-6.

Oceń: Ulica Vlastimila Hofmana w Krakowie

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:10