Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki to jeden z kluczowych wydziałów w strukturze Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, która składa się łącznie z siedmiu wydziałów. Uczelnia ta, o bogatej tradycji i wysokich standardach edukacyjnych, kształci specjalistów w dziedzinie konserwacji oraz restauracji dzieł sztuki. Siedziba wydziału mieści się w malowniczej okolicy przy ul. Lea 27-29 w Krakowie, a sam wydział został założony w 1950 roku.
Jako instytucja edukacyjna, wydział odgrywa przeciętną rolę w ochronie i zachowywaniu dziedzictwa kulturowego, przygotowując absolwentów do pracy w muzeach, galeriach oraz innych instytucjach związanych z sztuką. Dzięki innowacyjnym programom nauczania i współpracy z doświadczonymi specjalistami, studenci nabywają umiejętności niezbędne do skutecznej konserwacji i restauracji różnych form sztuki.
Struktura
W skład struktury Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie wchodzi kilka kluczowych jednostek, które specjalizują się w różnych aspektach konserwacji i restauracji dzieł sztuki. Poniżej znajduje się szczegółowy opis poszczególnych katedr oraz pracowni:
- Katedra Konserwacji i Restauracji Malowideł Ściennych
- Pracownia Konserwacji i Restauracji Malowideł Ściennych,
- Pracownia Przenoszenia i Rozwarstwiania Malowideł Ściennych,
- Pracownia Dokumentacji Konserwatorskiej Malarstwa i Rzeźby,
- Pracownia Projektowania Konserwatorskiego.
- Katedra Konserwacji i Restauracji Malowideł Sztalugowych
- Pracownia Konserwacji i Restauracji Malowideł na Płótnie,
- Pracownia Konserwacji i Restauracji Malowideł na Drewnie,
- Pracownia Konserwacji i Restauracji Malowideł na Podłożu Papierowym,
- Pracownia Przenoszenia i Rozwarstwiania Malowideł Sztalugowych.
- Katedra Konserwacji i Restauracji Rzeźby
- Pracownia Konserwacji i Restauracji Rzeźby Drewnianej, Polichromowanej,
- Pracownia Konserwacji i Restauracji Rzeźby Kamiennej, Stiuku i Ceramiki.
- Katedra Technologii i Technik Dzieł Sztuki
- Pracownia Technologii i Technik Malarskich Mineralnych,
- Pracownia Technologii i Technik Malarskich Organicznych,
- Pracownia Technologii i Technik Rzeźbiarskich,
- Pracownia Konserwacji i Restauracji Archiwalnych Materiałów Fotograficznych,
- Zakład Materiałoznawstwa oraz Historii Technik Dzieł Sztuki,
- Pracownia Witrażu i Szkła.
- Katedra Sztuk Pięknych
- Pracownia Malarstwa,
- Pracownia Rysunku Wieczornego,
- Pracownia Rzeźby.
- Zakład Chemii i Fizyki Konserwatorskiej
- Zakład Historii Sztuki i Teorii Konserwacji
Kierunki studiów
W ramach oferty edukacyjnej Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, studenci mają możliwość wyboru z kilku interesujących kierunków. Kierunki te są ściśle związane z ochroną i renowacją dziedzictwa kulturowego, co stanowi istotny element naszej kultury.
- konserwacja i restauracja dzieł sztuki, specjalność konserwacja i restauracja malarstwa,
- konserwacja i restauracja dzieł sztuki, specjalność konserwacja i restauracja rzeźby.
Władze (kadencja 2024-2028)
W skład władz wydziału na kadencję przypadającą na lata 2024-2028 wchodzą:
- dziekan: dr hab. Jarosław Adamowicz, prof. ASP,
- prodziekan: dr Katarzyna Stępień,
- prodziekan: dr Marek Wawrzkiewicz.
Władze historyczne
Dziekani Wydziału Konserwacji (1950–1957)
Okres ten był niezwykle istotny dla rozwoju Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki. W latach 1950–1956 funkcję dziekana sprawował prof. dr Józef Edward Dutkiewicz, który odegrał kluczową rolę w tworzeniu podstaw programowych oraz kadrowych wydziału. Po nim, w latach 1956–1957, na tym stanowisku zasiadał prof. Jan Hopliński.
Kierownicy Studium Konserwacji Dzieł Sztuki (samodzielnego) (1957–1965)
W następnych latach, pomiędzy 1957 a 1965 rokiem, kierownictwo Studium Konserwacji Dzieł Sztuki przechodziło w ręce różnych wybitnych specjalistów. Pierwszym kierownikiem w tym okresie był prof. Jan Hopliński, który pełnił tę funkcję do 1961 roku. Następnie, w latach 1961–1965, na stanowisku tym zasiadał ponownie prof. dr Józef Edward Dutkiewicz.
Kierownicy Studium Konserwacji Dzieł Sztuki działającego w ramach Wydziału Malarstwa i Grafiki (1965–1969) oraz Wydziału Malarstwa (1969–1971)
W okresie od 1965 do 1969 roku kierownikiem Studium był ponownie prof. dr Józef Edward Dutkiewicz. Po nim, w latach 1969–1971, kierownictwo objęła doc. Zofia Medwecka, której wkład w rozwój studiów był nieoceniony.
Dziekani i prodziekani Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki (1972–1993)
W latach 1972–1993, na stanowiskach dziekana oraz prodziekana, zasiadały różne znakomite osobistości. Zaczynając od doc. Zofii Medweckiej, która sprawowała tę funkcję w latach 1971–1972, przez doc. dr Władysława Ślesińskiego w latach 1972–1975, aż po doc. dr Władysława Zalewskiego, który był dziekanem w latach 1975–1981. W tym czasie prodziekanem był doc. Józef Nykiel. Następnie, w latach 1981–1984 doc. Józef Nykiel był ponownie dziekanem, a produktem jego kadencji był wykł. mgr Paweł Karaszkiewicz.
Od 1984 do 1990 roku dziekanem pozostał doc. dr Władysław Zalewski, który od 1986 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego. Na stanowisku prodziekanów była wówczas doc. Małgorzata Schuster-Gawłowska. Okres ten zakończył prof. Małgorzata Schuster-Gawłowska, która była dziekanem w latach 1990–1993, a także prodziekanem był ad. Ireneusz Płuska.
Dziekani i prodziekani Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki (od 23. marca 1993)
Po utworzeniu Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na początku 1993 roku kierownictwo objął prof. Ireneusz Płuska, który sprawował tę funkcję do 1999 roku, a prodziekanem była mgr Maria Rogóż. W latach 1999–2002 dziekanem był doc. Józef Nykiel, a prodziekanem dr Paweł Karaszkiewicz. Następnie, w latach 2002–2005, kierownictwo objął prof. Edward Kosakowski, a prodziekanem była prof. Grażyna Korpal.
Okres 2005-2012 to czas rządów prof. Grażyny Korpal, podczas gdy prodziekani to dr hab. Łukasz Konieczko i dr Jarosław Adamowicz. Kolejnym etapem był okres 2012–2020, kiedy dziekanem była dr hab. Marta Lempart-Geratowska, a prodziekani to dr Jarosław Adamowicz oraz dr Katarzyna Stępień. Od 2020 roku do 2024 roku funkcję dziekana pełni dr hab. Jarosław Adamowicz, a prodziekanem jest dr Katarzyna Stępień.
Przypisy
- Dziekanat WKiRDS – Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki [online] [dostęp 03.08.2024 r.]
- Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki | Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie [online] [dostęp 27.07.2024 r.]
- Bogusław B. Krasnowolski, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie 1950-2020: geneza, historia, znaczenie dla ochrony dziedzictwa, Kraków: Wydawnictwo Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, 2021, s. 209, ISBN 978-83-66564-26-8 [dostęp 03.08.2024 r.]
- Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki - kontakt. [dostęp 27.04.2022 r.]
- Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki - informacje ogólne. [dostęp 12.05.2016 r.]
- Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki - struktura. [dostęp 12.05.2016 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie | Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej | Wyższe Seminarium Duchowne Zakonu Paulinów | Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej | Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej | Collegium Zoologicum Uniwersytetu Jagiellońskiego | Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie | Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie | Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej | Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej | Wydział Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej | Wydział Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej | Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie | Uniwersytet Ignatianum w Krakowie | Theatrum Anatomicum w Krakowie | Politechnika Krakowska im. Tadeusza KościuszkiOceń: Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie