Andrzej Mroczek


Andrzej Artur Mroczek, urodzony w 1936 roku w Krakowie, jest osobą znaną w wielu dziedzinach. Jako polski konstruktor, wniósł znaczący wkład w rozwój technologii, angażując się w innowacyjne projekty, które zyskują uznanie nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Oprócz swoich osiągnięć inżynieryjnych, Andrzej Mroczek jest również cenionym dziennikarzem, który swoją pracą przyczynił się do popularyzacji wielu ważnych tematów społecznych. Jego artykuły zdobyły szacunek czytelników dzięki rzetelnym informacjom oraz głębokiej analizie poruszanych kwestii.

Dodatkowo, jako fotografik, Mroczek uchwycił na swoich fotografiach nie tylko piękno otaczającego świata, ale także emocje i historie ludzi, co sprawia, że jego prace są niezwykle inspirujące i wartościowe.

Życiorys

Dzieciństwo Andrzeja Mroczka miało miejsce we Lwowie, jednak po zakończeniu II wojny światowej osiedlił się ponownie w Krakowie. Już od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie lotnictwem, co przejawiało się w jego pasji do budowy modeli samolotów oraz uczestnictwie w zawodach modeli latających, gdzie odnosił liczne sukcesy. Te fascynacje doprowadziły go do podjęcia studiów na Wydziale Lotniczym Politechniki Warszawskiej.

W trakcie swojej edukacji Mroczek rozwijał również zainteresowania w dziedzinie fotografii artystycznej. W 1958 roku przystąpił do warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego, aktywnie biorąc udział w pracach sekcji zajmującej się fotografią artystyczną. Po reorganizacji amatorskiego ruchu fotograficznego, spowodowanej decyzjami władz, stał się członkiem Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego. Brał udział w licznych krajowych oraz zagranicznych wystawach amatorskiej fotografii artystycznej, zdobywając znaczące nagrody i wyróżnienia. Jako freelancer współpracował z dziennikiem „Słowo Powszechne”, w którym publikował fotografie reportażowe.

Jego kariera zawodowa rozpoczęła się w Ośrodku Konstrukcji Płatowców OKP-2 w zakładach lotniczych WSK–Okęcie, gdzie był częścią zespołu odpowiedzialnego za projektowanie samolotu wielozadaniowego PZL-104 Wilga 2P. Mroczek łączył swoją pracę konstruktora z aktywnością dziennikarską, pełniąc funkcję redaktora działu lotniczego w miesięczniku „Modelarz”. Publikował tam artykuły, które miały na celu wyjaśnienie młodym czytelnikom zawirowań związanych z aerodynamiką oraz mechaniką lotu małych samolotów. W dodatku dla dzieci, publikowanym w „Słowie Powszechnym”, redagował dział nazwany „Klub Młodych Astronautów”.

Był także pomysłodawcą i organizatorem I Ogólnopolskich Zawodów Modeli Rakiet im. Kazimierza Siemienowicza, które odbyły się zaledwie rok po locie Gagarina. Zawody te zostały zorganizowane przez „Słowo Powszechne” oraz Aeroklub Krakowski i były pierwszymi tego typu zmaganiami nie tylko w Polsce, ale również w Europie. W obecnych czasach odbywają się mistrzostwa świata w tej dyscyplinie modelarstwa lotniczego, organizowane przez Międzynarodową Federację Lotniczą FAI.

W 1965 roku Mroczek podjął pracę jako dziennikarz w „Słowie Powszechnym”. W latach 1971-1981 pełnił rolę zastępcy redaktora naczelnego tygodnika społeczno-kulturalnego „Kierunki”. W tym okresie publikował artykuły z zakresu tematyki gospodarczej, reportaże, felietony oraz recenzje dotyczące wystaw fotografii artystycznej czy albumów fotograficznych. Po ogłoszeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku, wykorzystując nadmiar wolnego czasu, napisał książkę zatytułowaną „O fotografowaniu”. Dodatkowo, w ramach obchodów 150-lecia Fotografii, zorganizował ogólnopolskie sympozjum pod nazwą „Fotografia w obszarze kultury narodowej”. W 1993 roku Mroczek został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Wystawy

Andrzej Mroczek odznacza się bogatym dorobkiem artystycznym, szczególnie w zakresie indywidualnych wystaw fotograficznych, które ukazują niezwykłe aspekty polskiej architektury sakralnej oraz historyczne ujęcia ówczesnych czasów. Jego prace były prezentowane podczas wystawy czarno-białych fotografii, której otwarcie miało miejsce w 1987 roku w Warszawie, a także na Międzynarodowym Kongresie Światowej Unii Architektów w Brighton.

W 1989 roku odbyła się jego kolejna wystawa zdjęć kolorowych w ramach III Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie. Kolejne prace Mroczka można było podziwiać w miastach takich jak Warszawa, Dęblin, Piła, Białystok, Olsztyn, Poznań, Żabno, Kościan oraz Wschowa. Ponadto artysta brał udział w wystawach zbiorowych, które prezentowały polską architekturę sakralną, organizowanych w takich miejscach jak Praga, Ołomuniec i Trnawa, a także na Biennale Sztuki w Wenecji, a rok później w Wenecji na I Międzynarodowym Biennale Architektury Sakralnej.

Mroczek jest także autorem wielu publikacji, w których zamieszczał swoje fotografie w architektonicznych czasopismach na rynkach polskim oraz międzynarodowym, obejmującym Niemcy, Francję, Włochy, Japonię i Chiny. Kulminacją jego prac jest wydany album fotograficzny „Nowe kościoły w Polsce”, który zawiera na 400 stronach zdjęcia 40 niezwykle interesujących świątyń oraz album „Beauty of the New Style Church”, opublikowany w 2008 roku w Pekinie.

W 2016 roku artysta wydał książkę pt. „Konstruktor – 26 rozmów z Andrzejem Frydrychewiczem”, która jest rezultatem dwóch lat intensywnych rozmów z jednym z najwybitniejszych konstruktorów lotniczych. Książka przybliża jego zrealizowane oraz niezrealizowane projekty, a także omawia aktualnie budowane samoloty, takie jak cywilny odrzutowiec Flaris LAR01 oraz samolot patrolowy OSA.

Oprócz wystaw, fotografie Mroczka są częścią zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, znajdują się w rękach osób prywatnych oraz w zasobach Oddziału Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

Książki

Andrzej Mroczek to autor wielu interesujących książek, które cieszą się dużym zainteresowaniem w różnych dziedzinach. Wśród jego publikacji można wyróżnić kilka kategorii:

  • dla dzieci: „Samolot w sosie własnym” (1967 r.), „Zwycięstwo przed dogrywką” (I wydanie 1971 r., II wydanie 1973 r.),
  • dla majsterkowiczów: „Mieszkanie i nasz dom” (I wydanie 1985 r., II wydanie 1987 r., wydanie w języku rosyjskim 1987 r.),
  • albumy fotograficzne: „Nowe kościoły w Polsce” (2002 r.), „Wielkopolska” (I wydanie 1994 r., II wydanie 1997 r.), „Leszno” (1997 r.), „Beaty of the New Style Church” (2008 r.),
  • dla fotoamatorów: „O fotografowaniu” (I wydanie 1987 r., II wydanie 1989 r.), „Książka o fotografowaniu” (I wydanie 2001 r., II wydanie 2003 r., III wydanie 2009 r.), „Książka o fotografowaniu dzieci” (2008 r.), „Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available Light do HDR” (2011 r.),
  • dla zainteresowanych polskimi konstrukcjami samolotów: „Konstruktor, 26 rozmów z Andrzejem Frydrychewiczem” (Wyd. Galaktyka 2016 r.).

Łączny nakład jego książek dla fotoamatorów wyniósł imponujące 91 000 egzemplarzy.

Przypisy

  1. Altair Agencja Lotnicza [online], www.altair.com.pl [dostęp 21.11.2017 r.]

Oceń: Andrzej Mroczek

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:5