Krzysztof Budziakowski


Krzysztof Budziakowski, urodzony 24 maja 1958 roku w Krakowie, to postać o wielu talentach i pasjach. Jest polskim publicystą, który z wielką biegłością podejmuje różnorodne tematy na łamach publikacji. Jako poeta, tworzy dzieła, które odzwierciedlają jego wrażliwość oraz zrozumienie otaczającego go świata.

Jego zaangażowanie w życie społeczne jest niewątpliwie istotnym elementem jego działalności, a także przejawem chęci niesienia pomocy innym. Dodatkowo, jako przedsiębiorca, krzyskowski Budziakowski łączy swoją kreatywność z umiejętnościami menedżerskimi, co pozwala mu odnosić sukcesy w biznesie.

Życiorys

W okresie swojej młodzieńczej nauki na Uniwersytecie Jagiellońskim, Krzysztof Budziakowski zaangażował się w działalność opozycyjną. Był jednym z aktywnych członków Grupy Inicjatywnej Niezależnego Zrzeszenia Studentów UJ oraz Klubu Myśli Patriotycznej „Jagiellonia”. Wiosną 1981 roku założył i również prowadził wydawnictwo NZS UJ „Jagiellonia”. Dodatkowo był współzałożycielem wydawnictwa „ABC” oraz współinicjatorem powstania i redaktorem prowadzącym pisma społeczno-kulturalnego „Bez tytułu”.

W czasie stanu wojennego zaangażował się w działalność podziemnego Krakowskiego Towarzystwa Wydawniczego. W tym kontekście, mimo cenzury, udało mu się wydać kilkadziesiąt książek i innych druków. W osobistym porozumieniu z Jerzym Giedroyciem, także wydawcą paryskiej „Kultury”, drukował polskie reedycje „Zeszytów Historycznych”. Ponadto organizował kolportaż nielegalnych wydawnictw.

W trakcie swojej aktywności był rozpracowywany przez Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Krakowie. Najpierw w grupie związanej z czasopismem „Arka”, później personalnie przez Służbę Bezpieczeństwa w ramach indywidualnej operacji o kryptonimie „Noe”. Był wielokrotnie zatrzymywany, przesłuchiwany, a także poddawany rewizjom przez Służbę Bezpieczeństwa. Status pokrzywdzonego przyznał mu w 2005 roku Instytut Pamięci Narodowej.

W 1990 roku Krzysztof Budziakowski został współzałożycielem Czasu Krakowskiego, gdzie pełnił rolę prezesa wydawnictwa tej gazety. W tym samym czasie założył również Kancelarię Obsługi Inwestycji a także Biuro Architektoniczne KB Projekt.

W 2009 roku zainicjował ustanowienie medalu „Niezłomnym w słowie”, który honoruje podziemnych wydawców oraz innych działaczy opozycyjnych z czasów PRL. Krzysztof Budziakowski należy do kapituły przyznającej ten medal. Obecnie jest również założycielem oraz prezesem Fundacji im. Zygmunta Starego, organizacji pozarządowej angażującej się w inicjatywy o charakterze patriotycznym oraz prospołecznym.

Budziakowski organizuje oraz finansuje różne akcje charytatywne i społeczne, w tym akcję „Dom od Serca”, której celem była pomoc w odbudowie domów zniszczonych przez powodzie. W 2012 roku objął stanowisko Rzecznika Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w województwie małopolskim. Jest autorem szkiców, artykułów oraz utworów poetyckich publikowanych między innymi w „Arcanach”, „Rzeczpospolitej” oraz „Toposie”. W latach 2008–2010 pełnił rolę redaktora naczelnego internetowego portalu informacyjnego netbird.pl oraz jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Wybrane publikacje

Krzysztof Budziakowski jest autorem wielu interesujących publikacji, które mają wielkie znaczenie dla polskiej literatury oraz myśli krytycznej.

  • Choć nasze łodzie przeciekają… notatki lipnickie – wyd. Biblioteka Toposu, Sopot 2020,
  • My, polani i inne szkice – wyd. Arcana, Kraków 2021,
  • Po co nam Polska? i inne pytania (red.) – wyd. Fundacja im. Zygmunta Starego, Kraków 2023.

Odznaczenia

Krzysztof Budziakowski zdobył szereg prestiżowych odznaczeń, które podkreślają jego wkład w kulturę i działalność społeczną. Poniżej przedstawiamy listę wyróżnień, które otrzymał w ciągu swojej kariery:

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2017),
  • Krzyż Wolności i Solidarności (2012),
  • Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2019),
  • Odznaka „Zasłużony działacz kultury” (1999),
  • Medal „Dziękujemy za Wolność” (2015),
  • Odznaka honorowa działacza opozycji antykomunistycznej (2018).

Przypisy

  1. Odznaczenia dla byłych działaczy Studenckiego Komitetu Solidarności i Niezależnego Zrzeszenia Studentów [online], Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, 07.05.2019 r. [dostęp 03.01.2022 r.]
  2. Krakowskie oficyny [online], www.tygodnikpowszechny.pl, 10.11.2016 r. [dostęp 03.01.2022 r.]
  3. Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej [online], katalog.bip.ipn.gov.pl [dostęp 04.01.2022 r.]
  4. DOM OD SERCA – Efekty akcji [online], www.kbprojekt.pl [dostęp 04.01.2022 r.]
  5. KMP „Jagiellonia” [online], Encyklopedia Solidarności [dostęp 03.01.2022 r.]
  6. Wydawnictwo NZS UJ Jagiellonia [online], Encyklopedia Solidarności [dostęp 03.01.2022 r.]
  7. Bez tytułu: pismo społeczno-kulturalne NZS – Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa [online], zbc.uz.zgora.pl [dostęp 03.01.2022 r.]
  8. Krakowskie Towarzystwo Wydawnicze [online], Encyklopedia Solidarności [dostęp 03.01.2022 r.]
  9. a b Fundator | Fundacja Zygmunta Starego [online], fundacjazygmuntastarego.pl [dostęp 03.01.2022 r.]
  10. Postanowienie nr rej. 7/2017 Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13.01.2017 r. o nadaniu orderów i odznaczeń [online], isap.sejm.gov.pl [dostęp 03.01.2022 r.]
  11. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26.04.2012 r. o nadaniu odznaczeń [online], isap.sejm.gov.pl [dostęp 03.01.2022 r.]
  12. Stowarzyszenie Sieć Solidarności | Lista: Medale „Dziękujemy za wolność” [online], sss.net.pl [dostęp 03.01.2022 r.]

Oceń: Krzysztof Budziakowski

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:15