Artur Ilgner


Artur Ilgner, urodzony 25 maja 1948 roku w Krakowie, to niezwykle wszechstronny artysta, który swoją twórczość realizuje w wielu dziedzinach. Jako polski literat ma na swoim koncie różnorodne prace, które obejmują nie tylko literaturę piękną, ale również scenariusze, dramaty i reżyserię. Jego umiejętności pisarskie przyczyniają się do bogactwa polskiej kultury.

W swoim dorobku twórczym Ilgner zajmuje się także prozą oraz poezją, co dowodzi jego głębokiego zrozumienia dla słowa pisanego oraz wrażliwości artystycznej. Jego wielopłaszczyznowa działalność artystyczna czyni go istotną postacią w polskim świecie literackim.

Życiorys

Dzieciństwo Artura Ilgnera miało miejsce w Warszawie, skąd w drugiej klasie liceum przeniósł się do Rabki. Po powrocie do Warszawy zdał maturę, a następnie rozpoczął studia inżynierskie w PST (Państwowa Szkoła Techniczna). W 1971 roku związał się małżeństwem z Marią Bożeną Materą, co skłoniło go do ponownego osiedlenia się w Rabce. Z tego związku przyszły na świat dwie córki: Kinga Ilgner (ur. 1975) oraz Katarzyna Ilgner (ur. 1985). Równocześnie prowadził prywatny warsztat samochodowy, jednocześnie pielęgnując swoje zainteresowania literackie, które stanowiły podwaliny dla przyszłej kariery artystycznej.

W obszarze aktywności literackiej Ilgner zajmował się pisaniem opowiadań, wywiadów, a także regularnie publikował w różnych czasopismach. Jego teksty ukazywały się w takich wydaniach jak „Czas”, „Głos Polski”, Miesięcznik Literacki, „Tygodnik Kulturalny”, „Arcana” oraz „Tygodnik Solidarność”. Jako autor, stworzył ponad sześćdziesiąt tekstów piosenek, które wykorzystywane były zarówno w jego własnych kompozycjach, jak i dla innych artystów.

Ważnym momentem w karierze Ilgnera było założenie autorskich kabaretów, które z sukcesem prezentowane były podczas festiwalu kabaretowego „PAKA”. W 1995 roku kabaret „Kabaret Artura I” zdobył prestiżowy tytuł Indywidualności Twórczej Roku na V Akademickim Forum Kultury w Krakowie.

Poeta Artur Ilgner zasłynął także swoimi wierszami oraz poematami. Utwory takie jak „Człowiek mieszkający nad kuchnią”, „Byk” oraz „Pieśni Triesteńskie” zdobyły wysokie uznanie wśród krytyków literackich. Jego tomiki zostały indywidualnie wydane oraz zebrane w zbiorze „Portfolio poetyckie”. Szczegółową analizę jego dorobku poetyckiego przeprowadził Jarosław Ławski, który z entuzjazmem odniósł się do osiągnięć autora.

Od 2013 roku Artur Ilgner pełni rolę felietonisty oraz publicysty w dzienniku „Rzeczpospolita”. W 2023 roku dokonał kolejnego kroku literackiego, publikując powieść zatytułowaną „Szlifierz krzywych luster”.

Twórczość

Autorskie scenariusze kabaretowe i parateatralne

Artur Ilgner jest autorem licznych scenariuszy kabaretowych, które obejmują różnorodne tematy i style. Jego twórczość jest znana wśród miłośników sztuki kabaretowej i parateatralnej. Do najpopularniejszych jego dzieł należy:

  • „Wyjście smoka”,
  • „Sprawna twarz matołka”,
  • „Bal biznesmena”,
  • „Rycho metafizyczny”,
  • „Sceny z życia młodych nosorożców”,
  • „Obrazy dla Evory”,
  • „Babskie Śpiewanie” (Mrągowo, 1998).

Warto zaznaczyć, że Antoni Mleczko pełnił rolę głównego kompozytora i akompaniatora do tych dzieł, natomiast Artur nie tylko pisał scenariusze, ale także stworzył ponad 60 tekstów piosenek i skomponował liczne utwory muzyczne.

Dramaty

W dziedzinie dramatów, twórczość Ilgnera także odnosi sukcesy. Wśród jego sztuk znajdują się:

Wiersze i poematy

Wiersze i poematy Artura Ilgnera także zasługują na uwagę. Znajomość jego twórczości obejmuje:

  • „Człowiek mieszkający nad kuchnią”,
  • „Byk”,
  • „Pieśni Triesteńskie”.

Proza

W ostatnich latach autor zadebiutował także w prozie, wydając książkę „Szlifierz krzywych luster” w 2023 roku, co świadczy o jego wszechstronności literackiej.

Inne (niezrealizowane)

Ilgner pisał również scenariusze, które nie doczekały się realizacji, w tym:

  • scenariusz do programu satyrycznego dla TV „Ziemskie & Betlejemskie”,
  • odcinki do serialu filmowego „Druga strona medalu”.

Nagrane spektakle telewizyjne

Artur Ilgner zrealizował wiele interesujących nagranych spektakli telewizyjnych w swoim dorobku artystycznym. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

  • „Sprawna twarz matołka” – produkcja zrealizowana przez TV „Krater” w Krakowie w 1993 roku,
  • „Sceniczny parawan Artura I” – prezencja na antenie TVP program II, mająca miejsce w 1995 roku, w której zaprezentowano wybrane sceny z parateatralnych wystąpień Artura Ilgnera,
  • „Obrazy dla Evory” – spektakl emitowany przez TVP program II w 1996 roku,
  • „Babskie śpiewanie” – telewizyjny spektakl muzyczny, który odbył się w Mrągowie w 1998 roku w ramach programu TVP II.

Przypisy

  1. Kabarety | ARTUR ILGNER [online] [dostęp 14.12.2023 r.]
  2. Artur Ilgner o sobie [online], trojka.polskieradio.pl [dostęp 13.12.2023 r.]
  3. Artur Ilgner: Człowiek w kwadracie wartowników [online], Rzeczpospolita [dostęp 07.12.2023 r.]
  4. a b c d BartoszB. Ugodowski BartoszB. (red.), ARTUR ILGNER | [online] [dostęp 07.12.2023 r.] strona główna serwisu
  5. Author:Artur Ilgner [online], Rzeczpospolita [dostęp 07.12.2023 r.]
  6. Artur Ilgner [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 07.12.2023 r.]
  7. JarosławJ. Ławski JarosławJ., Ilgner [online], Dokument.

Oceń: Artur Ilgner

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:13