UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Maciej Stuhr


Maciej Jerzy Stuhr (urodzony 23 czerwca 1975 roku w Krakowie) to wszechstronny artysta, którego dorobek obejmuje nie tylko aktorstwo, ale również reżyserię, scenariopisarstwo oraz działalność naukową. Jest również felietonistą, konferansjerem, psychologiem i wykładowcą akademickim.

Jego kariera filmowa rozpoczęła się w 1988 roku, kiedy to zadebiutował w filmie Krzysztofa Kieślowskiego zatytułowanym Dekalog X, gdzie zagrał rolę Piotrka. Od tego czasu, Stuhr zyskał uznanie dzięki aktywności na scenie kabaretowej, a także jako członek Kabaretu Artura I oraz założyciel kabaretu Po Żarcie. Jego popularność wzrosła szczególnie dzięki roli Aleksa w filmie Fuks, wyreżyserowanym przez Macieja Dutkiewicza.

W dorobku artystycznym Stuhra znajdują się takie filmy jak: Chłopaki nie płaczą, Poranek kojota, 33 sceny z życia, Listy do M., Pokłosie, Obława, Planeta singli, Czerwony kapitan oraz Sala samobójców. Hejter. Ponadto, występował w wielu popularnych serialach, takich jak Glina, Bez tajemnic, Belfer, Diagnoza i Szadź. W latach 2004–2008 był członkiem zespołu aktorskiego Teatru Dramatycznego w Warszawie, natomiast od 2008 roku występuje w Nowym Teatrze w Warszawie.

Maciej Stuhr zasłynął także jako lekarz głosów w filmach dubbingowych, użyczając swojego głosu postaciom takim jak Kuzco w Nowych szatach króla, Hector Rivera z Coco oraz Timon w Królu Lwie. Dubbingował również głównych bohaterów filmów Kurczak Mały, Gnomeo i Julia, Pokémon: Detektyw Pikachu i Roman barbarzyńca, a także uczestniczył w pracy nad grą komputerową Szymek czarodziej.

Jego osiągnięcia zostały docenione poprzez nadanie tytułu Mistrza Mowy Polskiej oraz zdobycie licznych nagród, w tym Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w 33 scenach z życia oraz dwóch Orłów za występy w filmach Pokłosie i Powrót do tamtych dni. Otrzymał również dwie Róże Gali i Węża. Dodatkowo, Stuhr został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Angażuje się aktywnie w działalność charytatywną oraz różnorodne akcje społeczne.

Rodzina i wykształcenie

Maciej Stuhr jest znanym polskim aktorem, a jego rodzina ma głębokie korzenie artystyczne. Jest synem Jerzego Stuhra, znanego aktora, oraz Barbary Kóski, utalentowanej skrzypaczki. Ma młodszą siostrę Mariannę, która przyszła na świat w 1982 roku. Przedkowie Macieja – Anna z domu Thill oraz Leopold Stuhr – przybyli do Krakowa w 1879 roku z Dolnej Austrii, a bratem pradziadka był Oskar Stuhr, który był adwokatem oraz aktywnym działaczem Stronnictwa Narodowego. Co ciekawe, jego ojcem chrzestnym był także aktor Jan Nowicki.

4. Tadeusz Stuhr
(1916–2000)
___
__2. Jerzy Stuhr
(1947–2024)
5. Maria Stuhr (z d. Chorąży)
(1924–1984)
____
___1. Maciej Stuhr
6. Stefan Kóska__
__3. Barbara Stuhr__
7. Władysława Kóska___
_

Maciej urodził się i spędził dzieciństwo w Krakowie, gdzie uczęszczał do przedszkola muzycznego oraz zakończył edukację w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego, w której uczył się gry na fortepianie. Od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie aktorstwem, regularnie obserwując swojego ojca w trakcie występów w Starym Teatrze w Krakowie. Dodatkowo był drużynowym w obozie harcerskim „Słowiki”. Ukończył również II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.

W 1999 roku Maciej Stuhr zakończył studia psychologiczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, broniąc pracę dyplomową zatytułowaną „Reakcje publiczności kabaretowej”. Kolejnym ważnym krokiem w jego edukacji było ukończenie w 2003 roku PWST w Krakowie. W maju 2019 roku otrzymał tytuł doktora na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, broniąc pracę poświęconą drodze aktora do reżyserii poprzez doświadczenie w nauczaniu studentów.

Kariera zawodowa

Debiut filmowy oraz początki działalności kabaretowej

Maciej Stuhr zadebiutował na dużym ekranie w roli Piotrka, będącego synem Jerzego Janickiego (Jerzy Stuhr) w filmie Krzysztofa Kieślowskiego Dekalog X, który miał premierę w 1988 roku. W wieku 16 lat, współpracując z Tomaszem Biernackim, prowadził audycję radiową dla młodzieży o nazwie Czacha Kraka w Radiu Kraków. Po ukończeniu szkoły średniej przez kolejny rok występował w Kabarecie Artura w Rabce, który przyniósł mu Grand Prix Akademickiego Forum Kultury. Podczas studiów zainicjował własny kabaret Po Żarcie, zdobywając pierwszą nagrodę na przeglądzie PaKA w 1997 roku.

Jest znany z parodystycznych występów, w których naśladował innych artystów, m.in. Stanisława Sojkę, Gustawa Holoubka oraz Mariusza Max Kolonko. W 1998 roku zagrał główną rolę Aleksa w filmie Macieja Dutkiewicza Fuks. Dalszą popularność przyniosły mu rozwinięcia postaci w filmach Olafa Lubaszenki, wśród nich Kuba Brenner w Chłopaki nie płaczą (2000) oraz Kuba Akser w Poranku kojota (2001).

W dziedzinie dubbingu zadebiutował wcielając się w postać Kuzco w animowanym filmie Nowe szaty króla (2000). Jego rola Hipolita Wielosławskiego w ekranizacji Przedwiośnia (2001) przyniosła mu nominację do Orła w kategorii „najlepsza drugoplanowa rola męska”. W 2001 roku brał udział w nagraniu wakacyjnej powieści Kompletna plaża, czyli dziennik Adama Zawodnego w Radiu Zet, a także otrzymał tytuł „5.10. i co dalej” im. Marcina Kołodyńskiego, przyznawany młodym osobom, które wyróżniają się niezwykłą działalnością.

W 2003 roku wystąpił w niskobudżetowej komedii Baśń o ludziach stąd jako Mirosław „Newton”. Oprócz tego dał swój głos tytułowej postaci w grze komputerowej Szymek czarodziej oraz prowadził 47. galę rozdania Złotych Kaczek.

Lata 2004–2009

Stuhr zagrał podkomisarza Artura Banasia w serialu kryminalnym Glina emitowanym w 2004 i 2008 roku. Za swoje wyrafinowane poczucie humoru otrzymał nagrodę Gruba Ryba, przyznawaną przez słuchaczy Radia Kolor. W latach 2004–2008 był częścią zespołu Teatru Dramatycznego w Warszawie, gdzie występował m.in. jako Iwan Chlestaskow w Rewizorze oraz Ilja Iljicz Obłomow w spektaklu Obłom-off, oba w reżyserii Andrzeja Domalika.

Od 2004 roku prowadził ceremonie wręczenia Orłów co dwa lata, a w listopadzie 2005 roku był gospodarzem ceremonii rozdania Effie Awards. W tym czasie został odznaczony tytułem Mistrza Mowy Polskiej oraz zdobył statuetkę Kłapa za dubbing tytułowego bohatera animacji Kurczak Mały. Stuhr użyczył również swoich umiejętności głosowych postaciom w Zebry z klasą i Nowych szatach króla 2. W 2006 roku współprowadził z Sophie Marceau ceremonię Europejskich Nagród Filmowych oraz galę zamknięcia 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych z Grażyną Torbicką, oraz brał udział w nagraniu powieści Edwarda Redlińskiego Telefrenia dla Radia Trójka.

W 2007 roku wystąpił jako homoseksualny Joe Porter Pitt w sztuce Anioły w Ameryce Tony’ego Kushnera w warszawskim Teatrze Rozmaitości oraz jako Cosme McMoon w Boskiej! na deskach Teatru „Polonia” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Na wielkim ekranie zagrał w filmach Korowód oraz Testosteron, wcielając się odpowiednio w postacie Tomka i Sebastiana Tretyna.

W 2008 roku stał się aktorem Nowego Teatru w Warszawie, gdzie zagrał m.in. w (A)pollonia, kończącym się Kabarecie warszawskim. W ciągu tego okresu został uznany Honorowym Ambasadorom Polszczyzny oraz wziął udział w nagraniach powieści Marcina Świetlickiego Jedenaście dla Trójki. W 2009 roku, za rolę Piotra w 33 scenach z życia (2008) Małgorzaty Szumowskiej, odebrał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego oraz został nominowany do Złotej Kaczki za najlepszą rolę męską.

Lata 2010–2019

W 2010 roku premierę miały dwa filmy z jego udziałem: Śluby panieńskie oraz Mistyfikacja, za co był nominowany do Złotych Kaczek za najlepszą rolę. W tym samym roku użyczył głosu w filmach Jak uratować mamę (2016) oraz Zasplash w Zaplątanych (2010). Wraz z Grażyną Torbicką współprowadził galę z okazji 40-lecia TVP2 w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie został uhonorowany nagrodą Róża Gali w kategorii „aktor”.

W 2011 roku zagrał Mikołaja Koniecznego w Listach do M., gdzie ponownie promował film w Radio Zet. Ponadto użyczył głosu w animacji Gnomeo i Julia oraz odebrał Wiktora za „osobowość telewizyjną roku”. W 2012 roku jego głos można było usłyszeć w Romanie barbarzyńcy (2011), jednocześnie wystąpił jako Jacek w kryminale Konfident.

Na Gali Orłów 2013 odebrał Polską Nagrodę Filmową za rolę Józefa Kaliny w Pokłosiu (2012) Władysława Pasikowskiego, a także nominację w kategorii „najlepsza drugoplanowa rola męska” za rolę Henryka Kondolewicza w Obławie (2012) Marcina Krzyształowicza. Jego działania na rzecz stosunków polsko-żydowskich w kontekście premierowego Pokłosia wzbudziły duże zainteresowanie mediów, za co był nominowany do Nagrody Radia Tok FM im. Anny Laszuk. Pomimo propozycji zagrania w Demonie (2015) Marcina Wrony, zdecydował się, aby nie występować w tej produkcji.

Od 5 września 2012 do 29 maja 2013 prowadził program Zwolnienie z WF-u na antenie Eska Rock z Kubą Wojewódzkim. W 2013 roku zagrał w serialu HBO Bez tajemnic oraz w teledysku do utworu Pati Sokół „Neverland”, a także odebrał Kryształowe Zwierciadło za oddanie szpiku kostnego dziewczynce chorej na białaczkę, jego talent jako felietonisty oraz specyficzne poczucie humoru.

W 2014 roku zagrał w Obywatelu jako młody Jan Bratek oraz wystąpił w rosyjskim serialu Bezsenność jako Igor Wołkow. Kwiecień przyniósł mu srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a we wrześniu dołączył do rady programowej kanału filmowego Stopklatka TV. W październiku tegoż roku nakładem wydawnictwa Znak ukazała się książka Obywatel Stuhr, która jest wywiadem-rzeką z nim oraz Jerzym Stuhrami przeprowadzonym przez Ewę Winnicką. W 2015 roku powtórnie zagrał Mikołaja Koniecznego w sequelu Listy do M. 2 oraz poprowadził program w Radiu Zet.

W październiku 2015 roku premierę miała również nowa książka „Stuhrmówka, czyli wewnętrzny gen wolności”, przez Beatę Nowicką, będąca wywiadem-rzeką z Maciejem. W 2016 roku zagrał Fabiana Apanowicza w komedii Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy, za co został nominowany do Orła. Na początku 2016 roku premierę miała romantyczna komedia Planeta singli, w której wcielił się w postać Tomka Wilczyńskiego, a także wystąpił jako porucznik Richard Krauze w Czerwonym kapitanie. Za dubbing swojej postaci otrzymał antynagrodę Węża.

W latach 2016-2017 Stuhr odnajdywał się w roli Pawła Zawidzkiego, nauczyciela języka polskiego w serialu Belfer. Użyczył również głosu głównemu bohaterowi animacji Miś Uszatek, która jednak ostatecznie nie została wydana. W grudniu 2016 roku poprowadził ceremonię wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Od 2020

W lutym 2020 roku zadebiutował jako reżyser teatralny, przygotowując sztukę Inni ludzie, stanowiącą spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego we Wrocławiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. W tym czasie wystąpił w filmie Bad Boy w reżyserii Patryka Vegi. W marcu wziął udział w 22. gali wręczenia Orłów, podczas której jego wystąpienie w kostiumie papieża stało się kontrowersyjne w mediach. W serialu Szadź (2020) zagrał Piotra Wolnickiego, seryjnego mordercę.

W 2021 roku Stuhr odebrał Telekamerę w kategorii Aktor, natomiast w 2023 roku prowadził program TVN pt. Autentyczni.

Styl gry

W początkowych latach swojej kariery aktorskiej Maciej Stuhr był przede wszystkim kojarzony z rolami komediowymi, jednak z biegiem czasu zyskał również uznanie w rolach dramatycznych. Jego obecność w komediach romantycznych, dramatach wojennych oraz serialach kryminalnych z sukcesem przyczyniła się do zróżnicowania jego dorobku artystycznego.

Na początku kariery wcielał się w postaci młodych, bezpretensjonalnych chłopaków, ale w późniejszych latach także z powodzeniem podejmował się bardziej złożonych ról, w tym mundurowych. Jego debiut miał miejsce w filmie Krzysztofa Kieślowskiego, a już w następnych latach wystąpił także w produkcjach takich jak te reżyserowane przez Olafa Lubaszenkę, Filipa Bajona, Agnieszki Holland oraz Wojciecha Smarzowskiego. Nie zabrakło jego obecności w filmach Małgorzaty Szumowskiej, Mitji Okorna, Władysława Pasikowskiego, Andrzeja Wajdy oraz Patryka Vegi. W wielu filmach miał okazję występować u boku swojego ojca, Jerzego Stuhra, w dziełach takich jak „Historie miłosne”, „Pogoda na jutro”, „Korowód” czy „Obywatel”.

W teatrze Stuhr również odniósł sukces, współpracując z takimi reżyserami jak Andrzej Domalik czy Krzysztof Warlikowski. Jego wszechstronny talent zaowocował udziałem w spektaklu wyreżyserowanym przez Jerzego Stuhra, co dodatkowo podkreśla jego różnorodność artystyczną.

Wśród aktorów, których podziwia, wymienia Krzysztofa Globisza oraz Anthony’ego Hopkinsa. Maciej Stuhr czerpie inspirację także z aktorstwa Brada Pitta, co zwraca uwagę na jego uznanie dla różnorodnych stylów aktorskich.

Wpływ na popkulturę

W 2003 roku, imię „Maciej Stuhr” zdobyło znaczącą popularność, plasując się na piątej pozycji w rankingu najczęściej wyszukiwanych polskich aktorów przygotowanym przez Google Zeitgeist. Z kolei w 2016 roku osiągnęło dziesiąte miejsce w tej samej kategorii.

Jest jedną z „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu”, jak wskazują dane opublikowane przez magazyn „Forbes”. Jego wizerunek, który budził duże zainteresowanie reklamodawców, był wyceniany następująco: w 2006 roku na poziomie 300–338 tys. zł, a w 2008 roku wzrósł do 393 tys. zł, co dało mu 33. miejsce. W 2010 roku wartość ta wyniosła 475 tys. zł (27. miejsce), a w 2012 osiągnęła 506 tys. zł (22. miejsce). W 2013 roku wycena spadła do 428 tys. zł (34. miejsce), a w 2014 do 323 810 zł (36. miejsce).

Maciej Stuhr pojawiał się w licznych kampaniach reklamowych, m.in. w wizerunkowej akcji Raiffeisen Bank Polska w latach 2008–2010, a także w reklamach sieci telekomunikacyjnej Play w 2013 roku, piwa Żywiec w 2014 roku, napoju mlecznego Actimel w 2016 roku, smartfona Sony Xperia XZ w tym samym roku oraz drażetek Tic Tac w 2019 roku. Ponadto w 2016 roku został ambasadorem marki Mitsubishi.

Brał udział w sesjach zdjęciowych, których efekty zyskały uznanie, pojawiając się na okładkach takich czasopism jak „Zwierciadło”, „Viva!” oraz „Newsweek Polska”.

Aktualnie jest również znany z publicznego komentowania tematów politycznych. W 2019 roku ogłosił decyzję o bojkocie Telewizji Polskiej, nie akceptując treści prezentowanych przez ten publiczny nadawca. Dodatkowo, podpisał list otwarty kierowany do wicepremiera Piotra Glińskiego, w którym protestował przeciwko zatrudnieniu Piotra Bernatowicza na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Życie prywatne

W 1999 roku zawarł związek małżeński z Samantą Janas, która jest nie tylko utalentowaną aktorką, ale również fotografką. Para doczekała się córki Matyldy, która przyszła na świat w 2000 roku. Niestety, rozstanie tej pary w 2013 roku było szeroko omawiane w mediach, co wywołało publiczną krytykę ze strony Stuhra, który odnosił się do tego tematu w wywiadzie dla magazynu „Newsweek Polska”. W 2014 roku Maciej Stuhr i jego była żona postanowili podjąć prawne kroki przeciwko 24 wydawcom prasy dla dorosłych oraz serwisom internetowym zajmującym się show-biznesem, w związku z nieprawdziwymi doniesieniami, które naruszały ich prywatność. W wyniku tego pozwu wygrali sprawy m.in. przeciwko wydawcom serwisów Fakt24.pl oraz Pudelek.pl. Odszkodowanie w wysokości 100 tysięcy złotych, które otrzymali od jednego z wydawców, przekazali na rzecz Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci.

W 2015 roku Maciej po raz drugi wkroczył w stan małżeński, tym razem z dietetyczką Katarzyną Błażejewską. Ich rodzina powiększyła się o syna Tadeusza, który urodził się w 2016 roku. Obecnie rodzina mieszka na warszawskim Żoliborzu.

Stuhr aktywnie bierze udział w różnych kampaniach społecznych, w tym na rzecz ochrony zwierząt. W 2012 roku włączył się w działania Fundacji „Psi Los” oraz Interii TV, biorąc udział w kampanii z hasłem „Prawdziwa przyjaźń jest za darmo”. W 2009 roku związał się z tematem zdrowia publicznego, zostając dawcą szpiku kostnego. W 2017 angażował się w kampanię edukacyjną „sexedpl”, a w 2018 roku wsparł Kampanię Przeciw Homofobii „Ramię w ramię po równość”, stając się sojusznikiem ruchu LGBT. W 2020 roku przyjął pod swój dach czeczeńską rodzinę, a także włączył się w kampanię Fundacji Nutricia pod nazwą „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”.

Warto dodać, że przez lata udzielał się również charytatywnie, uczestnicząc w różnych wydarzeniach sportowych. W 2009 roku wystąpił w meczu charytatywnym „Gra o życie”, organizowanym przez Fundację Przyjaciółka, a w latach 2010 i 2019 brał udział w meczu Fundacji TVN „Nie jesteś sam”, który wspierał osoby w trudnej sytuacji życiowej Fundacji TVN „Nie jesteś sam”.

W swoim czasie wolnym Maciej Stuhr odkrywa pasję do triathlonu oraz relaksuje się przy układaniu puzzli.

Filmografia

Filmografia Macieja Stuhra obejmuje bogaty zbiór ról, które łączy niezwykła wszechstronność i umiejętność aktorska. Jego kariera filmowa zaczęła się w 1988 roku, kiedy zadebiutował w „Dekalogu”, grając postać Piotrka, syna Jerzego w odcinku dziesiątym. W kolejnym roku zagrał małolata Maćka w filmie „V.I.P”, a następnie, w 1991 roku, wystąpił w „Les enfants de la guerre”, gdzie wcielił się w postać Olka.

W 1993 roku Stuhr zagrał w telewizyjnym spektaklu „Kolęda wigilijna”, kreując rolę młodego Scroogea. Jego kariera przyspieszyła po występach w filmach takich jak „Historie miłosne” z 1997 roku, gdzie wcielił się w studenta Ikonowicza, oraz w „Wszystkie pieniądze świata” w 1999 roku, w którym zagrał postać Burka. W tym samym roku zagrał w dwóch innych filmach – „O dwóch takich, co nic nie ukradli” jako Kiciuś i „Krugerandy” odgrywając rolę Sławka „Panicza” Wielchowskiego.

Stuhr kontynuował swoją karierę, pojawiając się w „Fuks” jako Aleks Bagiński, a następnie w popularnych produkcjach telewizyjnych takich jak „Glina”, w której kredytowano mu rolę podkomisarza Artura Banasia w latach 2003-2004 i 2007-2008. W 2005 roku zagrał w „Solidarność, Solidarność…”, a rok później wystąpił w „Wino truskawkowe” jako Janek. Do jego najsłynniejszych ról z lat 2000-2010 należy rola Kuby w „Chłopaki nie płaczą” oraz Hipolita Wielosławskiego w „Przedwiośniu”.

W kolejnych latach Maciej Stuhr zagrał w wielu znanych produkcjach, takich jak „Listy do M. „, „Popatrz na mnie”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei” czy „Planeta singli”. Jego zdolności aktorskie można było podziwiać również w popularnych sekwelach, takich jak „Planeta singli 2” oraz „3”.

Polski dubbing

Jako wszechstronny artysta, Maciej Stuhr również sprawdził się w dubbingowaniu. W 2000 roku użyczył głosu Kuzco w „Nowych szatach króla”. Jego talent do podkładania głosu wykorzystano na przykład w „7 krasnoludkach – historia prawdziwa”, gdzie zagrał Szczycika. W 2005 roku wystąpił jako Zebra Pasio w „Zebrze z klasą” oraz Kajko w „Kajko i Kokosz”.

W 2010 roku zagrał Flinna Ridera w „Zaplątanych”, a w 2011 roku był Gnomeo w „Gnomeo i Julia”. Brał również udział w wielobranżowym dubbingu w „Coco” i „Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski”. W 2019 roku swoje umiejętności podkładu głosu zaprezentował w „Pokémon: Detektyw Pikachu” jako Detektyw Pikachu oraz w nowej wersji „Król Lew” jako Timon.

Teatr

W ciągu swojej kariery teatralnej, Maciej Stuhr zaprezentował szeroki wachlarz ról, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów w Polsce. W 2001 roku zagrał w spektaklu Orlando w PWST Kraków, a także wystąpił jako Raskolnikow w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Rok później, w 2002 roku, odgrywał postać Iwana Chlestakowa w Rewizorze na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie.

W 2003 roku, Stuhr zadebiutował jako doktor Edward Opoka-Otuchowicz w spektaklu Młynarski, czyli trzy elementy w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie. Trzy lata później, w 2005 roku, wystąpił w roli Obłomowa w sztuce Obłom-off oraz jako Kandyd w przedstawieniu Kandyd, czyli optymizm w Teatrze Rampa na Targówku w Warszawie.

Zaledwie rok później, w 2006 roku, Stuhr zagrał Wierszynina w sztuce Siostry. W 2007 roku miał przyjemność wystąpić jako Cosme McMoon w spektaklu Boska! w Teatrze Polonia, a także jako Joe w Aniołach w Ameryce w TR Warszawa.

W 2009 roku zagrał w dramatycznym przedstawieniu (A)pollonia jako Agamemnon i Orestes w Nowym Teatrze Warszawa. Również w tym samym roku wystąpił w spektaklu Krzysztof M. Hipnoza w Teatrze Polonia. W 2010 roku Stuhr zagrał postać Józefa K. w Koniec, natomiast w 2011 roku można go było zobaczyć w trzech przedstawieniach: Życie seksualne dzikich, Henryk Sienkiewicz – Greatest Hits w Teatrze Imka, oraz Smuteczek, czyli ostatni naiwni jako pan Y.

Rok 2012 przyniósł mu udział w musicalu Zaczarowane podwórko w Teatrze Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu, a w 2013 roku wystąpił w Kabarecie warszawskim w Nowym Teatrze Warszawa. Kolejne lata to kolejne udane produkcje, takie jak Pinokio i Francuzi, które miały miejsce w 2014 i 2015 roku w Nowym Teatrze.

Ostatnie lata na scenie teatralnej to także rola Astrowa w Wujaszku Wani w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie w 2017 roku. W 2018 roku uświetnił scenę w Balu manekinów, gdzie wcielił się w postać Posła Paula Ribandela/Manekina w Och-Teatrze.

Teatr Telewizji

Kariera Stuhra nie ograniczała się tylko do teatru. W telewizji również zostawił swój ślad, debiutując w 1999 roku w roli Mordechaya White’a w Shapiro. Złote lata dla Stuhra to lata 2001-2014, kiedy to brał udział w licznych produkcjach, takich jak Szczęście Frania, gdzie wcielił się w rolę Frania, oraz Oszuści, gdzie odgrywał postać Allena.

W latach 2005–2014 Stuhr był widoczny w takich spektaklach jak Żywot Józefa, Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę, Bezład oraz Boska! W 2013 roku zagrali także w Świeczka zgasła jako Pan. Na wiele z tych ról z pewnością będziemy wspominać go z uznaniem jeszcze przez lata.

Nagrody i nominacje

Na przestrzeni lat Maciej Stuhr zdobył liczne nagrody, które potwierdzają jego talent oraz uznanie w środowisku artystycznym.

Poniżej znajduje się zestawienie wyróżnień, które zdobył w różnych latach oraz kategoriach.

RokNagrodaKategoriaTytułRezultatŹródło
1996Nagroda przeglądu kabaretów PaKA3. miejsce
Nagroda Lidzbarskich Wieczorów Humoru i SatyryWygrana
1997Nagroda przeglądu kabaretów PaKAWygrana
Nagroda Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry2. miejsce
2001Nagroda im. Marcina KołodyńskiegoWygrana
2002Orzeł 2001najlepsza drugoplanowa rola męskaPrzedwiośnieNominacja
2006Medialna Osobowość Rokunajbardziej popularny aktorWygrana
Nagroda KŁAPnajlepszy głos w filmie DisneyaKurczak MałyWygrana
2008Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego33 sceny z życiaWygrana
2009Orzeł 2008najlepsza główna rola męskaNominacja
2010Róża GaliaktorWygrana
2012Fryderyki 2012najwybitniejsze nagranie muzyki polskiejPaweł Mykietyn – Pasja wg św. MarkaNominacja
album roku muzyka współczesnaNominacja
2013Orzeł 2012najlepsza pierwszoplanowa rola męskaPokłosieWygrana
najlepsza drugoplanowa rola męskaObławaNominacja
Róża GaliteatrKabaret warszawskiNominacja
2016Orzeł 2015najlepsza główna rola męskaExcentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicyNominacja
2017Węże 2016efekt specjalnej troskiCzerwony kapitanWygrana
2021Telekamery 2021aktorWygrana
Orzeł 2020najlepsza drugoplanowa rola męskaSala samobójców. HejterNominacja
2022Orzeł 2022Najlepsza główna rola męskaPowrót do tamtych dniWygrana

Odznaczenia

Maciej Stuhr, znany polski aktor, został uhonorowany wieloma prestiżowymi odznaczeniami, które potwierdzają jego wkład w kulturę i sztukę. W 2014 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, co stanowi niezwykle ważne wyróżnienie w Polsce.

W tym samym roku otrzymał również Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznawany osobom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury.


Oceń: Maciej Stuhr

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:16