Benedykt Radecki


Benedykt Radecki, znany polski perkusista, przyszedł na świat 15 marca 1949 roku w Krakowie. Jego kariera muzyczna obejmowała wiele lat, w trakcie których był aktywnym członkiem różnych zespołów.

Wśród najważniejszych grup, w których grał, warto wymienić Dżamble, Niebiesko-Czarni oraz Extra Ball, każdy z tych zespołów przyczynił się do jego rozwoju artystycznego i miał znaczący wpływ na polską scenę muzyczną. Niestety, Radecki odszedł 2 marca 2023 roku, również w Krakowie, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w pamięciach fanów i współpracowników.

Życiorys

Benedykt Radecki dorastał w krakowskiej dzielnicy Podgórze. Jego pierwsze kroki w świecie muzyki stawiał w zespole big-beatowym The Lessers. W 1967 roku dołączył do grupy jazz-rockowej Dżamble, z którą miał przyjemność wystąpić na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, a także koncertował w Czechosłowacji oraz na Węgrzech.

W roku 1970 Radecki został członkiem zespołu Niebiesko-Czarni. Zastąpił Tadeusza Głuchowskiego i wziął udział w dwumiesięcznej rezydencji zespołu w Helsinkach. Wczesnym 1971 roku wyjechał z grupą na trzymiesięczne tournée, które obejmowało Stany Zjednoczone, Kanadę oraz Niemiecką Republikę Federalną. Po powrocie do kraju, jego kariery muzycznej przerwała służba wojskowa, którą spędził w jednostce karnej przez dwa lata.

Po zakończeniu wojska Radecki występował z zespołem Anawa, z którym nagrał album zatytułowany Anawa. W 1974 roku dołączył do grupy Extra Ball, z którą zarejestrował debiutancki album pod nazwą Birthday. Extra Ball wzięła także udział w festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, na którym w 1974 roku zdobyła II nagrodę w kategorii zespołowej, a w 1975 roku – I nagrodę. Radecki został wtedy wyróżniony jako znakomity instrumentalista.

Muzyczna kariera Radeckiego obejmowała również udział w sesji nagraniowej, z której powstał pierwszy singiel grupy Maanam – utwór pt. Hamlet. W latach 1989–1999 mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Po zakończeniu swoich artystycznych wojaży, znalazł spokojny wypoczynek na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Przypisy

  1. a b c d e Benedykt Radecki – pożegnanie. jazzforum.com.pl. [dostęp 07.03.2023 r.]

Oceń: Benedykt Radecki

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:13