Adam Franciszek Skorupka


Adam Franciszek Skorupka, znany pod herbem Ślepowron, to niezwykle interesująca postać w dziejach polskiego teatru.

Urodził się 3 grudnia 1820 roku w malowniczym Krakowie, a swoją karierę artystyczną rozwijał w różnych aspektach teatralnych.

Skorupka był nie tylko aktorem, ale także dyrektorem teatru krakowskiego, co wskazuje na jego znaczącą rolę w krakowskiej kulturze teatralnej.

Jego życie zakończyło się 18 października 1872 roku w Krynicy, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii sztuki.

Życiorys

Adam Franciszek Skorupka przyszedł na świat w rodzinie o tradycjach ziemiańskich, będąc synem Józefa Piotra hr. Skorupki, który pełnił funkcję senatora w Wolnym Mieście Krakowie, oraz Józefy hr. Przerembskiej herbu Nowina. Jego życie rodzinne obejmowało małżeństwo z Karoliną hr. Krasicką, która nosiła herb Ślepowron. Skorupka miał także brata Leona, co dodatkowo wzbogacało jego historię rodzinną.

Działalność teatralna

W latach 1865 do 1872 Adam Franciszek Skorupka pełnił rolę dyrektora krakowskiej sceny teatralnej. Jego działalność przypadała na czas, kiedy teatr ten zmagał się z poważnymi trudnościami. W 1866 roku jego wspólnikiem, a później faktycznym dyrektorem teatru krakowskiego, stał się Stanisław Koźmian, co miało kluczowe znaczenie dla funkcjonowania tej instytucji. W 1869 roku obaj panowie rozważali objęcie dyrekcji teatru lwowskiego, jednak Karol Jabłonowski postanowił wspierać innego kandydata, Adama Miłaszewskiego, w tej kwestii.

W tym samym roku Koźmian postanowił wycofać się z ról zarządzających w teatrze krakowskim, co skłoniło Skorupkę do powierzenia kierownictwa artystycznego Feliksowi Bendzie, który pełnił tę funkcję aż do 1871 roku. Po śmierci Skorupki dowodzenie teatrem ponownie przypadło Stanisławowi Koźmianowi.

Co istotne, działalność Skorupki, mimo licznych problemów i napięć interpersonalnych, przyczyniła się do odbudowy krakowskiego teatru, który w roku 1865 znajdował się w znaczącej zapaści. W czasach jego dyrekcji stał na straży zatrudnienia wielu wybitnych artystów, takich jak: Helena Modrzejewska, Bolesław Ładnowski, Wincenty Rapacki oraz Feliks Benda.

Warto również zaznaczyć, że w 1871 roku, dzięki staraniom Skorupki, w Krynicy powstał nowy budynek teatralny, gdzie odbywały się letnie spektakle. Dodatkowo, zespół krakowski podejmował również występy w Poznaniu, Mysłowicach, Tarnowie oraz Solcu.

Skorupka był także autorem tekstów teatralnych, z których niektóre zdobyły popularność na deskach teatru krakowskiego oraz w Krynicy. Wśród nich wyróżnia się sztuka pt. „Wybory do Rady Miejskiej”, której premiera miała miejsce w Krakowie w 1868 roku, a wydanie miało miejsce w Poznaniu w 1911 roku.

Przypisy

  1. Adam Franciszek Ksawery Skorupka z Padlewa h. Ślepowron (Korwin) (M.J. Minakowski, Genealogia potomków Sejmu Wielkiego) [online], sejm-wielki.pl [dostęp 16.11.2017 r.] .
  2. https://web.archive.org/web/20160803104739/http://jura-pilica.com/?1830-1844-skorupkowie Informacje o matce Adama Skorupki
  3. http://katalog.nukat.edu.pl/lib/item?id=chamo:1842048&theme=nukat NUKat
  4. Karol Estreicher, Teatra w Polsce. T. 1-3. – Wyd. 2 fotoofsetowe. – Warszawa : Państ. Instytut Wydawniczy, 1953, i też w: Gazeta Narodowa” 1871, nr 176.

Oceń: Adam Franciszek Skorupka

Średnia ocena:5 Liczba ocen:9