Bronisława Kawalla


Bronisława Kawalla, znana również jako Bronisława Maria Kawalla-Ryszka, to znakomita postać w świecie muzyki. Urodziła się 11 czerwca 1943 roku w Krakowie, co stanowi początek jej wyjątkowej kariery artystycznej.

Jako polska pianistka, zdobyła uznanie na międzynarodowej scenie muzycznej, w szczególności dzięki triumfowi w Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Waszyngtonie w 1975 roku. Ten prestiżowy tytuł świadczy o jej niezwykłym talencie oraz wyjątkowych umiejętnościach wykonawczych.

Oprócz kariery pianistycznej, Bronisława Kawalla jest także pedagogiem i profesorem zwyczajnym sztuk muzycznych, co świadczy o jej zaangażowaniu w kształcenie kolejnych pokoleń muzyków. Jej wiedza i doświadczenie są nieocenione dla studentów, którzy mają możliwość uczenia się od tak uznanej osobowości w dziedzinie muzyki klasycznej.

Życiorys

Bronisława Kawalla pochodzi z rodziny, która odznacza się bogatymi tradycjami muzycznymi. W 1967 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie, gdzie natychmiast po zakończeniu studiów została zatrudniona jako wykładowczyni. W latach 1970–1971 miała zaszczyt studiować w Paryżu, pod okiem wybitnych nauczycieli, takich jak Nadia Boulanger, Monique Haas oraz Philippe Entremont, w Académie Internationale de Maurice Ravel. Warto zaznaczyć, że wśród jej wychowanków znaleźli się również uznani artyści, w tym Stefan Łabanowski.

Artystka występowała jako solistka w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie, w tym w Europie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Azji oraz Ameryce Łacińskiej. Brała czynny udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, takich jak te w Bratysławie, Mariańskich Łazniach, Dusznikach, Cheltenham oraz Baltimore. Ponadto, koncertowała z wybitnymi orkiestrami, w tym Filharmonią Narodową, Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji (teraz znaną jako Narodowa Orkiestra Polskiego Radia), Berliner Sinfonie Orchester, Orkiestrą Radia i Telewizji w Dublinie i innymi uznawanymi zespołami.

W ciągu swojej kariery była zapraszana do prowadzenia wykładów oraz masterclassów na temat interpretacji dzieł Chopina, w ramach uczelni muzycznych w USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Niemczech, Hiszpanii i Szwajcarii. Nagrała wiele albumów, w tym znane Wariacje Goldbergowskie Johanna Sebastiana Bacha, a także liczne płyty poświęcone utworom Fryderyka Chopina oraz dwie z muzyką fortepianową XX wieku.

Obok swojej działalności artystycznej angażuje się także w aktywność społeczną. Jest członkinią zarządu Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem oraz pełni funkcję prezeski Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. W 2011 roku, z okazji obchodów Święta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, co stanowi dodatkowe potwierdzenie jej zasług w dziedzinie muzyki i kultury.

Dyskografia

W katalogu wydania muzyczne Bronisławy Kawalli można znaleźć wiele niezwykłych pozycji, które ukazują jej talent oraz współpracę z innymi artystami. Oto kluczowe tytuły z jej dyskografii:

  • Polskie rodziny muzyczne. Bronisława, Szymon, Stanisław Kawalla (1986, LP) – z Szymonem, Stanisławem i Joanną Kawallami,
  • Johann Sebastian Bach Goldberg-Variationen (1990, LP, MC),
  • Kawalla plays Bach (1990, CD),
  • Chopin (2001, CD).

Przypisy

  1. a b c prof. Bronisława Kawalla-Ryszka. Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina. [dostęp 03.12.2019 r.]
  2. Bronisława Kawalla. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. [dostęp 03.12.2019 r.]
  3. Bronisława Kawalla-Ryszka, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 03.12.2019 r.]
  4. Odznaczenia państwowe z okazji Święta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. [w:] prezydent.pl [on-line]. 22.02.2011 r. [dostęp 03.12.2019 r.]
  5. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 lutego 2011 r. o nadaniu orderów (M.P. z 2011 r. nr 47, poz. 528).
  6. Polish Musical Families - Kawallowie. [w:] Katalog Polskich Płyt Gramofonowych [on-line]. Jacek Żyliński. [dostęp 03.12.2019 r.]
  7. Chopin • Muzyka fortepianowa • Kawalla - Muzyka na poważnie. DUX. [dostęp 03.12.2019 r.]
  8. Bronisława Kawalla Bach - Wariacje Goldbergowskie. [w:] Katalog Polskich Płyt Gramofonowych [on-line]. Jacek Żyliński. [dostęp 03.12.2019 r.]
  9. Fantasias & Fugues BWV 904-909 Discography - Part 5 Complete Recordings 1980-1989. [w:] Bach Cantatas Website [on-line]. [dostęp 03.12.2019 r.]

Oceń: Bronisława Kawalla

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:13