Małgorzata Zalewska


Małgorzata Zalewska, urodzona 28 lipca 1963 roku w Krakowie, to wybitna polska harfistka, która zyskała uznanie w świecie muzyki.

W jej bogatym repertuarze znajdują się różne typy harf, w tym harfa współczesna, celtycka, a także harfa elektryczna oraz harfa barokowa, zwana także arpa doppia.

Wykształcenie

Małgorzata Zalewska ukończyła studia na renomowanej uczelni, Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie kształciła się w klasie harfy pod przewodnictwem Aliny Baranowskiej oraz Urszuli Mazurek. Jej dalszy rozwój artystyczny obejmował doskonalenie umiejętności pod okiem wielu wybitnych pedagogów, takich jak Susanne Mildonian, Ursuli Holliger, Elena Polonski oraz Andrew Lawrence King (arpa doppia).

Kariera artystyczna

Małgorzata Zalewska rozpoczęła swoją solową karierę artystyczną w 1990 roku, debiutując na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie. W ciągu następnych lat jej kariera przyjęła dynamiczny kierunek, szczególnie w okresie od 1994 do 2010 roku, kiedy to aktywnie współpracowała z Warszawską Operą Kameralną. Współpraca ta zaowocowała licznymi występami, w których grała solowe partie basso continuo na arpa doppia, towarzysząc znakomitym artystom takim jak Olga Pasiecznik, Dariusz Paradowski, Jacek Laszczkowski oraz Krzysztof Szmyt.

W swojej działalności artystycznej Małgorzata miała zaszczyt współpracować z wieloma uznanymi osobistościami, wśród których znajdują się Jean-Claude Malgoire, Władysław Kłosiewicz oraz Agata Sapiecha. Jako solistka – instrumentalistka, miała przyjemność występować u boku wielu znakomitych wokalistów operowych, takich jak Francisco Araiza, Małgorzata Walewska oraz Brigitte Balleys.

W gronie dyrygentów, z którymi współpracowała, znalazły się takie postacie jak Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Wojciechowski, Agnieszka Duczmal, Daniel Stabrawa, a także Chikara Imamura, Massimiliano Caldi oraz Andrew M. Kurtz. Nie sposób pominąć również utalentowanych muzyków, z którymi współpracowała, takich jak Tomasz Strahl, Gary Guthman oraz Łukasz Długosz.

W ciągu swojej kariery artystka koncertowała z wieloma znakomitymi zespołami, takimi jak Graz Trio, Warszawska Sinfonietta, Leopoldinum, Capella Bydgostiensis, MACV, Sinfonia Varsovia oraz Europa Galante. Uczestniczyła również w koncertach organizowanych przez orkiestry XVIII wieku oraz różne filharmonie, zarówno w Polsce, jak i za granicą, co znacząco wpłynęło na rozwój jej artystycznej kariery.

Dyskografia i nagrania telewizyjne

Małgorzata Zalewska, utalentowana harfistka, ma na swoim koncie imponującą liczbę nagrań. Uczestniczyła jako muzyk orkiestrowy i kameralny w realizacji blisko 50 płyt dla renomowanych wytwórni fonograficznych, takich jak EMI, Decca, Hungarton, Pro Musica oraz Sony Classical.

W 2005 roku wydano jej solową płytę Harp Solo, w której znalazły się utwory takich kompozytorów jak Andres, Charpentier, Debussy, Händel i Stradomski. Dwa lata później, w 2007 roku, miała miejsce premiera suity koncertowej Master&Margarita, skomponowanej specjalnie dla Małgorzaty przez Gary’ego Guthmana. Płyta została wydana przez DUX.

Wybrana dyskografia

  • Małgorzata Zalewska, Harp solo, DUX 0519, 2005,
  • Master and Margherita, Małgorzata Zalewska – harfa, Gary Guthman – trąbki, Tadeusz Leśniak – instrumenty klawiszowe, Pacific Ocean Productions Inc. / DUX, 2007,
  • Muzyka dla Ucha Malucha, DUX 0550/0551, 2006 (jako solista – instrumentalista).

Nagrania telewizyjne

Artystka była również aktywna w telewizji, biorąc udział w autorskich programach poświęconych harfowej muzyce. W ramach tych działań zrealizowała kilka telewizyjnych rejestracji:

  • recital na Letnim Festiwalu w Radziejowicach pod patronatem Jerzego Waldorffa (Warszawski Ośrodek Telewizyjny, 1998),
  • recital ,,Impresje” na Międzynarodowym Festiwalu w Łańcucie (TV Polonia, 1999),
  • Koncert na harfę i flet C-dur W.A. Mozarta, transmitowany na Festiwalu Mozartowskim w Warszawie (TVP1 i TVP2, 1996, 1999, 2001).

Inne

Artystka uznawana za utalentowaną harpistkę, gra na harfie koncertowej Atlantyda Prestige, wyprodukowanej przez firmę CAMAC.

Wzięła udział w globalnej promocji harfy Atlantyda, gdzie reprezentowała region Europy Wschodniej. Jej zdjęcie, które promowało ten wyjątkowy instrument, zostało opublikowane na okładkach renomowanych czasopism, takich jak Harpa – Piano (Europa) oraz Harp International (USA).

Przypisy

  1. cesin.pl, Fundacja Shalom » Koncert kameralny: KRÓLEWSKA HARFA | Małgorzata Zalewska, Łukasz Długosz, Tomasz Strahl [online] [dostęp 14.10.2020 r.] 
  2. a b Polskie Centrum Informacji Muzycznej [online], www.polmic.pl [dostęp 14.10.2020 r.] 
  3. Małgorzata Zalewska – Harp solo – Good start for polish music. [online], en.dux.pl [dostęp 01.10.2019 r.] 
  4. The Master and Margarita – Małgorzata Zalewska [online], www.masterandmargarita.eu [dostęp 01.10.2019 r.] 
  5. Wydana przez DUX, zrealizowana w całości ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  6. Harpa -Piano, Odila Publishing Ltd, 1997, ISSN 1421-7007
  7. Obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina.

Oceń: Małgorzata Zalewska

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:25