Dominik Połoński, urodzony 17 czerwca 1977 roku w Krakowie, był niezwykle utalentowanym polskim wiolonczelistą, który niestety zmarł 20 czerwca 2018 roku.
Jego unikalność w świecie muzyki smyczkowej polegała na tym, że był jedynym na globie instrumentalistą smyczkowym, który grał używając wyłącznie prawej ręki. Tak nietypowe podejście do gry na wiolonczeli czyni go postacią wyjątkową i inspirującą dla wielu miłośników muzyki.
Życiorys
Dominik Połoński jest postacią, która wywarła znaczący wpływ na świat muzyki. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi, zdobywając wyróżnienie w klasie prof. Stanisława Firleja. Po tym niezwykle udanym etapie swojej edukacji, spędził trzy lata na prestiżowym stypendium w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie. W 1998 roku objął stanowisko koncertmistrza wiolonczel w Polish Festival Orchestra, którą założył wybitny pianista Krystian Zimerman, z którą odbył międzynarodowe tournée.
Dominik brał udział w licznych kursach mistrzowskich, które miały miejsce w takich metropoliach jak Londyn, Berlin i Los Angeles. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów muzycznych, takich jak Yamaha Music Foundation of Europe w 1998 roku, a także Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi w 2000 roku i New Talent International Competition w Bukareszcie. Otrzymał również Paszport Polityki w 2003 roku.
Dominik Połoński pełnił także rolę adiunkta w Akademii Muzycznej w Łodzi, a w 2016 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie sztuki muzycznej. Połoński ma na koncie liczne nagrania płytowe. Niestety, w 2004 roku zdiagnozowano u niego nowotwór mózgu, co zmusiło go do przerwania kariery. Po kilku operacjach neurochirurgicznych, które uratowały mu życie, jego lewa ręka jednak na zawsze pozostała bezwładna.
Po długim okresie rehabilitacji powrócił na scenę 18 stycznia 2009 roku, gdzie w Warszawie zaprezentował prawykonanie Koncertu wiolonczelowego na prawą rękę skomponowanego przez Olgi Hans, utwór zadedykowany specjalnie dla niego. Inni znani kompozytorzy, tacy jak Dariusz Przybylski, Andrzej Kwieciński, Artur Zagajewski, Weronika Ratusińska oraz Sławomir Zamuszko, również stworzyli dla niego kompozycje na jedną rękę.
Artysta stał się bohaterem radiowego reportażu Bartosza Panka zatytułowanego Chcę więcej, który zdobył w 2014 roku nagrodę Prix Italia. Dodatkowo pojawił się w filmie dokumentalnym Aleksandry Rek zatytułowanym Wariacja na wiolonczelę solo, który otrzymał wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych zarówno w Polsce, jak i za granicą. W maju 2017 roku jego interpretacja utworu Artura Zagajewskiego o nazwie BRUT, zarejestrowana podczas inauguracji Międzynarodowego Festiwalu Warszawska Jesień 2014, zdobyła pierwsze miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Palermo.
Dominik Połoński był aktywnie zaangażowany w działalność Instytutu Teatralnego im. Mieczysława Hertza w Łodzi. Jego ostatni publiczny występ z wiolonczelą miał miejsce 18 marca 2018 roku w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi. W trakcie Krakowskiego Salonu Poezji zatytułowanego „Antoni Czechow – Mała trylogia” pod opieką artystyczną reżysera Jacka Orłowskiego wspierał aktora Bronisława Wrocławskiego swoimi improwizacjami.
Dominik Połoński zmarł w wyniku nawrotu swojej choroby i został pochowany w części rzymskokatolickiej na Starym Cmentarzu w Łodzi.
Życie prywatne
Był synem Marty Połońskiej oraz aktora Jerzego Połońskiego, starszym bratem aktora i reżysera Jerzego Jana Połońskiego. Dominik Połoński był również mężem wokalistki Izy Połońskiej oraz ojcem Juliana Połońskiego.
Przypisy
- Wybitny wiolonczelista Dominik Połoński nie żyje, „PolskieRadio.pl” [dostęp 20.06.2018 r.]
- Anna S.A.S. Dębowska, Niezwykle silny wiolonczelista. Jak Dominik Połoński dokonał cudu i przeszedł do historii muzyki, „wyborcza.pl”, 21.06.2018 r. [dostęp 22.06.2018 r.]
- Anna Dębowska: Zmarł Dominik Połoński. Był genialnym wiolonczelistą, który już wcześniej przeżył własną śmierć. Gazeta Wyborcza, 20.06.2018 r. [dostęp 21.06.2018 r.]
- Chcę więcej, „PolskieRadio.pl” [dostęp 27.07.2018 r.]
- Bartosz Panek laureatem Prix Italia 2014!, „PolskieRadio.pl” [dostęp 27.07.2018 r.]
- Aleksandra A. Rek, Wariacja na wiolonczelę solo, „FilmPolski” [dostęp 27.07.2018 r.]
- Polak triumfatorem Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów w Palermo [online] [dostęp 27.07.2018 r.]
- Krakowski salon poezji w Łodzi - Instytut Teatralny im. Hertza, „Instytut Teatralny im. Hertza” [dostęp 27.07.2018 r.]
- Dominik Połoński. nekrologi.wyborcza.pl, 23.06.2018 r. [dostęp 29.06.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Piotr Jargusz | Joanna Pawlik | Włodzimierz Ormicki | Jan Drozdowski (pianista) | Anna Staniszewska (malarka) | Jan-Rapowanie | Stanisław Żeleński (aktor) | Janusz Kozłowski (muzyk) | Ewa Kuryluk | Jerzy Tarsiński | Mieczysław Smolarski | Wincenty Łoś | Andrzej Dyakowski | Jacek Puget | Hanna Krzetuska-Geppert | Witold Gruca | Bartosz Chajdecki | Zdzisław Dudzik (rekwizytor) | Feliks Benda | Krzysztof Kwiatkowski (aktor)Oceń: Dominik Połoński