Anna Staniszewska (malarka)


Anna Staniszewska, która przyszła na świat 22 października 1921 roku w Krakowie, była uznaną polską malarką. Jej twórczość na stałe wpisała się w historię sztuki współczesnej.

Zmarła 14 stycznia 2017 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny i silne ślady w polskim malarstwie.

Życiorys

Anna Staniszewska, malarka i artystka, urodziła się w renomowanej krakowskiej rodzinie akademickiej. Jej ojcem był wybitny przyrodnik profesor Władysław Szafer, a matką profesor Janina Jentys-Szaferowa. Anna jest również młodszą siostrą profesora architektury Tadeusza Przemysława Szafera.

Ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, na Wydziale Polonistyki. Po ukończeniu nauki rozpoczęła pracę jako redaktorka i autorka w „Naszej Księgarni”. Jej kariera zawodowa obejmowała również rolę pilotki wycieczek zagranicznych dla Orbisu, co trwało przez przeszło dwie dekady. Dopiero po przejściu na emeryturę zaczęła odkrywać swoją pasję do malarstwa, co przyniosło jej wiele satysfakcji.

W krótkim czasie Anna wypracowała swój indywidualny styl artystyczny, charakteryzujący się unikatową kolorystyką. W 2000 roku profesora Wiktor Zin ocenił jej twórczość w następujący sposób:

Zaskakujące w tych pracach jest opanowanie warsztatu malarskiego i odpowiedzialność Artystki za każdą plamę barwną. To malarstwo zasadzające się na daleko posuniętych uproszczeniach natury przy zachowaniu jej sfery poetyckiej narracji wypowiedzianej własnymi słowami. Pejzaże i martwe natury prezentowane na wystawie są na tyle konsekwentne, że można mówić o stylu wypracowanym przez Autorkę i właściwym Jej kolorycie. Dostrzegam też widoczny tu podziw dla Matki Natury, jej bogactwa tak umiejętnie przetransportowanego na płótno.

W 2003 roku artystka przekazała cykl jedenastu akwarel poświęconych powstaniu warszawskiemu do Muzeum Powstania Warszawskiego, które wtedy powstawało. Mimo, że tworzyła różnorodne próbki, zdecydowaną większość swojego dorobku artystycznego poświęciła malarstwu olejnemu.

W 2009 roku, z obrazów ofiarowanych przez Annę, utworzono jej stałą galerię w Muzeum Obrony Wybrzeża, która jest dedykowana obronie polskiego wybrzeża.

Życie prywatne

Artystka przeżyła trzech mężów, w tym krakowskiego kupca Jana Szarskiego, z którym miała syna – Władysława Szarskiego, urodzonego w 1945 roku, który był dyrektorem Muzeum Obrony Wybrzeża. Oprócz niego w jej życiu znaleźli się dr Andrzej Staniszewski oraz prof. med. Mieczysław Jerzy Gamski.

Warto zaznaczyć, że artystka została pochowana w rodzinnym grobie na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, co stanowi symboliczne połączenie jej życia z miejscem, które miało dla niej szczególne znaczenie.


Oceń: Anna Staniszewska (malarka)

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:9