Janina Gajda-Krynicka


Janina Renata Gajda-Krynicka, urodzona w 1940 roku w Krakowie, jest uznaną polską historyk filozofii. Jej działalność akademicka w dużej mierze związana jest z Uniwersytetem Wrocławskim, gdzie uzyskała wykształcenie jako absolwentka filologii klasycznej.

Obecnie piastuje stanowisko profesora zwyczajnego w Instytucie Filozofii na tym samym uniwersytecie. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się przede wszystkim na filozofii przedplatońskiej, z szczególnym uwzględnieniem sofistów, pitagorejczyków oraz problematyki aksjologicznej starożytności.

W 1966 roku obroniła pracę doktorską, której tematem była Epika polsko-łacińska XVI wieku, a następnie, w 1986 roku, uzyskała habilitację na podstawie monografii poświęconej prawu natury i umowie społecznej w filozofii przedsokratejskiej. Jej wkład w rozwój myśli filozoficznej jest nieoceniony, a badania Gajdy-Krynickiej znacząco wpłynęły na zrozumienie klasycznych tradycji filozoficznych.

Ważniejsze prace

Janina Gajda-Krynicka, wybitna filozof, jest autorką wielu znaczących prac, które przyczyniły się do rozwoju myśli filozoficznej w Polsce. Poniżej przedstawiamy ważniejsze publikacje, które stanowią istotny wkład w filozofię starożytną oraz analizę wartości.

  • Prawo natury i umowa społeczna w filozofii przedsokratejskiej, Wrocław, wyd. UWr 1986,
  • Sofiści, Warszawa, Wiedza Powszechna 1989,
  • Teorie wartości w filozofii przedplatońskiej, Wrocław, wyd. UWr 1992,
  • Platońska droga do idei, Wrocław, wyd. UWr 1993,
  • Gdy rozpadły się ściany świata. Teorie wartości w filozofii hellenistycznej, Wrocław, wyd. UWr 1995,
  • Pitagorejczycy, Warszawa, Wiedza Powszechna 1996,
  • Filozofia przedplatońska (seria: Krótkie wykłady z historii filozofii), Warszawa, PWN 2007.

Przypisy

  1. Krótki biogram na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego. wsa.dbc.wroc.pl. [dostęp 20.08.2016 r.]
  2. Prof. dr hab. Janina Renata Gajda-Krynicka, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 06.07.2011 r.]

Oceń: Janina Gajda-Krynicka

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:9