Jerzy Salwarowski, urodzony 7 września 1946 roku w Krakowie, to wybitna postać w polskim świecie muzycznym. Jest nie tylko dyrygentem i kompozytorem, ale i doświadczonym profesorem sztuki. Jego praca naukowa i artystyczna przyczynia się do promocji oraz rozwoju kultury muzycznej w Polsce.
Jednym z jego najbardziej znaczących osiągnięć jest inicjacja Festiwalu Muzycznego Toruń-Muzyka i Architektura, który obecnie funkcjonuje pod nazwą Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”.
Życiorys
Jerzy Salwarowski jest wybitnym dyrygentem oraz nauczycielem akademickim, który rozpoczął swoją podróż muzyczną w Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoje umiejętności w dziedzinie kompozycji rozwijał pod okiem znanych pedagogów, takich jak Tadeusz Machl oraz Krzysztof Penderecki. W zakresie dyrygentury kształcił się u Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Dalszą edukację kontynuował w Accademia Chigiana pod kierunkiem F. Ferrary.
Od 1972 roku Salwarowski pełnił funkcje dyrygenta oraz dyrektora w różnych instytucjach muzycznych. W swojej karierze pracował w prestiżowych miejscach, takich jak Filharmonia Opolska oraz Filharmonia Śląska w Katowicach. Jego talent i zaangażowanie zaowocowały współpracą z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia oraz Operą Śląską.
W latach 1988–1991 Jerzy Salwarowski był dyrektorem artystycznym Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, gdzie zrealizował wiele znakomitych dzieł muzycznych, w tym oratoria, msze oraz pasje, przy udziale chóru „Arion” oraz chórów akademickich. Jego kierownictwo pozwoliło zespołowi bydgoskich filharmoników na odbycie licznych tournée zagranicznych, m.in. do Niemiec, Francji i Hiszpanii. W 1991 roku objął Filharmonię Lubelską oraz nawiązał współpracę z Toruńską Orkiestrą Kameralną.
Od 1996 roku był także dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzycznego Toruń-Muzyka i Architektura, a od roku 2000 naucza w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie objął stanowisko kierownika zakładu dyrygentury symfonicznej i operowej. W pełnieniu tej roli osiągnął uznanie wśród studentów oraz współpracowników, co zaowocowało otrzymaniem nominacji profesorskiej z rąk Prezydenta RP w 2005 roku. Dwa lata później zdobył tytuł profesora zwyczajnego.
Juror wielu prestiżowych konkursów, w tym Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, podkreśla jego zaangażowanie w rozwój młodych artystów. Jego wieloletnia kariera oraz pasja do muzyki czynią z niego jedną z najbardziej cenionych postaci w polskim świecie muzycznym.
Dorobek
Jerzy Salwarowski jest uznawanym dyrygentem i zdobywcą czołowych nagród zarówno w kraju, jak i za granicą, które zdobył w prestiżowych konkursach dyrygenckich. Na szczególną uwagę zasługuje jego sukces w I i II konkursie w Katowicach, gdzie zdobył I nagrodę oraz nagrodę Krytyki Muzycznej, a także I nagrodę w Sienie i II nagrodę w Budapeszcie, gdzie nie przyznano pierwszej nagrody.
W dniu 19 grudnia 2008 roku, Jerzy Salwarowski odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, co stanowi dowód na jego znaczący wkład w rozwój kultury.
Działalność artystyczna
Jerzy Salwarowski jest znanym dyrygentem, który aktywnie kieruje orkiestrami w różnych częściach świata, takich jak Europa, Azja, Afryka i Ameryka. Współpracuje z renomowanymi orkiestrami oraz operami w Polsce, co pozwoliło mu na zdobycie doświadczenia i popularności.
Wieloletnie działania artystyczne Jerzego Salwarowskiego obejmują liczne tournée koncertowe z polskimi orkiestrami, które odbyły się w wielu europejskich miastach. Często występuje na prestiżowych festiwalach, takich jak Warszawska Jesień, Festiwal Flandryjski, Pražske Jaro czy Millenium Pace. Jako renomowany dyrygent był także angażowany do współpracy z polskimi orkiestrami radiowymi, co zaowocowało powstaniem wielu cennych nagrań archiwalnych.
Dyskografia artysty jest bogata i zróżnicowana. Zawiera wiele płyt wydanych przez zagraniczne firmy, takie jak Amreco, Adda czy Thorofon, jak również przez polskich wydawców, w tym Tonpress, Selene, Wifon oraz Polskie Nagrania. Dla tego ostatniego, Salwarowski nagrał album poświęcony muzyce Georga Gershwina, który w 1994 roku zdobył „Złotą Płytę”, a pięć lat później został wydany w formacie CD. Dokonał również pierwszego kompletnego nagrania poematów symfonicznych Mieczysława Karłowicza, które zdobyły nominację do nagrody „Fryderyk ‘99”.
Artysta może poszczycić się także nagraniem dwóch CD z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz historyczną płytą „Słynne Kaprysy”, która była nominowana do nagrody „Fryderyk ‘98”. Wiosną 2002 roku we współpracy z synem Hubertem, zrealizował projekt, na którym umieszczono I Koncert fortepianowy d-moll op.15 J. Brahmsa (z towarzyszeniem NOSPR-u) oraz III Koncert fortepianowy C-dur op.26 S. Prokofiewa (z orkiestrą Filharmoników Szczecińskich). Ta płyta również zdobyła nominację do „Fryderyk 2002”.
Warto dodać, że Salwarowski rozwinął nową inicjatywę poprzez prowadzenie Wakacyjnego Kursu Dyrygenckiego w Toruniu, co było pierwszym takim wydarzeniem w Polsce. Oprócz tego, stworzył Festiwal Muzyczny Toruń-Muzyka i Architektura, który stał się platformą dla wielu młodych artystów.
Jego kariera nie ogranicza się tylko do Polski. Jerzy Salwarowski dyryguje także orkiestrami zagranicznymi w takich miejscach jak Hamburg, Kair, Osaka, Skopje, Porto, Luksemburg, Lukce, Everett (Washington), La Crosse (Wisconsin), Kijów, Berlin, Essen, Bergamo, Mediolanie, Walencji oraz Kopenhadze. Wiosną 2003 roku gościł z wykładami na Towson University w Baltimore oraz Central Washington University w Ellensburgu, gdzie dzielił się swoją wiedzą oraz doświadczeniem.
Przypisy
- Jerzy Salwarowski. nospr.org.pl. [dostęp 15.03.2022 r.]
- Uroczystość wręczenia medali Gloria Artis. mkidn.gov.pl, 19.12.2008 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Janina Hertz | Jerzy Bezucha | Tomasz Biernacki (dyrygent) | Andrzej Kossowicz (reżyser) | Grażyna Brodzińska | Martyna Jakubowicz | Piotr Michałowski | Feliks Stobiński | Józef Peszka | Karolina Lutczyn | Witold Cichacz | Janusz Terakowski | Teresa Głąbówna | Jerzy Reiser | Stanisław Samostrzelnik | Ludwik Eminowicz | Maja Sikorowska | Szymon Kuśmider | Bosski Roman | Jacek PiekaraOceń: Jerzy Salwarowski