Andrzej Kossowicz, urodzony 18 maja 1941 roku w Krakowie, a zmarły 7 lipca 1991 roku w Warszawie, był znaczącą postacią w polskim świecie kultury. Jako aktor i reżyser, wniósł wiele do dziedziny sztuki teatralnej oraz filmowej.
Przez lata angażował się również w działalność konferansjerską oraz pełnił rolę kierownika, co świadczy o jego wszechstronności i pasji do kultury. Andrzej Kossowicz pozostaje zapamiętany jako działacz kulturalny, który przyczynił się do rozwoju polskich tradycji artystycznych.
Życiorys
Andrzej Kossowicz, zdolny reżyser i jeden z animatorów kultury, pozostawił po sobie znaczący ślad, szczególnie w kręgach muzycznych i teatralnych. W czasach swoich studiów był kluczowym inicjatorem utworzenia Studenckiego Festiwalu Piosenki, który po raz pierwszy zorganizowano w Krakowie w dniach 23-25 listopada 1962 roku jako I Ogólnopolski Konkurs Piosenkarzy. Ukończył on Oddział Lalkarski przy Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie w 1963 roku, a następnie, rok później, uzyskał tytuł magistra sztuki z zakresu aktorstwa w 1964 roku.
Po zakończeniu studiów, Kossowicz związał się z krakowską Estradą oraz nowohuckim kabaretem, gdzie pełnił rolę reżysera przedstawień. W latach 1965-1968 zajmował stanowisko prezesa krakowskiego klubu Pod Jaszczurami. Jego kariery artystyczna nabrała rozpędu w 1968 roku, kiedy to przeniósł się do Warszawy, gdzie przez osiem lat pracował jako reżyser scenicznym warszawskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Jego debiut to seria udanych widowisk muzycznych „Musicorama”, które miały miejsce między 1970 a 1975 rokiem, a jednocześnie zadebiutował jako konferansjer.
W latach 1976–1979 pełnił obowiązki zastępcy dyrektora ds. artystycznych Agencji Koncertowej PSJ, a od 1980 do 1983 roku miał tę samą rolę w Teatrze Wizji i Ruchu w Lublinie. W kolejnych latach, pomiędzy 1983 a 1987 rokiem, był zaangażowany w reżyserię widowisk i programów zespołów Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych (ZPR) w Warszawie. W latach 1987-1989 piastował funkcję dyrektora naczelnego warszawskiego Impresariatu Promocyjnego Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, aby następnie zostać dyrektorem artystycznym Agencji Promocji Sztuki „Marmit”.
Okres największych osiągnięć Kossowicza przypadał na lata 80. Podczas tych lat był autorem wielu interesujących projektów i wykonań. Do jego projektów należały m.in. program „Sonda na żywo”, który został zrealizowany dla TVP, a także kabaretowy „Derby Estradowe” w Koninie. Organizował koncerty z cyklu „Gloria Victis” oraz spektakle teatralne dla dzieci, w tym z udziałem postaci Rumcajsa. Kossowicz reżyserował także koncerty w ramach festiwalu Jazz Jamboree oraz Pikniku Country w Mrągowie, jak również prowadził imprezy takie jak „Rock przez cały rok – Jazz” i „Kabareton” w trakcie Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
W 1986 roku, zrealizował pomysł Franciszka Walickiego na koncert zatytułowany „Old Rock Meeting”. W 1987 roku opracował trasę koncertową „Ten Wiecznie Młody Rock and Roll”, podczas której był również odpowiedzialny za produkcję telewizyjną. W następnym roku wyprodukował dla Telewizji programy: „Gwiazdy Mocnego Uderzenia” oraz „Powróćmy jak za dawnych lat”.
Kossowicz zmarł 7 lipca 1991 roku w Warszawie, mając jedynie 50 lat. Jego miejsce spoczynku znajduje się naCmentarzu Komunalnym Północnym w Wólce Węglowej (kwatera T-XX-15-3-9).
Życie prywatne
W drugiej połowie lat 70. Andrzej Kossowicz poznał swoją przyszłą żonę, Renatę Młodnicką, która wówczas była studentką Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Ich znajomość zaczęła się w studenckim klubie „Żak” w Gdańsku, co miało ogromny wpływ na dalszy rozwój ich relacji.
Po upływie pięciu lat od momentu, gdy się spotkali, wzięli ślub i osiedli na warszawskim Mokotowie. Ich życie nabrało nowego wymiaru po przyjściu na świat córki Magdaleny w 1986 roku. To wydarzenie miało kluczowe znaczenie dla ich rodziny.
Filmografia
Filmografia Andrzeja Kossowicza, uznanego reżysera oraz aktora, obejmuje zarówno występy w filmach, jak i produkcjach telewizyjnych. Jego wkład artystyczny rozciąga się na wiele gatunków, co czyni go postacią znaną i cenioną w branży filmowej.
Filmy
- 1966: Cała naprzód – w roli marynarza,
- 1977: Wodzirej – odgrywając postać Wołyńca, organizatora grupy baletowej,
- 1980: Miś – jako kierownik szatni.
Seriale telewizyjne
- 1983: Blisko, coraz bliżej (odc. 9 pt. Stąd mój ród. Rok 1920) – obsada aktorska.
Spektakle telewizyjne
- 1979: Prawo głosu (2) – w roli dziennikarza w spektaklu telewizyjnym w reżyserii Ewy Bober.
Role teatralne
Andrzej Kossowicz, utalentowany reżyser, ma na swoim koncie wiele interesujących ról teatralnych, które znacząco wpłynęły na jego karierę oraz rozwój polskiego teatru.
- – Don Alvares albo niesforna w miłości kompanija (1 stycznia 1964), wystąpił w obsadzie aktorskiej, autor: Stanisław Herakliusz Lubomirski, w reżyserii Zygmunta Hübnera w Teatrze PWST w Krakowie,
- – Oskarżeni (25 stycznia 1964), uczestniczył w obsadzie aktorskiej, autor: Andrzej Jarecki, Agnieszka Osiecka, w reżyserii Edwarda Dobrzańskiego w Teatrze PWST w Krakowie,
- – Kucharki (28 maja 1964), zagrał dwie role: Horacego oraz Kreona, autor: Nora Szczepańska, w reżyserii Jerzego Jarockiego w Teatrze PWST w Krakowie.
Przypisy
- Andrzej Kossowicz, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 04.03.2021 r.]
- Andrzej Kossowicz. www.filmweb.pl. [dostęp 04.03.2021 r.]
- a b Marcin Binasiak: Piosenka Studencka i jej festiwal nad festiwalami (str. 34). bibliotekapiosenki.pl. [dostęp 05.03.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Grażyna Brodzińska | Martyna Jakubowicz | Piotr Michałowski | Feliks Stobiński | Józef Peszka | Karolina Lutczyn | Jacek Kochan | Juliusz Zawirski | Janusz Stefański | Wanda Komorowska | Tomasz Biernacki (dyrygent) | Jerzy Bezucha | Janina Hertz | Jerzy Salwarowski | Witold Cichacz | Janusz Terakowski | Teresa Głąbówna | Jerzy Reiser | Stanisław Samostrzelnik | Ludwik EminowiczOceń: Andrzej Kossowicz (reżyser)