Kaja Danczowska


Kaja Danczowska, urodzona 25 marca 1949 roku w Krakowie, to znakomita postać w świecie muzyki klasycznej. Jest nie tylko utalentowaną polską skrzypaczką, ale również cenionym pedagogiem, który przez wiele lat dzielił się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodszymi pokoleniami muzyków.

Jej wkład w rozwój polskiej muzyki oraz edukacji muzycznej jest niezwykle wartościowy, a jej osiągnięcia artystyczne wpisują się w bogaty dorobek polskiej kultury.

Życiorys

Kaja Danczowska to urodzona artystka, która przys przyszła na świat jako jedyne dziecko Juliana Tennera, lekarza, oraz Beatrycze Danczowskiej, znanej historyczki sztuki. Jest wnuczką Dezyderiusza Danczowskiego, który był związany rodzinnie z Tadeuszem Majerskim. Matka artystki wychowywała ją samodzielnie.

Zaledwie w wieku siedmiu lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach pod okiem Jana Stasicy, a w następnym roku rozpoczęła lekcje u Eugenii Umińskiej. Jej talent i ciężka praca zaowocowały tym, że później studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, którą ukończyła z wyróżnieniem w 1972 roku. W tym samym roku zrealizowała dwuletni kurs mistrzowski w konserwatorium w Moskwie pod kierunkiem Dawida Ojstracha. Dwa lata później, w ramach programu rządowego Kanady, brała udział w dwuletnim kursie mistrzowskim prowadzonym przez Ruggiero Ricciego.

Na swoim koncie Kaja Danczowska ma wiele prestiżowych osiągnięć. W 1959 roku zdobyła 1. miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym we Wrocławiu. W 1967 roku otrzymała 3. nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Następnie w 1969 roku zajęła 2. nagrodę na Konkursie Skrzypcowym im. A. Curci w Neapolu, a w 1970 roku – 2. nagrodę na Konkursie Wykonań Muzycznych w Genewie. W 1975 roku zdobyła 3. nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Radiowym w Monachium. Rok później, jej talent został doceniony srebrnym medalem na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli.

W trakcie swojej kariery artystycznej, Kaja Danczowska miała przyjemność współpracować z wieloma znakomitymi muzykami, takimi jak Krystian Zimerman, Jan Krenz, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Stanisław Skrowaczewski, Antoni Wit, Jerzy Katlewicz, a także z wieloma innymi artystami, takimi jak Heinz Holliger, Gidon Kremer czy Mischa Maisky.

Jest artystką o niezwykłej wszechstronności, która potrafi zagrać niemal wszystkie utwory napisane na skrzypce. Krytycy muzyczni często podkreślają jej techniczną precyzję, czystość dźwięku oraz emocjonalne zaangażowanie przy interpretacji muzyki. W swoim dorobku artystycznym ma liczne nagrania płytowe, które wydawane są przez uznane wytwórnie. Wśród nich można znaleźć m.in. nagranie Koncertu Skrzypcowego A-dur Mieczysława Karłowicza z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie pod dyrekcją Antoniego Wita (Le Chant du Monde, 1992), Koncert Podwójny na Skrzypce i Wiolonczelę „LILA” Konstantego Regameya z Andrzejem Bauerem i Sinfonią Varsovią pod batutą Wojciecha Michniewskiego (Swiss Broadcasting Corporation, 1994), jak również I i II Koncert Skrzypcowy Karola Szymanowskiego z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Kazimierza Korda (PolyGram, 1997). W dorobku artystki znajdują się także ponad 300 archiwalnych nagrań radiowych, głównie dla Polskiego Radia oraz RIAS.

Od 1972 roku Kaja Danczowska angażuje się w działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1997 roku uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. W 1986 roku była jurorem Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, a także wzięła udział w pracach jury konkursów skrzypcowych za granicą, m.in. w Tokio (1986), Monachium (1992, 1998), Nowym Jorku (1999) oraz Odense (2000).

W nieoczekiwanym momencie, 3 marca 2012 roku, Kaja Danczowska podróżowała pociągiem razem z córką Justyną, kiedy to miała miejsce katastrofa kolejowa pod Szczekocinami. Na szczęście obie nie doznały żadnych obrażeń.

Nagrody i odznaczenia

W dorobku artystycznym Kaji Danczowskiej znajduje się wiele wyróżnień i nagród, które potwierdzają jej talent i wkład w kulturę. W ciągu swojej kariery zdobiała liczne osiągnięcia, a oto niektóre z nich:

  • 1967 – III. Miejsce, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego,
  • 1976 – Srebrny medal, w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Królowej Elżbiety Belgijskiej,
  • 1976 – Nagroda Państwowa II stopnia,
  • 1977 – Nagroda Miasta Krakowa,
  • 1979 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki,
  • 1982 – Nagroda Ministra Spraw Zagranicznych,
  • 1984 – Nagroda Komitetu do spraw Radia i Telewizji,
  • 1986 – Złoty Krzyż Zasługi,
  • 1991 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki (po raz drugi),
  • 1992 – Nagroda Wojewody Krakowskiego,
  • 1998 – Nagroda Fundacji Kultury Polskiej,
  • 1998 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki (po raz trzeci),
  • 1999 – Excellent in Teaching Fundacji Robinsonów,
  • 2001 – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • 2006 – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
  • 2009 – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
  • 2016 – Tytuł doctora honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie.

Te osiągnięcia stanowią świadectwo jej znaczącej roli w świecie muzyki klasycznej oraz trwałego wpływu na kulturę.


Oceń: Kaja Danczowska

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:7