UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kinga Polit


Kinga Polit, urodzona w Krakowie w 1970 roku, jest znaną postacią w polskim świecie sztuki.

Jako utalentowana malarka, zdobyła uznanie dzięki swoim wyjątkowym pracom, które przyciągają uwagę miłośników sztuki w kraju i za granicą.

Życiorys

Kinga Polit urodziła się w 1970 roku w Krakowie. W 1996 roku zakończyła naukę na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W trakcie ostatniego roku studiów została uhonorowana stypendium przyznanym przez Ministra Kultury i Sztuki, co podkreśla jej talent i zaangażowanie w dziedzinie sztuki. Dyplom uzyskała w 1996 roku w pracowni prof. Włodzimierza Kunza.

Warto również zaznaczyć, że Kinga Polit jest absolwentką Dwusemestralnego Studium Arteterapii w Polskim Instytucie Ericksonowskim. W 2010 roku, na podstawie pracy dyplomowej zatytułowanej „Hiob. Pytanie o nadzieję”, zdobyła stopień doktora na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie jej promotorem był prof. Zbigniew Bajek.

W twórczości artystycznej współpracuje z Katarzyną Bruzdą, artystką graficzką, tworząc duet artystyczny znany jako Pracownia Po Kryjomu. Oprócz tego, Kinga Polit jest jednym z członków grupy artystycznej Atraktor, która skupia pięcioro krakowskich twórców.

Obecnie naucza w Wyższej Szkole Technologii Informatycznych w Katowicach, gdzie wykłada przedmioty związane z malarstwem, rysunkiem i kompozycją. W jej pracy artystycznej oraz dydaktycznej szczególne znaczenie ma eksploracja związków pomiędzy psychologią a sztuką.

Wystawy

Wystawy indywidualne

Artystyczna kariera Kingi Polit rozpoczęła się od licznych wystaw, które były świetną okazją do zaprezentowania jej talentu. W 1995 roku zaprezentowała swoje prace w ACK UJ „Rotunda” w Krakowie, co otworzyło jej drogę do dalszych ekspozycji. Rok później, w 1996, odbył się Pokaz dyplomu w galerii „Artemis” w Krakowie, a także wystawa w Niemczech, zatytułowana Drei jungen Malerinnen aus Krakau.

W tym samym roku artystka uczestniczyła w wystawie „Obraz – Przekaz – Symbol” w Instytucie Francuskim w Krakowie. Kolejne lata przyniosły jej liczne wystawy. W 1997 roku miała ekspozycję w Galerii Miejskiej w Tarnowie, a w 1998 roku w galerii ZAR-u w Krakowie, gdzie zorganizowano wystawę pod nazwą „Linie napięć”.

W 2000 roku Polit zaprezentowała swoje prace na wystawie „Mistyka Pustyni” w Muzeum Miejskim w Żorach, która przyciągnęła szeroką publiczność. Następnie, w 2001 roku, zorganizowała ekspozycję „Pustynia – Cienie – Światło” w galerii „Krypta u Pijarów” w Krakowie. W 2006 roku z kolei zaskoczyła widzów wystawą „Metamorfoza” w Nowy Świat Cafe w Krakowie.

Na przestrzeni lat Kinga Polit nieustannie szukała nowych sposobów na wyrażanie siebie poprzez sztukę. W 2010 roku miała wystawę zatytułowaną „Hiob. Pytanie o nadzieję” w galerii Albert, KIK w Krakowie, a rok później zorganizowała kolejną wystawę „Hiob” w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie. Artystka kontynuowała swoją drogę artystyczną, organizując wystawę zatytułowaną „Medytacje” w Galerii Katolickiego Centrum Kultury „Krypta u Pijarów” w 2013 roku.

Wystawy zbiorowe

Kinga Polit brała także udział w licznych wystawach zbiorowych, które znacząco wpłynęły na jej rozwój artystyczny. Jej pierwsza większa ekspozycja odbyła się w 1992 roku na Poplenerowej wystawie prac studentów prof. Włodzimierza Kunza w galerii „Na Pięterku” w Krakowie. W kolejnych latach, w 1994 i 1995 roku, uczestniczyła w wydarzeniu pod nazwą „Pejzaż w malarstwie współczesnym” w Pałacu Sztuki w Krakowie.

W 1996 roku miała swoją pracę na wystawie „Mały obraz” w galerii ZPAP Sukiennice w Krakowie. Jej talent został dostrzegany również podczas „Jesiennego Salonu ’97” w Pałacu Sztuki w Krakowie. W tym samym roku wzięła udział w „Promocjach ’96”, VII Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych w PGSZ w Legnicy. Kolejne ważne momenty to 1998 rok, kiedy uczestniczyła w wystawie „Nowi członkowie ZPAP w galerii „Pryzmat” w Krakowie, oraz wystawa „Profesor, doktorzy, doktoranci” w Regionalnym Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie w 2009 roku.

W 2011 roku artystka ponownie zaprezentowała swoje prace w wystawie „Hiob. Medytacje”, gdzie jej dzieło wzięło udział w 9. Warszawskich Targach Sztuki, co stanowiło kolejne ważne osiągnięcie w jej karierze. Przez wszystkie te lata Kinga Polit zyskała uznanie w kręgach artystycznych, a jej prace wzbudzają zainteresowanie zarówno w Polsce, jak i za granicą.


Oceń: Kinga Polit

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:14