Klaudiusz Maria Paweł Perendyk, znany w swoim środowisku jako Klaudiusz Perendyk, to postać, która wywarła znaczący wpływ na życie religijne w Polsce oraz Niemczech. Urodzony 13 kwietnia 1945 roku w Krakowie, od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie duchowością i teologią.
W ciągu swojego życia związał się z różnorodnymi wspólnotami chrześcijańskimi, co świadczy o jego szerokich horyzontach i otwartości na różne tradycje religijne. Był biskupem starokatolickim i aktywnie działał zarówno w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, jak i w Republiki Federalnej Niemiec. Jego działalność miała na celu nie tylko propagowanie nauk chrześcijańskich, ale także budowanie międzykulturowych i międzywyznaniowych relacji.
Jego życie zakończyło się tragicznie 20 marca 1994 roku w Hamburgu, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii polskiego starokatolicyzmu.
Życiorys
Klaudiusz Perendyk był ważną postacią w Polskim Kościoła Starokatolickiego, której życie pełne było wydarzeń i przełomowych momentów. 4 czerwca 1963 roku przyjął święcenia diakonatu z rąk biskupa Ignacego Wysoczańskiego w kaplicy w Kosewie.
Już dwa miesiące później, 29 sierpnia 1963 roku, zainaugurował swoją działalność duszpasterską, przyjmując święcenia prezbiteratu od tego samego biskupa. Na początku swojego kapłaństwa zorganizował parafię starokatolicką w Krakowie, która działała w jego prywatnym mieszkaniu. Właściwie przez cały ten czas był obserwowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.
W 1965 roku krótko zajmował posadę proboszcza w parafii starokatolickiej w Wierzbicy, co jednak nie było długotrwałe. Wyjątkowym momentem w jego karierze miało być przyjęcie sakry biskupiej 25 grudnia tego samego roku, ponownie z rąk Ignacego Wysoczańskiego. Jednakże konflikt z innymi biskupami sprawił, że Perendyk postanowił się odłączyć od ich struktury.
1 sierpnia 1967 roku w Żytawie przyjął daremne święcenia prezbiteratu sub conditione z rąk biskupa mariawickiego Helmuta Norberta Maasa, a następnie przez kilka lat pozostawał pod jego duchową jurysdykcją. W 1969 roku zdobył tytuł magistra teologii na The Ministerial Training College, a dwa lata później otrzymał tytuł doktora teologii od The National Ecclesiastical University. W 1974 roku wyjechał do Republiki Federalnej Niemiec.
W 1977 roku Perendyk zorganizował struktury Polskiego Kościoła Starokatolickiego na Obczyźnie. Ta wspólnota, licząca kilkaset wiernych, miała kilku kapłanów i odwoływała się doktrynalnie do mariawityzmu. Utrzymywała także dialog z Kościołem Starokatolickim Mariawitów, pozostając pod jurysdykcją abpa Roberta R.J.M. Zaborowskiego – biskupa mariawickiego z Ameryki. W tym czasie Klaudiusz Perendyk wstąpił do Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów przyjmując imiona zakonne Maria Paweł.
Okres rozkwitu Polskiego Kościoła Starokatolickiego na Obczyźnie przypadał na czas stanu wojennego w Polsce, kiedy wielu uchodźców politycznych korzystało z jego duszpasterskiej pomocy. Niestety, w 1984 roku Kościół ten nie wytrzymał próby czasu, stracił autokefalię i wszedł w skład Apostolskiego Katolickiego Asyryjskiego Kościoła Wschodu.
W 1986 roku Klaudiusz Perendyk przeszedł na prawosławie, stając się duchownym Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, którym opiekował się aż do swojej przedwczesnej śmierci. Po ujawnieniu skandalu obyczajowego związanym z jego osobą, popełnił samobójstwo, wieszając się na klamce drzwi swojego mieszkania. W jego pogrzebie uczestniczyli duchowni Polskiego Kościoła Starokatolickiego.
Przypisy
- Urząd Stanu Cywilnego w HamburgU.S.C., Akt zgonu (nr 00951/1994), 10.11.1994 r.
- Polska Parafia Katolicka w HamburgP.P.K., Komunikat parafialny nr (nieczytelny zapis) / 1986, 1986 r.
- Reinhard Thöle. Orthodoxe Kirchen in Deutschland. Getynga 1997 r.
- Robert R.J.M. Zaborowski, Dokument jurysdykcji wydany przez abpa Roberta R.J.M. Zaborowskiego w języku polskim, 10.05.1977 r.
- Archiwum Kurii Kościoła Starokatolickiego w RzeczypospolitejA.K.K.S.R., Odpis skrócony aktu urodzenia, 01.08.1977 r.
- The National EcclesiasticalT.N.E. University, Dyplom nadania tytułu doktora teologii, 05.07.1971 r.
- The Ministerial TrainingT.M.T. College, Dyplom nadania tytułu magistra teologii przez The Ministerial Training College, 31.03.1969 r.
- Helmut NorbertH.N. Maas, Dokument poświadczenia jurysdykcji bp Helmuta N. Maasa, 14.10.1967 r.
- Helmut NorbertH.N. Maas, Dokument święceń kapłańskich (sub conditione), 01.08.1967 r.
- Ignacy JanI.J. Wysoczański, Testimonium Consecratus – Akt konsekracji na biskupa, 25.12.1965 r.
- Ignacy JanI.J. Wysoczański, Nominacja na proboszcza parafii w Krakowie, 29.08.1963 r.
- Ignacy JanI.J. Wysoczański, Świadectwo święceń diakonatu (L. dz. 78 / 63), 04.06.1963 r.
- Archiwum Kurii Kościoła Starokatolickiego w RzeczypospolitejA.K.K.S.R., Fotokopie uroczystości pogrzebowych ks. bp. dr Klaudiusza Perendyka, 1994 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Jan Bogusław Niemczyk | Bruno Wyrobisz | Jerzy Hajduga | Władysław Palmowski | Fryderyk Szembek | Jerzy Jakowejczuk | Marek Rakowski (duchowny) | Walerian Kalinka | Łukasz Kamykowski | Robert Nęcek | Tomasz Jelonek | Ludmiła Krakowiecka | Emilia Wojtyła | Janusz Mastalski | Piotr Świtkowski | Mojżesz ben Israel Isserles | Michał Wodzicki | Stanisław Bartynowski | Hieronim Rozdrażewski (zm. 1600) | Witold KaczOceń: Klaudiusz Perendyk