Janusz Mastalski


Janusz Edward Mastalski, urodzony 4 maja 1964 roku w Krakowie, to wybitna postać polskiego duchowieństwa rzymskokatolickiego. Pełnił szereg istotnych funkcji w ramach systemu edukacji religijnej oraz administracji Kościoła. W latach 2014–2018 był prorektorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, gdzie swoją wiedzą i doświadczeniem wspierał kształcenie przyszłych duchownych.

W dalszej karierze, pomiędzy 2017 a 2019 rokiem, pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, co pozwoliło mu jeszcze bardziej zaangażować się w formację studentów oraz rozwój ich duchowości i wiedzy teologicznej. W 2019 roku został mianowany biskupem pomocniczym krakowskim, co stanowi kolejny krok w jego niezwykłej karierze.

Życiorys

Janusz Mastalski przyszedł na świat 4 maja 1964 roku w stolicy Małopolski, Krakowie. W latach 1979-1983 uczęszczał do X Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej, gdzie zdał swoje najważniejsze egzaminy. Po zakończeniu nauki w liceum, w latach 1983-1989 kontynuował edukację w seminarium duchownym oraz na Papieskiej Akademii Teologicznej, zdobywając tytuł magistra w 1989 roku.

7 maja 1988 roku diakonat udzielił mu kardynał Franciszek Macharski, arcybiskup metropolita krakowski. Równo rok później, 21 maja 1989 roku, otrzymał święcenia kapłańskie. Został inkardynowany do archidiecezji krakowskiej. W 1995 roku ukończył również podyplomowe studia pedagogiczne na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, a w roku 1996 uzyskał licencjat. Swoją drogą akademicką kontynuował, broniąc w 1998 roku doktorat dotyczący procesu nauczania katechetycznego. Habilitację uzyskał w 2003 roku, prezentując rozprawę na temat zasad edukacyjnych w katechezie. W 2009 roku zdobył tytuł naukowy profesora.

Zanim rozpoczął swoją pracę akademicką, w latach 1989-1991 pełnił funkcję wikariusza w parafii Gdów, a następnie (1991-1994) w parafii św. Szczepana w Krakowie. W latach 1997-2000 był rektorem kościoła św. Marka w Krakowie. Jego kariera akademicka związana jest z Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie, która współcześnie funkcjonuje jako Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Rozpoczął tam pracę jako asystent w 1995 roku, a następnie awansował na różne stanowiska od adiunkta, przez profesora nadzwyczajnego, aż po profesora zwyczajnego w 2012 roku.

W trakcie swojej kariery objął wykłady z takich przedmiotów jak pedagogika ogólna, dydaktyka oraz teoria wychowania. W 2005 roku został kierownikiem Katedry Pedagogiki Ogólnej. Jego działalność w Komisji Programów Międzynarodowych przy Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich w latach 2006-2009 oraz koordynacja Wydziału Nauk Społecznych od 2008 roku również wpłynęły na rozwój kierunków dydaktycznych. W latach 2014-2018 pełnił funkcję prorektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ds. studenckich i dydaktyki oraz sprawował urząd rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w latach 2017-2019.

Ponadto nawiązał współpracę z Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu. Aktywnie uczestniczył w życiu naukowym, będąc członkiem Polskiego Towarzystwa Teologicznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Katechetyków od 2003 roku, a także doradcą Rady Szkół Katolickich od 2004 roku. Jako stały ekspert Państwowej Komisji Akredytacyjnej działał od 2009 roku. Ponadto, udzielał się jako konsultant w Radzie Naukowej Komisji Episkopatu Polski od 2011 roku.

Janusz Mastalski jest również autorem licznych prac naukowych i popularnonaukowych, a także artykułów dotyczących wychowania dzieci i młodzieży. Regularnie prowadził szkolenia oraz kursy dla nauczycieli, także organizując rekolekcje dla różnych grup, w tym młodzieży, kleryków i duchownych.

W dniu 3 grudnia 2018 roku papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, nadając mu stolicę tytularną Noba. Uroczyste święcenia biskupie miały miejsce 5 stycznia 2019 roku w katedrze na Wawelu, gdzie biskupa konsekrował arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski, wspierany przez arcybiskupa Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego, oraz kardynała Stanisława Dziwisza, arcybiskupa seniora archidiecezji krakowskiej. Jego biskupie zawołanie brzmi „Dominus spes mea”, co oznacza „Pan moją nadzieją”. W 2022 roku został również delegatem ds. Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w Konferencji Episkopatu Polski.


Oceń: Janusz Mastalski

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:21