Hieronim Rozdrażewski (zm. 1600)


Hieronim Rozdrażewski, reprezentujący rodową linię Doliwa, to postać, której życie i działalność pozostawiły znaczący ślad w historii Polski. Urodził się około 1546 roku w Krakowie, a zmarł 6 lutego 1600 roku w Rzymie. Jego kariera, zarówno jako dyplomaty, jak i duchownego katolickiego, jest niezwykle interesująca.

Jako biskup kujawski oraz sekretarz wielki koronny od 1574 roku, Rozdrażewski odegrał kluczową rolę w polskim kościele oraz administracji królewskiej. Pełniąc funkcję prepozyta płockiej kapituły katedralnej w latach 1574–1581, zyskał znaczenie w obszarze duchownym i społecznym.

W trakcie swojej pracy był blisko związany z królami, takimi jak Zygmunt II August oraz Stefan Batory, co dodatkowo wzmocniło jego pozycję. Hieronim Rozdrażewski był także bibliofilem, a jego pasja do sztuki sprawiła, że stał się mecenasem wielu utalentowanych artystów.

Życiorys

Hieronim Rozdrażewski, będący synem Stanisława Rozdrażewskiego, kasztelana rogozińskiego (zm. 1564), oraz Zuzanny z Myszkowskich, spędził swoje dzieciństwo razem z braćmi we Francji, na dworze Henryka Walezego. W latach 1561–1568 pobierał nauki w Ingolstadt oraz w Rzymie, gdzie uzyskał święcenia kapłańskie z rąk papieża Piusa V.

W 1567 roku przyznano mu prepozyturę katedralną we Wrocławiu, jednak ze względu na silny opór kapituły mógł objąć to stanowisko dopiero trzy lata później, w 1570 roku. Od 1573 zaczął aktywnie uczestniczyć w życiu politycznym Polski; w tym czasie na jego prośbę administrację Wrocławia sprawował przyszły biskup Andreas von Jerin. W 1575 roku podpisał elekcję cesarza Maksymiliana II Habsburga.

W 1578 Rozdrażewski zrezygnował z prepozytury na rzecz Jerina, a w 1582, wspierany przez Stefana Batorego, objął biskupstwo kujawskie. Na tym stanowisku, dzięki zręcznej polityce, udało mu się pozyskać od papieża Klemensa VIII dodatkowe uprawnienia, co umocniło jego pozycję. Również w 1589 roku był sygnatariuszem traktatu bytomsko-będzińskiego.

W 1584 roku założył wieś w centralnej Polsce, którą nazwał Rozdrażew, co było bezpośrednio związane z jego nazwiskiem. Nazwa ta, z powodu trudności w wymowie, z biegiem lat ewoluowała, aż osiągnęła obecną postać Zarzew. Dziś jest to jedno z większych osiedli mieszkalnych w wschodniej części Łodzi.

W latach 1582–1600 Rozdrażewski zainicjował przekształcenia wnętrz oraz rozbudowę zamku w Raciążku (woj. kujawsko-pomorskie), tworząc obronną rezydencję, która była reprezentacyjna w stylu późnego renesansu. Posiadał także rezydencję w Wolborzu, gdzie zachował się zespół pałacowy biskupów kujawskich. W 1586 roku ufundował w wrocławskiej katedrze epitafium dla swojej matki.

Hieronim miał również starszych braci: Jana, który zmarł w 1585 roku, oraz Stanisława (1540–1619), jezuitę i pierwszego rektora Kolegium Jezuitów w Pułtusku. Młodszy brat Krzysztof (ur. 1547) zginął w oblężeniu Wielkich Łuk, trafiony rosyjską kulą, w 1580 roku. Dodatkowo miał dwie siostry, Annę i Dorotę, oraz jeszcze jednego brata Mikołaja, który prawdopodobnie zmarł w dzieciństwie. Stryjecznym bratem Hieronima był Jan Rozdrażewski, który pełnił funkcję podkomorzego i kasztelana poznańskiego.

Zgodnie z jego ostatnim życzeniem, wyrażonym na łożu śmierci, ciało biskupa zostało pochowane w kościele Il Gesù w Rzymie.


Oceń: Hieronim Rozdrażewski (zm. 1600)

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:25