Leszek Kędracki, urodzony 4 maja 1946 roku w Krakowie, był znakomitym klawesynistą oraz profesorem sztuk muzycznych, który przez wiele lat kształcił przyszłe pokolenia muzyków. Jego kariera akademicka związana była ściśle z dwiema prestiżowymi instytucjami edukacyjnymi: Uniwersytetem Muzycznym im. F.Chopina w Warszawie oraz Akademią Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.
Od 1973 do 2015 roku Kędracki był związany z pierwszą z wymienionych uczelni, a w latach 1981-2013 prowadził zajęcia na drugiej. Jego wkład w rozwój muzyki klawesynowej oraz edukację artystyczną był nieoceniony. Zmarł 28 grudnia 2015 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek muzyczny oraz licznych uczniów, którzy kontynuują jego misję w świecie muzyki.
Życiorys
Leszek Kędracki, znakomity klawesynista, uzyskał swoim doświadczeniem i wiedzą znaczącą pozycję w świecie muzycznym. W latach 1964-1969 kształcił się w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie pod okiem Janiny Wysockiej-Ochlewskiej, a następnie w Conservatorio di Musica Santa Cecilia w Rzymie w latach 1970-1973, gdzie jego nauczycielem był Ferruccio Vignanelli. Dodatkowo, uczestniczył w mistrzowskich kursach interpretacyjnych, które miały miejsce w renomowanych instytucjach muzycznych, takich jak Accademia Musicale Chigiana w Sienie, Accademia Musicale Santa Cecilia w Rzymie oraz Hochschule für Musik w Lucernie, gdzie w 1972 roku miał zaszczyt uczyć się od Ralpha Kirkpatricka.
W 1993 oraz 1998 roku zainicjował Międzynarodowy Konkurs Klawesynowy im. Wandy Landowskiej, który odbył się w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, zapoczątkowując tym samym ważne wydarzenie w społeczności klawesynistów. Od 1973 do 2015 roku pełnił funkcję nauczyciela w warszawskiej uczelni muzycznej, będąc profesorem sztuk muzycznych.
Od 1981 do 2013 roku Kędracki był także pedagogiem w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Przez lata prowadził liczne gościnne wykłady oraz kursy interpretacyjne w różnych szkołach muzycznych w Polsce oraz za granicą, w takich miejscach jak École Normal de Musique w Paryżu, University of Kansas w USA, czy New Dehli Music School w Indiach. W Polsce jego działalność odbywała się także w Krakowie i w wielu szkołach muzycznych I i II stopnia.
Oprócz pracy pedagogicznej, Leszek Kędracki organizował i przewodził kursom oraz seminarium muzyki dawnej w kilku polskich miastach, takich jak Kamień Pomorski, Słupsk, Białystok oraz Kraków. Ponadto, pełnił znaczące funkcje w warszawskiej uczelni muzycznej, obejmując kierownictwo Katedry Organów i Klawesynu w latach 1990-1993, a następnie przez dwie kadencje sprawując urząd prodziekana Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów w latach 1993-1999 oraz 2005-2008.
Działalność artystyczna
Leszek Kędracki rozpoczął swoją karierę koncertową w 1965 roku, a już rok później zyskał uznanie również za granicą. Jego występy obejmowały recitale w licznych festiwalach muzycznych, a także w prestiżowych filharmoniach, salach koncertowych oraz w historycznych i sakralnych miejscach. Artysta miał zaszczyt grać w większości krajów europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych i Indiach.
Występując jako solista oraz kameralista, współpracował z wieloma znanymi zespołami, w tym z orkiestrami kameralnymi w Rzymie, Mediolanie, oraz Sienie. Współpracował również z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Zespołem Kameralistów Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Kameralną, Bałtycką Orkiestrą Kameralną i Kapelą Zamku Warszawskiego, a także z zespołem Con Moto ma Cantabile. W ciągu swojej kariery pełnił rolę klawesynisty w Warszawskiej Operze Kameralnej przez wiele lat, co znacząco wzbogaciło jego dorobek artystyczny.
Leszek Kędracki zrealizował wiele nagrań dla Polskiego Radia oraz Telewizji, a także dla międzynarodowych stacji radiowych we Włoszech, Szwajcarii, Holandii, Hiszpanii i Niemczech. Jego nagrania można znaleźć w Polskim Radiu, Radiu Vara, Hilversum, Radio Svizzera Italiana, Sender Freies Berlin i w Radio Televisión Española, przyczyniając się do popularyzacji muzyki klasycznej.
W 2003 roku artysta zainicjował cykl koncertów muzyki dawnej o nazwie „Dla miłośników i dla znawców”, który odbywał się na warszawskiej uczelni pod jego artystycznym przewodnictwem. Równocześnie prowadził współpracę ze szkołą Baletto classico e moderno w Rzymie w roli pianisty i kompozytora, co przyczyniło się do jego wszechstronności artystycznej.
Jako członek jury konkursów klawesynowych, Kędracki był aktywny w takich miejscach jak Lawrence w USA w 1992 roku, Kraków (1985), Poznań, Rzym (przewodniczący Jury w 1983 i 1984), oraz w Warszawie (1993 i 1998). Brał również udział w pracach Jury Konkursu organowego w Gdańsku w 1985 roku.
Wielu udanych absolwentów jego nauk kontynuuje działalność koncertową oraz pedagogiczną, ucząc młodzież i studentów w szkołach i akademiach muzycznych w Polsce. Do grona jego uczniów należą między innymi Władysław Kłosiewicz, Dorota Cybulska-Amsler, Ewa Piasecka, Marek Toporowski, Piotr Wilczyński, Alina Ratkowska, Ewa Rzetecka-Niewiadomska, Katarzyna Sroka, Hanna Balcerzak, Krzysztof Garstka oraz Krzysztof Urbaniak.
Działalność koncertowa z orkiestrami
- Rzymska Orkiestra Kameralna,
- Mediolańska Orkiestra Kameralna,
- Sienejska Orkiestra Kameralna,
- Academy of St. Martin in the Fields,
- Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej,
- Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej,
- Polska Orkiestra Kameralna,
- Bałtycka Orkiestra Kameralna,
- Zespoły Warszawskiej Opery Kameralnej,
- Kapela Zamku Warszawskiego,
- Camerata „Vistula”,
- Olsztyński Zespół Kameralny „Pro Musica Aniqua”,
- Zespół Kameralny „Con Moto ma Cantabile”.
Odznaczenia
W dniu 22 lutego 2011 roku prof. Leszek Kędracki otrzymał złoty medal za długoletnią służbę. To prestiżowe odznaczenie przyznano mu w uznaniu za jego wkład i zaangażowanie w pracę na rzecz kraju.
Uroczystość wręczenia medalu miała miejsce podczas oficjalnej ceremonii, w której uczestniczył Prezydent Rzeczypospolitej Polski – Bronisław Komorowski.
Przypisy
- Odznaczenia państwowe z okazji Święta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina \ Kancelaria \ Archiwum \ Archiwum Bronisława Komorowskiego \ Aktualności \ Ordery i [online], prezydent.pl [dostęp 24.04.2024 r.] (pol.).
- Akademia Muzyczna w Łodzi – Koncert i spotkanie poświęcone pamięci prof. Leszka Kędrackiego [online], www.amuz.lodz.pl [dostęp 07.01.2023 r.] .
- a b c d Piotr SzymonP.S. Zientarski Piotr SzymonP.S., „Opracowanie i inwentaryzacja spuścizny prof. Leszka Kędrackiego przechowywanej w UMFC” praca licencjacka, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Warszawa, 2021 . Brak numerów stron w książce
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Leona Bierkowska | Miłosz Horodyski | Maciej Kowalski (perkusista) | Władysław Łuszczkiewicz | Anna Kukawska | Zygmunt Molik | Jacek Żuławski | Łukasz Targosz | Adrian Kowanek | Natan Gross | Marcin Kuźmiński | Marcel Wiercichowski | Jacek Andrucki | Adam Małczyk | Tadeusz Bukowski (śpiewak) | Abel Korzeniowski | Stanisław Eljasz-Radzikowski | Arnold Samsonowicz | Tadeusz Włudarski | Aleksander KobylińskiOceń: Leszek Kędracki