Marek Mikrut, urodzony w 1958 roku w Krakowie, to niezwykle utalentowany polski artysta, który swoją pasję wyraża poprzez malarstwo oraz grafikę.
Jako kontynuator koloryzmu, Mikrut w swojej twórczości koncentruje się na intensywnych barwach i ich subtelnych odcieniach, co przyczynia się do głębi emocjonalnej jego prac.
Życiorys
Artysta jest absolwentemkrakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskał dyplom w 1984 roku, pracując w pracowni Franciszka Bunscha. Od 1985 roku zamieszkuje w Przemyślu, gdzie angażuje się w lokalne życie artystyczne jako założyciel oraz członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Przemyślu.
Jego twórczość obejmuje wiele form wyrazu artystycznego, a w szczególności malarstwo, rysunek oraz grafikę warsztatową, w tym techniki takie jak: akwaforta, akwatinta, mezzotinta, drzeworyt oraz linoryt. Dodatkowo, Marek Mikrut zajmuje się również projektowaniem graficznym.
Jego żoną jest Alicja Czernecka-Mikrut, co podkreśla rodzinne związki w ich artystycznym życiu.
Twórczość
Marek Mikrut to artysta, którego prace koncentrują się na malowaniu martwych natur, portretów oraz pejzaży. Jego styl malarski można określić jako przedstawiający, co oznacza, że w jego dziełach dominuje realistyczne odwzorowanie rzeczywistości.
W działaniach twórczych Mikruta szczególną uwagę przywiązuje się do budowania wartości formalnych poprzez zastosowanie koloru. Dzięki temu każdy z jego obrazów zyskuje na głębi i ekspresji.
Interesującym aspektem jego twórczości jest także porównanie do prac kapistów, w szczególności do dzieł Jana Cybisa, co świadczy o związku i wpływie tradycji malarskiej na jego sztukę.
Odznaczenia, nagrody i stypendia
W dorobku artystycznym Marka Mikruta znajdują się liczne odznaczenia, nagrody oraz stypendia, przyznawane za twórczość artystyczną i działalność na rzecz kultury.
- stypendium twórcze Wojewody Przemyskiego, które otrzymał w 1987 roku,
- stypendium twórcze Prezydenta Przemyśla z 1995 roku,
- stypendium twórcze Wojewody Przemyskiego, które przyznano mu ponownie w 1998 roku,
- nagroda Zarządu Województwa Podkarpackiego, przyznana za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2005 roku,
- stypendium twórcze Prezydenta Miasta Przemyśla, które otrzymał w 2010 roku,
- odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznana w 2010 roku,
- Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który otrzymał w 2022 roku.
Wystawy
Artysta Marek Mikrut przez lata swojej twórczości uczestniczył w różnorodnych wystawach, które miały ogromne znaczenie dla jego rozwoju artystycznego. Poniżej przedstawiamy jego osiągnięcia w zakresie wystawiennictwa:
- III Konfrontacje Najmłodszych Artystów Krakowa, na których zdobył I i III nagrodę (1985 r.),
- Człowiek – Bóg – Świat w podziemiach Kościoła Franciszkanów w Przemyślu (1985-1986 r.),
- Wystawa poplenerowa Słonne 85 (1986 r.),
- Trienale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie (1993 r.),
- Indywidualna wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu (1993 r.),
- Indywidualna wystawa w Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu (1994 r.),
- Wystawa wspólna z żoną pod tytułem “Pracownia” w Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu (1995 r.),
- Wystawa indywidualna w Hot Club w Przemyślu (1996 r.),
- Wystawa „Malarze przemyscy – członkowie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Przemyślu” w Gmachu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej (1999 r.),
- Wystawa „Malarze przemyscy” w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie (1999 r.),
- Wystawa „Malarze przemyscy” w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu (2000 r.),
- Wystawa prac malarzy – członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Przemyślu „INSPIRACJE” w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu (2001 r.),
- Wystawa „INSPIRACJE” w Zespole Zamkowo-Parkowym w Krasiczynie (2002 r.),
- Wystawa wspólna z żoną w ratuszu miejskim w Paderborn w związku z obchodami 10-lecia współpracy Przemyśla i Paderborn (2003 r.),
- X-Lecie TPSP w Przemyślu – wystawa w Zamku w Krasiczynie (2004 r.),
- Wystawa „Jedno spojrzenie z dwóch stron granicy” w ramach V Festiwalu Kultury Polskiej na Ukrainie w Lwowie (2004 r.),
- Wystawa „Jedno spojrzenie z dwóch stron granicy” w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej (2004 r.),
- Wystawa „Jedno spojrzenie z dwóch stron granicy” w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu (2005 r.),
- Wystawa prac malarzy – członków TPSP w Przemyślu – w Zespole Zamkowo-Parkowym w Krasiczynie (2007 r.),
- Indywidualna wystawa pt. „Zachwyt” w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej (2011 r.).
Każda z tych wystaw przyczyniła się do wzbogacenia dorobku artysty oraz zwiększenia jego rozpoznawalności w środowisku sztuki.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Maciej Ferlak | Maciej Nowakowski (aktor) | Richard Bilan | Ewa Bandrowska-Turska | Janusz Weychert | Katarzyna Kobylarczyk | Jarosław Suchan | Adam Staszczyk | Wojciech Grabowski (malarz) | Jerzy Styczyński | Michał Tarasiewicz | Jan Pilch | Joanna Troikowicz | Konstanty Sulikowski | Franciszek Mirecki | Teofil Trzciński | Jacek Brodowski | Adam Bełcikowski | Andrzej Kozak | Jacek RomanowskiOceń: Marek Mikrut