Paul Rosenstein-Rodan


Paul Rosenstein-Rodan, urodzony 19 kwietnia 1902 roku w Krakowie, to postać, która zapisała się w historii jako austriacki ekonomista z żydowskimi korzeniami. Jego wiedza i osiągnięcia w dziedzinie ekonomii przyniosły mu uznanie na całym świecie.

Rosenstein-Rodan zmarł 28 kwietnia 1985 roku w Bostonie, pozostawiając po sobie dziedzictwo, które na zawsze wpłynęło na rozwój nauk ekonomicznych.

Warto również wspomnieć, że jego siostrą była Erna Rosenstein, znana polska malarka, której twórczość wzbogaciła świat sztuki. Związek między tymi dwiema wybitnymi postaciami ukazuje, jak różnorodne talenty mogą wyrastać z tej samej rodziny.

Życiorys

Paul Rosenstein-Rodan, wybitny ekonomista, kształcił się w zakresie ekonomii oraz matematyki w Wiedniu. Później jego uwaga skupiła się na teorii wzrostu gospodarczego, co zaowocowało jego współudziałem w tworzeniu ekonomii rozwoju oraz zaprezentowaniem oryginalnej koncepcji „wielkiego pchnięcia”, która odnosiła się do gospodarek z niskim poziomem rozwoju. W latach 30. XX wieku opuścił Austrię na rzecz Londynu, gdzie rozpoczął współpracę z Royal Institute for International Affairs. Po zakończeniu II wojny światowej, jego droga zawodowa zaprowadziła go do Stanów Zjednoczonych, gdzie objął służbę wykładowcy w Massachusetts Institute of Technology oraz pełnił funkcję dziekana ekonomii na Boston University.

Rosenstein-Rodan podejmował się analiz koncepcji wsparcia dla rozwijających się państw, szczególnie tych w Ameryce Łacińskiej, a także w regionach wschodniej i południowo-wschodniej Europy. Był gorącym zwolennikiem zewnętrznej pomocy ekonomicznej, którą postrzegał jako fundamentalny środek do uprzemysłowienia tych krajów. Uznawał, że takie działania mogłyby w znaczący sposób przyczynić się do zwiększenia dochodów, polepszenia siły nabywczej oraz obniżenia poziomu bezrobocia – kluczowych wyzwań, z jakimi borykały się te regiony.

W jego opinii, najlepszym sposobem na osiągnięcie industrializacji, szczególnie poprzez rozwój przemysłu lekkiego, była specjalizacja oraz integracja z gospodarką globalną, co wiązało się z zastosowaniem koncepcji przewagi komparatywnej. Rosenstein-Rodan wierzył, że niezbędnym elementem mobilizacji kapitału była aktywna interwencja państwowa, przejawiająca się w wspieraniu kształcenia, udzielaniu gwarancji rządowych oraz realizacji dużych projektów inwestycyjnych.

Ważniejsze publikacje

Paul Rosenstein-Rodan był wpływowym ekonomistą, którego wkład w rozwój teorii ekonomicznych pozostawił trwały ślad w literaturze naukowej. Poniżej znajdziesz ważniejsze publikacje tego autora, które podkreślają jego znaczenie w dziedzinie ekonomii.

  • Grenznutzen, „Handwörterbuch der Staatswissenschaften” (1927),
  • Das Zeitmoment in der Mathematischen Theorie des Wirschaftlichen Gleichgewichtes, „Zeitschrift für Nationalökonomie” v 4 (1929), s. 1190–1223,
  • La Complementarietà: Prima delle tre tappe del progresso della Teoria Economica Pura, „La Riforma Sociale” (1933),
  • The Role of Time in Economic Theory, „Economica” (1934),
  • A Coordination of the Theories of Money and Price, „Economica” (1936),
  • Problems of Industrialization of Eastern and South- Eastern Europe, „Economic Journal” (1943),
  • The International Development of Economically Backward Areas, „International Affairs” (1944),
  • Disguised Underemployment and Underemployment in Agriculture, (1956),
  • Uwagi o teorii „wielkiego pchnięcia”, „Ekonomista” nr. 2, (1959),
  • International Aid for Underdeveloped Countries, „Review of Economic Statics” (1961),
  • Notes on the Theory of the Big Push, [w:] Ellis (red.): Economic Development for Latin America (1961),
  • Criteria for Evaluation of National Development Effort, „Journal of Development Planning” (1969),
  • The New International Economic Order (1981).

Te publikacje są nie tylko świadectwem jego myśli ekonomicznej, ale również dowodem na to, jak jego prace kształtowały myślenie o rozwoju gospodarczym i współpracy międzynarodowej.

Przypisy

  1. Notatka w „The New York Times” z 30.04.1985 r.

Oceń: Paul Rosenstein-Rodan

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:8