Henryk Ferdynand Kaden to postać niezwykle istotna dla społeczności finansowej Polski. Urodził się 15 maja 1871 roku w Krakowie, a swoją karierę zawodową związał z sektorem bankowym. Na przestrzeni lat zyskał miano jednego z wybitniejszych bankowców swojego czasu.
Jego działalność nie ograniczała się jedynie do pracy w bankowości, bowiem był także aktywnym finansistą oraz działaczem gospodarczym. Kaden zaangażowany był w różne inicjatywy mające na celu rozwój polskiego sektora finansowego oraz wsparcie lokalnych przedsiębiorców.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że pełnił funkcję prezesa Związku Banków w Polsce, co świadczy o jego znaczeniu i wpływie na kształtowanie się polityki bankowej w kraju. Jego wkład w rozwój polskiego systemu finansowego jest niezwykle doceniany i pozostaje do dziś inspiracją dla wielu bankowców oraz ekonomistów.
Życiorys
Henryk Ferdynand Kaden przyszedł na świat w rodzinie o licznych tradycjach. Jego ojciec, ziemianin oraz adwokat, Gustaw Adolf, urodził się w 1836 roku, a matka, Róża z Hupertów, miała swoje życie datowane od 1840 do 1904 roku. W jego genealogii znajdziemy weterana powstania listopadowego, Ernesta Leopolda Kadena, a także braci, do których należał między innymi lekarz Kazimierz oraz aktor Czesław, jak również Helena Bandrowska, matka wysoko cenionych pisarzy, w tym Juliusza Kadena-Bandrowskiego oraz Jerzego Bandrowskiego.
W 1883 roku rozpoczął naukę w gimnazjum Św. Anny w Krakowie, a w 1890 roku zdał maturę w III Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego. Po roku spędzonym w pułku ułanów armii Austro-Węgier, który zakończył z awansem na stopień podporucznika rezerwy, od października 1891 roku związał się ze studiami historycznymi na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W trakcie swoich studiów w roku akademickim 1893/1894 spędził czas na uniwersytecie we Fryburgu, a po osiągnięciu absolutorium w 1896 roku, uczestniczył przez 18 miesięcy w ekspedycji naukowej, zajmującej się archiwami watykańskimi. Specjalizując się w historii XVIII wieku, w 1898 roku obronił rozprawę doktorską na temat „Polska a Fryderyk I Hohenzollern”. Pomimo tego, zrezygnował z kariery akademickiej i skupił się na sferze bankowości.
W 1898 roku, we współpracy z szwagrem Tadeuszem Niemojewskim, założył Dom Bankowy Kaden i Niemojewski, w którym działał przez dekadę. W 1901 roku bank mieścił się przy ul. Marszałkowskiej 122 w Warszawie. W 1909 roku objął stanowisko dyrektora w Pierwszym Warszawskim Towarzystwie Wzajemnego Kredytu. Po swoim powrocie z Szwajcarii, gdzie przebywał podczas I wojny światowej, w 1919 roku przekształcił to towarzystwo w Bank Zjednoczonych Ziem Polskich SA, co związane było z przejęciem części kapitału przez Banca Commerciale Italiana. Zaczęły się wtedy bliskie współprace Henryka z włoskim kapitałem.
Będąc członkiem zarządu Banku Zjednoczonych Ziem Polskich, w latach 20. zasiadał także w radach nadzorczych innych instytucji, takich jak Bank Angielsko-Polski SA. W 1923 roku wszedł do rady nadzorczej Związku Banków w Polsce, którym kierował w latach 1924-1927, a także reprezentował bankowość prywatną w Banku Polskim SA. Podczas narastającego kryzysu walutowego, zwracał się o pomoc dla zagrożonych banków prywatnych, co mu się częściowo udało uzyskać.
W trakcie I wojny światowej był członkiem Stronnictwa Polityki Realnej. Choć nie angażował się zbyt mocno w politykę, po zamachu majowym był postrzegany jako zwolennik rządów piłsudczykowskich, z drugiej strony sprzeciwiał się etatyzacji bankowości oraz wzrostowi pozycji Banku Gospodarstwa Krajowego. Uznawał odbudowę kredytu długoterminowego za kluczowy cel, producenta, który miał marginalne znaczenie w bankowości prywatnej. Jako prezes Związku Banków w Polsce, planował wprowadzenie konkurencji do sektora bankowego, niemniej jednak plany te okazały się nierealne.
Po fuzji Banku Zjednoczonych Ziem Polskich z Bankiem Handlowym w Warszawie, znalazł się w zarządzie tej instytucji. W 1927 roku, z powodu poważnej choroby nowotworowej, musiał ustąpić z prezesury Związku Banków w Polsce, a rok później z rezygnacją z członkostwa w Radzie Banku Polskiego. Do samej śmierci pozostał członkiem rady Banku Handlowego.
Poza działalnością w obszarze bankowości, angażował się aktywnie w życie ekonomiczne, pełniąc między innymi funkcje prezesa zarządu Cukrowni i Rafinerii „Nieledew” SA oraz wiceprezesa Polskich Zakładów Elektrycznych „Brown-Boveri” SA, a także członka rady nadzorczej Elektrowni Okręgu Warszawskiego.
Henryk Kaden był również autorem zbioru aforyzmów Myśli (Warszawa-Kraków 1918), a drugi tom pozostawił w formie rękopisu. Jego małżonką od 1900 roku była Zofia ze Znanieckich (1882–1960), która pochodziła z rodziny ziemiańskiej oraz była powstańcem styczniowym. Zmarł i został pochowany w grobie rodzinnym żony na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie w kwaterze 190-6-14.
Przypisy
- a b Cmentarz Stare Powązki: MIECZYSŁAW ZNANIECKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 10.02.2023 r.]
- Henryk FerdynandH.F. Kaden Henryk FerdynandH.F., Myśli: [aforyzmy], Warszawa: Kraków: Gebethner i Wolff, [1918 r.]. Brak numerów stron w książce
- M.P. z 1926 r. nr 99, poz. 293 „za zasługi, położone na polu organizacji i rozwoju bankowości”
Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":
Michał Krupiński | Michał Stachyra | Józef Jawornicki (kupiec) | Rafał Sonik | Jan Kanty Fibich | Tadeusz Epstein | Tadeusz Grodyński | Rachela Fiszel | Ludwik Zieleniewski | Zbigniew Rapciak | Tomasz Kowalski (działacz turystyczny) | Juliusz Frist | Jan Kościuszko | Stanisław Tyczyński | Wojciech Misiąg | Paul Rosenstein-Rodan | Stanisław Sebastian Lubomirski | Adolf Poller | Henryk Pstrusiński | Henryk Szarski (kupiec)Oceń: Henryk Ferdynand Kaden