Stanisław Klemensiewicz


Stanisław Klemensiewicz, urodzony 24 października 1854 roku w Krakowie, był uznawanym polskim entomologiem, specjalizującym się w lepidopterologii, która zajmuje się badaniem motyli.

Jego kariera naukowa, obejmująca liczne badania i publikacje, przyczyniła się do rozwoju wiedzy o owadach, zwłaszcza przedstawicielach rzędu Lepidoptera.

Klemensiewicz zmarł 22 maja 1920 roku w Nowym Sączu, pozostawiając po sobie bogaty dorobek naukowy, który nadal inspiruje kolejnych badaczy.

Życiorys

Stanisław Klemensiewicz był synem Ludwika Klemesiewicza oraz Joanny, z domu Malina. W roku 1880 uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Wiedeńskim. Jako znany faunista i taksonom był zaangażowany w badania nad motylami, czyli rzędem Lepidoptera. W ramach swoich badań poświęcił znaczną część swojego dorobku naukowego temu tematowi, publikując kilkanaście prac, w tym między innymi „Galicyjskie gatunki rodziny Zygaenidae”. Jego wkład w naukę został doceniony przez środowisko akademickie.

Był także członkiem Komisji Fizjograficznej Polskiej Akademii Umiejętności. Przyczynił się do powstania i wzbogacenia kolekcji Lepidotera Galicji, która w znacznej części została przekazana do zbiorów Muzeum Fizjograficznego PAU w Krakowie. Obecnie kolekcja ta znajduje się w Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, gdzie stanowi cenny zasób dla badaczy i miłośników entomologii.

Stanisław Klemensiewicz zmarł w Nowym Sączu, gdzie został pochowany na nowym cmentarzu, pozostawiając po sobie bogaty dorobek, który wciąż inspiruje kolejne pokolenia badaczy.

Przypisy

  1. M. Bunalski, J. J. Lipa, J. Nowacki. Almanach Entomologów Polskich XX wieku. „Wiadomości Entomologiczne”. 20, suplement, 2001 r. Polskie Towarzystwo Entomologiczne.
  2. Stanisław Klemensiewicz, Polski Słownik Biograficzny.

Oceń: Stanisław Klemensiewicz

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:11