Biblioteka Główna Akademii Górniczo-Hutniczej


Biblioteka Główna Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie jest kluczowym zasobem dla studentów i naukowców. Stanowi ona ważny element infrastruktury akademickiej, gromadząc literaturę naukową z różnych dziedzin, które są reprezentowane na tej renomowanej uczelni.

Oferta biblioteczna obejmuje szeroki zakres publikacji, zarówno z obszaru nauk ścisłych, jak i technicznych, co umożliwia korzystanie z aktualnych oraz historycznych zasobów wiedzy. Użytkownicy mogą zatem odkrywać ciekawe materiały i rozwijać swoje zainteresowania w różnych specjalizacjach naukowych.

Historia

Biblioteka Główna Akademii Górniczo-Hutniczej otworzyła swoje podwoje w roku akademickim 1921/22, dzięki inicjatywie Senackiej Komisji Bibliotecznej, która została powołana podczas Ogólnego Zebrania Profesorów w dniu 12 grudnia 1921 roku. Ta ważna komisja zajmowała się organizacją i dalszym rozwojem biblioteki, określając strategiczne kierunki jej działania, a także czuwając nad profilami gromadzonych zbiorów oraz zabiegając o uzyskiwanie darów. Co ciekawe, przewodniczący tej komisji pełnił jednocześnie honorowe obowiązki kierownika biblioteki.

Na początku swojej działalności, Biblioteka zatrudniła pierwszą bibliotekarkę, Marię Kuszową, od 1 stycznia 1922 r. Z początkowych zasobów biblioteki mogą korzystać jedynie profesorowie, jednak od 1923 roku dostęp do czytelni uzyskali również studenci. W latach dwudziestych XX wieku, księgozbiór biblioteki był powiększany głównie dzięki darom zarówno od profesorów uczelni, jak i różnych instytucji naukowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Na szczególną uwagę zasługuje osoba Marii Skłodowskiej-Curie, która była nieocenionym wsparciem dla biblioteki, działając w Komitecie Współpracy Intelektualnej Ligi Narodów. Dzięki jej staraniom, biblioteka miała możliwość uzyskania francuskich czasopism naukowych w ramach wymiany, co było istotnym krokiem w zakresie dostępu do wiedzy. W latach trzydziestych XX wieku biblioteka zaczęła uzyskiwać dotacje ministerialne, które były przeznaczone na zakup czasopism, głównie związanych z górnictwem, hutnictwem oraz mineralogią. W 1938 roku zbiory liczyły już 17.194 wolumenów.

Początkowo Biblioteka miała swoją siedzibę przy ul. Loretańskiej 18, następnie w 1924 roku przeniosła się do budynku przy ul. Smoleńsk 7, a w 1929 roku ostatecznie do nowego gmachu Akademii Górniczej, który znajduje się przy al. Mickiewicza 30.

W czasie II wojny światowej, zbiory Biblioteki Głównej oraz bibliotek zakładowych Wydziału Górniczego zostały zdeponowane w nowym gmachu Biblioteki Jagiellońskiej, gdzie stanowiły oddzielną kolekcję w składzie tzw. Staatsbibliothek. Po wojnie, zbiory, o które uszczuplono 25%, powróciły do wyremontowanych pomieszczeń głównej biblioteki akademii. Ważnym punktem w historii biblioteki było zatrudnienie w 1949 roku Władysława Piaseckiego jako kierownika, który od 1955 roku pełnił rolę dyrektora biblioteki.

Pod jego przewodnictwem, biblioteka zostało zorganizowane jako nowoczesne centrum naukowo-dydaktyczne oraz centrum informacji naukowej, które korzystało z najnowszych rozwiązań w dziedzinie bibliotekarstwa. Dzięki jego staraniom, w 1966 roku powstał nowy, wolno stojący budynek Biblioteki, będący pierwszym modularnym budynkiem bibliotecznym w Polsce. W latach 70. i 80. nastąpił intensywny rozwój w zakresie automatyzacji procesów bibliotecznych. Lata 90. to kolejny etap rozwoju, skupiający się głównie na komputeryzacji procesów związanych z gromadzeniem, katalogowaniem i wypożyczaniem zbiorów.

Od 1992 roku biblioteka korzysta ze zintegrowanego systemu bibliotecznego VTLS, a od 2002 roku współpracuje przy tworzeniu centralnego katalogu narodowego NUKAT. Budynek biblioteki przeszedł dwie modernizacje, z ostatnią miającą miejsce w latach 2012-2014, obejmującą dobudowę jednego segmentu oraz wymianę elewacji, co znacznie poprawiło komfort i jakość obsługi, także dla osób niepełnosprawnych.

Zbiory biblioteki

Księgozbiór tej placówki jest doskonale dostosowany do tematów badawczych oraz kierunków kształcenia, które są realizowane na uczelni. Obejmuje on bogaty wachlarz nauk podstawowych, takich jak matematyka, fizyka, chemia, jak również dziedziny związane z procesami wydobycia, przeróbką surowców mineralnych. Warto również podkreślić rozwijające się obszary, takie jak informatyka, telekomunikacja, robotyka, inżynieria materiałowa, a także zarządzanie oraz nauki humanistyczne.

Wśród podstawowych rodzajów zbiorów znajdują się: książki (438315 wol.), czasopisma (148285 wol.) oraz zbiory specjalne (340240 wol.). Do ostatnich zaliczają się m.in. opisy patentowe, normy, zbiory kartograficzne, literatura techniczno-handlowa, a także rozprawy doktorskie, które były bronione w Akademii Górniczo-Hutniczej.

W ramach zasobów bibliotecznych wyróżnia się również Kolekcję Historyczną, która składa się z publikacji mających wyjątkową wartość oraz znaczenie dla polskiego dziedzictwa narodowego. W szczególności zawiera ona m.in. starodruki oraz pozycje wydawane do 1945 roku, obejmujące różnorodne materiały, takie jak wydawnictwa zwarte, periodyki, normy, opisy patentowe oraz mapy.

Biblioteka nie ogranicza się jedynie do gromadzenia zbiorów w formie drukowanej. Organizuje także dostęp do licznych baz danych komputerowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Dodatkowo, udostępnia kilka tysięcy czasopism w wersji elektronicznej oraz bogaty zbiór e-książek.

Struktura

Biblioteka Główna Akademii Górniczo-Hutniczej dysponuje różnorodnymi usługami, które wspierają zarówno studentów, jak i pracowników uczelni. W ramach wypożyczalni oferowane są następujące usługi:

  • wypożyczalnia dla studentów i pracowników, ze strefą wolnego dostępu oraz biblioteką beletrystyczną,
  • wypożyczalnia międzybiblioteczna.

W zakresie czytelni, biblioteka udostępnia zróżnicowane przestrzenie do pracy i nauki:

  • czytelnia główna,
  • czytelnia oddziału informacji naukowej,
  • czytelnia norm, patentów i kartografii,
  • czytelnia książek własnych.

Strefa Wolnego Dostępu

W dniu 17 lutego 2014 roku zainaugurowano w Bibliotece nową przestrzeń, która nosi nazwę Strefa Wolnego Dostępu. Wprowadzenie tej strefy to krok ku większej dostępności zasobów edukacyjnych. Dzięki temu, czytelnicy zyskali możliwość swobodnego dostępu do starannie wyselekcjonowanego księgozbioru dydaktycznego.

Co więcej, użytkownicy mogą teraz samodzielnie wypożyczać książki, korzystając z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, jakimi są dwa automaty SelfCheck. To znacząco ułatwia proces wypożyczania, gwarantując komfort i oszczędność czasu dla wszystkich czytelników.

Portal Historia AGH

Pracownicy Biblioteki Głównej zaangażowali się w tworzenie innowacyjnego projektu, który nosi nazwę Historia AGH. Portal ten jest wyjątkowym źródłem informacji, które dokumentuje ważne fakty oraz daty z bogatej historii Akademii Górniczo-Hutniczej.

W ramach projektu prezentowane są szczegółowe opisy dotyczące nie tylko wydziałów oraz katedr, ale także jednostek pozawydziałowych. W serwisie można znaleźć również sylwetki wybitnych osób, które miały wpływ na rozwój uczelni, w tym członków Komitetu Organizacyjnego, rektorów, dziekanów oraz doktorów honoris causa.

Przypisy

  1. Serce uczelni. 100 lat Biblioteki Głównej AGH [online], www.agh.edu.pl, 07.01.2022 r. [dostęp 03.06.2023 r.]
  2. 100 LAT BG AGH [online], 100lat.bg.agh.edu.pl [dostęp 03.06.2023 r.]
  3. Zbiory [online], www.bg.agh.edu.pl [dostęp 20.05.2021 r.]

Oceń: Biblioteka Główna Akademii Górniczo-Hutniczej

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:20