Górka Kościelnicka


Górka Kościelnicka jest interesującym miejscem, które możemy odkryć w okolicy Krakowa. To niegdyś samodzielna wieś, obecnie jest częścią administracyjną miasta Krakowa, co czyni ją częścią atrakcyjnej i dynamicznej Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Nazewnictwo tej lokalizacji wywodzi się od Góry Kościelnickiej, co dodaje uroku i historycznego kontekstu temu obszarowi. Warto zwrócić uwagę, jak dawne tradycje przetrwały w nazwach, które świadczą o związku mieszkańców z ich otoczeniem.

Historia

Górka Kościelnicka to miejscowość, która niegdyś była częścią tzw. Państwa Kościelnickiego, znanego również jako Klucz kościelnicki. Początkowo znana była jako Górka Wrzodowa. W roku 1595 wieś ta znajdowała się w powiecie proszowickim i była częścią województwa krakowskiego, będąc wówczas własnością kasztelana małogoskiego, Sebastiana Lubomirskiego.

W 1646 roku, dzięki fundacji Barbary z Morzko Morsztynowej, na wyniosłym wzniesieniu wzniesiono barokowy drewniany kościół, który zastąpił wcześniejszą budowlę. W drugiej połowie XVIII wieku zrealizowano imponujący budynek bramny, a w XIX wieku część kamiennej balustrady, pochodzącej z ogrodów zamkowych w Kościelnikach, została przeniesiona i wykorzystana w ogrodzeniu terenu kościoła.

Do czasu II wojny światowej, na terenie Górki istniał również folwark, który należał do majątku kościelnickiego, a przy nim znajdowały się stawy hodowlane.

W miejscowości Górka Kościelnicka znajdują się istotne punkty, takie jak:

W Górce urodził się także Wincenty Adamski, kawaler Orderu Virtuti Militari, który pozostawił po sobie znaczący ślad w historii tej miejscowości.

Przypisy

  1. Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku; Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 2008 r., s. 108.

Oceń: Górka Kościelnicka

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:9