Pałac Lubomirskich w Krakowie


Pałac Lubomirskich to historyczny budynek, który ukazuje bogatą historię Krakowa. Znajduje się w dzielnicy I Stare Miasto przy ulicy św. Jana 15, w sercu Starego Miasta Krakowa. Pałac jest przykładem architektury z XVIII wieku, który powstał na skutek połączenia i przebudowy trzech kamienic z XVII wieku.

Od drugiej połowy XIX wieku, posiadłość ta znajdowała się w rękach rodziny Lubomirskich. Prezentując wspaniały styl, pałac przeszedł wiele zmian, a w połowie XVIII wieku był w rękach księcia Józefa Klemensa Czartoryskiego. Obecny kształt budynku jest efektem pracy krakowskiego architekta Maksymiliana Nitscha, który przeprowadził istotną przebudowę w latach 1873-1874 na zlecenie księżnej Lubomirskiej. W wyniku tych działań, dawny pałac Czartoryskich zyskał neobarokową fasadę oraz dodatkowe drugie piętro.

Rodzina Lubomirskich gromadziła w swojej rezydencji bogaty zbiór dzieł sztuki, w tym cennych obrazów i mebli. W 1858 roku odbyła się tam Wystawa starożytności i zabytków sztuki, co dodatkowo podkreśliło znaczenie pałacu jako jednego z centrów życia towarzyskiego w ówczesnym Krakowie.

W zachowanych elementach pałacu dostrzegamy okucie XVIII-wiecznej bramy z kołatką oraz barokowy portal ozdobiony herbem Lubomirskich – Szreniawą. Bogato zdobione stiuki w wielkiej sienii przejazdowej również przetrwały do naszych czasów, wraz z reprezentacyjnymi wnętrzami pierwszego piętra (piano nobile). Po zakończeniu II wojny światowej budynek został przekształcony w siedzibę Instytutu Francuskiego, gdzie pełnił tę rolę przez 53 lata, aż do 1999 roku. W tym okresie przeprowadzano również niewielkie prace remontowe, aby zachować urok tej architektonicznej perły Krakowa.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 19.05.2011 r.]
  2. Marek Żukow-Karczewski, Pałace Krakowa. Pałac Lubomirskich, "Echo Krakowa", 23.08.1989 r., nr 163 (12972).

Oceń: Pałac Lubomirskich w Krakowie

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:22