Kamienica Fontanowska w Krakowie


Kamienica Fontanowska to niezwykle cenny zabytek położony w sercu Krakowa. Ten historyczny budynek znajduje się w dzielnicy I, tuż przy Rynku Głównym 12, na malowniczym Starym Mieście.

Jego architektura i wartości historyczne przyciągają turystów oraz miłośników historii, którzy pragną zgłębiać urokliwą przeszłość Krakowa. Przez wieki, kamienica była świadkiem wielu ważnych wydarzeń, łącząc w sobie różne style architektoniczne i wpływy kulturowe.

Historia

Kamienica Fontanowska w Krakowie to wyjątkowy zabytek, którego historia sięga połączenia dwóch dawnych budynków: Fontanowskiej i Gutteterowskiej, co miało miejsce w 1830 roku. W drugiej połowie XVI wieku oraz na początku XVII wieku obiekt był własnością rodziny Fontanich, a później przeszedł w ręce Treflerów. Od 1763 roku skoncentrował się w rękach księgarzy i introligatorów, rodziny Drelinkiewiczów.

Warto zaznaczyć, że kamienica Gutteterowska, będąca częścią zintegrowanego kompleksu, powstała w początkowym okresie XIV wieku jako budynek frontowy. Następnie przeszła *znaczącą przebudowę* w połowie XVI wieku, kiedy to stała się miejskim pałacem rodziny Gutteterów, a w XVIII wieku była w rękach rodziny Girtlerów.

W latach 1826–1830 kamienice zakupił generał Henryk Dembiński, który przeprowadził ich połączenie, nadając im zewnętrzną, jednolitą fasadę. Z kolei w latach 40. XIX wieku kamienica przeszła w posiadanie wspomnianego wcześniej Dembińskiego, jednak już w 1850 roku spłonęła podczas pożaru Krakowa. Odbudowany obiekt powierzyła w ręce rodziny Mączyńskich.

Interesujący jest również fakt, że w latach 1791–1890 w kamienicy działała cukiernia Wielandów. Następnie, podczas II wojny światowej, obiekt został przekształcony w szwalnię mundurów dla armii niemieckiej, a do 1990 roku znajdował się tam dom mody Wanda.

W kamienicy mieszkał nie tylko Baltazar Fontana, ale również generał Henryk Dembiński. Warto również odnotować, że po 2014 roku dokonano modyfikacji najwyższej kondygnacji oraz usunięto szprosy z okien na drugim piętrze. W dniu 23 kwietnia 1968 roku kamienica została wpisana do rejestru zabytków, co potwierdza jej historyczne znaczenie oraz wartość kulturową. Znajduje się także w gminnej ewidencji zabytków.

Przypisy

  1. a b c d e f Kamienica Fontanowska i kamienica Gutteterowska, [w:] Encyklopedia Krakowa, Wyd. 2 zm. i rozsz., t. 1, Kraków 2023, s. 602-603, ISBN 978-83-66334-91-5.
  2. a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 05.10.2024 r.]
  3. Gminna ewidencja zabytków Krakowa. Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa. [dostęp 05.10.2024 r.]
  4. Michał Rożek, Przewodnik po zabytkach Krakowa, Kraków 2006.
  5. Jan Adamczewski, Mała Encyklopedia Krakowa, Kraków 1996.

Oceń: Kamienica Fontanowska w Krakowie

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:21