Józef Haller (zm. 1850)


Józef Haller był wybitnym prawnikiem oraz politykiem, którego życie i działalność miały istotny wpływ na losy jego czasów. Urodził się w 1783 roku w Krakowie, skąd pochodził i gdzie spędził większość swojego życia.

Haller zmarł 3 grudnia 1850 roku, pozostawiając po sobie znaczące osiągnięcia w dziedzinie prawa i polityki. W latach 1836–1839 pełnił zaszczytną funkcję Prezesa Senatu Rządzącego Wolnego Miasta Krakowa, co czyni go kluczową postacią lokalnej administracji tamtych czasów.

Życiorys

Józef Haller był członkiem jednej z najzamożniejszych rodzin handlowych z Krakowa XVIII wieku. Jego ojciec, Marcin Alojzy Haller, uzyskał nobilitację od cesarza Franciszka II w 1795 roku i zajął się majątkiem w Polance.

Józef ukończył studia z zakresu prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po zakończeniu edukacji rozpoczął pracę w administracji, gdzie kolejno pełnił funkcje w administracji austriackiej, Księstwa Warszawskiego oraz w Wolnym Mieście Krakowie. W 1833 roku został członkiem krakowskiego Senatu Rządzącego, a 26 lutego 1836 roku, po wejściu okupacyjnych oddziałów zaborczych do Krakowa, został mianowany prezesem przez rezydentów mocarstw opiekuńczych.

W czasie sprawowania władzy musiał stawić czoła ograniczeniom narzucanym przez zaborców, co skutkowało krytyką ze strony opozycji. Wiele osób oskarżało go o nadmierną uległość wobec zaborców. Jednocześnie był w permanentnym konflikcie z szefem krakowskiej policji, Franciszkiem Guthem, który miał antypolskie nastawienie. Po roku pełnienia funkcji postanowił złożyć rezygnację, jednak ostatecznie mógł to uczynić dopiero 27 kwietnia 1839 roku.

W sferze społecznej należał do loży wolnomularskiej pod nazwą Przesąd Zwyciężony oraz był honorowym członkiem Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. Jego działalność koncentrowała się na pracach mających na celu rozwój miasta Krakowa.

Ożenił się z Elżbietą Gorczyńską, z którą doczekał się czterech synów i dwóch córek, wśród których byli Henryk oraz Cezary Emil.

Józef Haller został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w kwaterze oznaczonej jako pas 10.


Oceń: Józef Haller (zm. 1850)

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:21