IV sala zbrojowni, mieszcząca się w Zamku Królewskim na Wawelu, jest przykładem wspaniałej architektury renesansowej. Charakteryzuje się sklepieniem kolebkowym z lunetami, które nadaje wnętrzu wyjątkowego charakteru. Sala ta powstała z połączenia dwóch dawnych pomieszczeń, co dodatkowo podkreśla jej historyczną wartość.
Przez tę salę prowadzi przejście do sieni znajdującej się przy schodach Poselskich, co sprawia, że jest ona popularnym punktem na trasie zwiedzania zamku. W IV sali zbrojowni zgromadzono wiele interesujących eksponatów, w tym głównie broń palną i miotającą, które są świadectwem bogatej historii tego miejsca. Warto poświęcić czas na jej dokładne zbadanie, by docenić nie tylko piękno, ale i znaczenie historyczne tego wnętrza.
Ekspozycja
Ściana Północna
Po lewej stronie od wejścia do sali można zobaczyć różnorodne egzemplarze broni palnej z okresu XVI i XVII wieku, w tym muszkiety oraz strzelby zachodnioeuropejskie. Część z nich wyróżnia się kolbami bogato zdobionymi dekoracjami trawionymi, rytowanymi oraz rzeźbionymi, a niektóre są inkrustowane złotem i srebrem. Oprócz tego, zgromadzono tutaj dwa mieczyki myśliwskie w zestawieniu z pistoletami datowanymi na 1550 i 1668 rok oraz toporek z pistoletem, pochodzący z Cieszyna i powstały na przełomie XVII wieku.
Ściana Wschodnia
Na tej ścianie ulokowano bogaty zbiór XVII-wiecznych strzelb polskich i niemieckich, wyposażonych w zamki kołowe w typie znanym jako cieszyńskie. Obok nich znajdują się XVIII-wieczne strzelby o zamkach skałkowych, pochodzące z Włoch i Polski, z niektórymi egzemplarzami należącymi do kolekcji Radziwiłłów w Nieświeżu. W tej części ekspozycji można również zobaczyć prochownice pochodzące z XVI do XVIII wieku, przy których zidentyfikowano sygnaturę sycylijskiego malarza, Simone Pirra.
Ściana Południowa
W tym obszarze zgromadzono bogaty zbiór strzelb myśliwskich, arkebuzów oraz garłaczy, które pochodzą zarówno z zachodniej, jak i wschodniej Europy. Wśród eksponatów znajdują się modele o zamkach kołowych oraz skałkowych. Do wyjątkowych artefaktów należy strzelba sardyńska, której powstanie datowane jest na około 1700 rok, całość pokryta jest metalową blachą.
Ściana Zachodnia
Na tej ścianie widnieje kolekcja kusz myśliwskich z lat XVI-XVIII, głównie niemieckich. Wśród nich można się spotkać z modelami kusz o naciągach typu niemieckiego (lewar) oraz angielskiego (wielokrążek). Szczególną uwagę przyciąga kusza z roku 1725, ozdobiona herbem Ciołek, należąca prawdopodobnie do Kazimierza Poniatowskiego, podkomorzego koronnego i brata króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Pozostałe obiekty w kategorii "Zabytki":
Sala Poselska na Wawelu | Kopiec Wandy | Izba Pańska w Krakowie | Kopiec Krakusa | Kopiec Kościuszki w Krakowie | Pawilon Okocimski | Piwnice na Wawelu | Wieża ratuszowa w KrakowieOceń: Sala IV na Wawelu