Ulica Rzeźnicza w Krakowie


Ulica Rzeźnicza to interesujący fragment przestrzeni miejskiej w Krakowie, położony w dzielnicy II Grzegórzki. Ta ulica znajduje się w malowniczych Grzegórzkach, które są częścią bogatej historii i kultury tego miasta.

Ulica Rzeźnicza łączy dwa ważne punkty na mapie Krakowa: ulicę Grzegórzecką oraz ulicę Gęsią. Jest to droga jednojezdniowa, co sprawia, że jest to miejsce raczej spokojne, sprzyjające spacerom oraz odkrywaniu uroków okolicy.

Nie tylko jest to ulica o znaczeniu komunikacyjnym, ale wpisuje się również w kontekst lokalnych tradycji i codziennego życia mieszkańców.

Historia

„Ulica Rzeźnicza, w swojej aktualnej formie, została wytyczona w latach osiemdziesiątych XIX wieku w ramach realizacji budowy rzeźni miejskiej. Początkowo nosiła nazwę ul. Droga do rzeźalni. W 1912 roku, po uchwale Rady Miasta Krakowa, nadano ulicy jej obecną nazwę, która jest używana do dziś.”

Zabudowa

Ulica Rzeźnicza to miejsce o bogatej historii architektonicznej, na której można znaleźć wiele interesujących obiektów. Poniżej przedstawiamy główne budynki tej ulicy:

  • ul. Rzeźnicza 1 (ul. Grzegórzecka 53) – kamienica, zbudowana około 1955 roku,
  • ul. Rzeźnicza 2 (ul. Grzegórzecka) – kamienica, zrealizowana około 1955 roku,
  • ul. Rzeźnicza 3 – kamienica zaprojektowana przez Izydora Goldbergera w 1936 roku,
  • ul. Rzeźnicza 4 – szkoła, datowana na około 1955 rok,
  • ul. Rzeźnicza 6–18 – zespół kamienic, którego budowa miała miejsce około 1955 roku,
  • ul. Rzeźnicza 28 – rzeźnia miejska, którą zaprojektował Maciej Moraczewski w latach 1877–1878.

Wszystkie te obiekty stanowią cenny element krajobrazu architektonicznego Krakowa, a ich historia i charakter przyciągają wzrok zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Przypisy

  1. Gminna ewidencja zabytków – Kraków. [w:] Biuletyn Informacji Publicznej [on-line]. bip.krakow.pl. [dostęp 17.03.2024 r.]
  2. Encyklopedia Krakowa. Warszawa; Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000 r., s. 876–877.
  3. Elżbieta Supranowicz: Nazwy ulic Krakowa. Kraków: Wydawnictwo Instytutu Języka Polskiego PAN, 1995 r., s. 144.

Oceń: Ulica Rzeźnicza w Krakowie

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:19