Ulica Samuela Bogumiła Lindego w Krakowie


Ulica Samuela Bogumiła Lindego jest unikalnym elementem kulturowym, położonym w zachodniej części Krakowa. Znajduje się w dzielnicy VI Bronowice, a jej lokalizacja obejmuje południową część Bronowic Małych. Ulica ta jest ciekawym szlakiem, który łączy ulice Na Błonie oraz Balicką. Znane jest to miejsce także dzięki swojemu patronowi – Samuelowi Lindemu, który był wybitnym polskim leksykografem, językoznawcą oraz tłumaczem.

Początkowy odcinek ulicy prowadzi od strony ul. Na Błonie w kierunku zachodnim, biegnąc równoleżnikowo przez około 650 metrów. Następnie ulica skręca w prawo, tworząc kąt prosty, a kontynuuje w kierunku północnym przez około 150 metrów, aż do ul. Balickiej. Warto również zauważyć, że od momentu zakrętu, uliczka Lindego ma swoje przedłużenie na południe, które po 270 metrach przechodzi w wąską drogę gruntową, prowadzącą aż do ul. Zygmunta Starego.

Historia

Ulica Lindego, znana ze swojej bogatej historii, częściowo znajduje się na miejscu, gdzie niegdyś istniała ul. Strzelecka w Bronowicach Małych. W tej okolicy zachowały się do dziś niektóre budynki mieszkalne, które zostały wzniesione przy byłej drodze, obecnie znanej jako ul. Lindego 6-10 oraz ul. Balicka 98.

Przed wybuchem II wojny światowej, znaczna część terenów otaczających tę ulicę była zajęta przez pola uprawne oraz łąki, w tym również Błonia Bronowickie. W tej okolicy znajdowały się także pastwiska, w szczególności w rejonie Skotnicy. Punktem, w którym ul. Lindego spotyka ul. Balicką, była obszar określany mianem Kasztanki, natomiast w sąsiedztwie ul. Zygmunta Starego znajdowały się obszary znane jako Piaski.

Zabudowa

Ulica Lindego w Krakowie charakteryzuje się przede wszystkim terenem przemysłowym, który obejmuje szereg istotnych instytucji. Wśród nich wyróżnia się Centralne Laboratorium Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji SA, które odgrywa kluczową rolę w miejskiej infrastrukturze wodociągowej. Dodatkowo, na tej ulicy można znaleźć Krakowską Spółdzielnię Mleczarską, znaną ze swojej długoletniej tradycji w produkcji nabiału.

W kontekście zabudowy handlowej, znajdują się tu również różne obiekty biurowe i handlowe. Wśród nich warto wymienić budynek handlowo-biurowy Lindego Concept oraz Centrum Giełdowo-Handlowe Balicka. Kolejnym ważnym punktem na tej ulicy jest Mleczarska Spółdzielnia Pracy Widok, która również przyczynia się do lokalnego rozwoju gospodarczego.

Oprócz obiektów przemysłowych i handlowych, ulica Lindego ma także swoje wątki mieszkalne. Pośród nielicznych prywatnych domów znajduje się hotel studencki, który jest dawnym budynkiem OHP. Warto także wspomnieć o osiedlu mieszkaniowym Lindego Park Bronowice, które zostało zrealizowane w 2013 roku, oferując nowoczesne warunki mieszkalne.

Na zakończenie południowej odnogi ulicy, naprzeciw wspomnianego osiedla, można znaleźć ogólnodostępne ujęcie wody pitnej, co stanowi istotny element infrastruktury, dbając o komfort i zdrowie mieszkańców oraz użytkowników tej części Krakowa.

Przypisy

  1. a b Wojciech Hausner: Drogą łobzowską do Bronowic. W: Bronowickie Zeszyty Historyczno-Literackie. T. 30. Kraków: Towarzystwo Przyjaciół Bronowic, 2012.
  2. Mapy historyczne: Plan Krakowa 1944. Miejski System Informacji Przestrzennej. [dostęp 07.05.2015 r.]
  3. Ortofotomapa Krakowa z 1965 r.. juvenia.info/krakow. [dostęp 07.05.2015 r.]
  4. Por. mapa w: Andrzej Lechowski: Bronowice. Jubileusz 700-lecia lokacji. Kraków: 1994.

Oceń: Ulica Samuela Bogumiła Lindego w Krakowie

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:15