UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Ulica Władysława Warneńczyka w Krakowie


Ulica Władysława Warneńczyka to interesujący fragment krakowskiego krajobrazu, zlokalizowany w dzielnicy XIII Podgórze. Ta urokliwa ulica, chodząc nią, można poczuć atmosferę historycznej części Krakowa.

Ulica ta tworzy połączenie pomiędzy ulicą Karola Rollego a ulicą Jana Zamoyskiego, co czyni ją ważnym elementem lokalnej infrastruktury.

Oprócz tego, wyróżnia się typową dla tej okolicy jednojezdniową formą, co dodaje jej specyficznego charakteru wśród miejskiego zgiełku.

Historia

Ulica, którą dziś znamy, została wytyczona w XIX wieku na mokradłach, które dotychczas nie były w pełni zagospodarowane. Położenie tej ulicy znajdowało się pomiędzy ul. Kalwaryjską a samym brzegiem Wisły. W średniowieczu, w miejscu obecnej ulicy istniał staw, znany jako Królewski lub Kazimierski, wokół którego powstały Planty im. Floriana Nowackiego. To właśnie z tego powodu pierwotnie ulica nosiła nazwę: ul. Ku Plantom.

Na przełomie XIX wieku, władze miejskie zdecydowały się na zmianę nazwy tej ulicy na ul. Tadeusza Kościuszki. Jednakże w 1917 roku, w wyniku decyzji Rady Miasta Krakowa, nadano ulicy obecną nazwę, która upamiętnia Władysława III Warneńczyka, króla zarówno Polski, jak i Węgier.

Zabudowa

Na początku ulicy, z prawej strony, znajduje się wejście do Plant im. Floriana Nowackiego, co czyni to miejsce szczególnie atrakcyjnym dla spacerowiczów.

W zachodniej części ulicy można zauważyć kamienicę pod adresem ul. Władysława Warneńczyka 3, która została wzniesiona w 1905 roku. Jest to interesujący przykład architektury z początku XX wieku.

Z kolei po wschodniej stronie ulicy znajduje się willa, zlokalizowana pod adresem ul. Władysława Warneńczyka 14. Ta niezwykła budowla została zaprojektowana przez Ignacego Tislowitza w latach 1929–1930. Charakteryzuje się unikalnymi cechami architektonicznymi, które wyróżniają ją na tle okolicznych obiektów.

Informacje dotyczące tych budowli zostały opracowane na podstawie Gminnej ewidencji zabytków w Krakowie.

Przypisy

  1. Gminna ewidencja zabytków – Kraków. [w:] Biuletyn Informacji Publicznej [on-line]. bip.krakow.pl. [dostęp 17.03.2024 r.]
  2. 24.06.1991 r. wpisana do rejestru zabytków nieruchomych pod numerem A-888.
  3. Elżbieta Supranowicz: Nazwy ulic Krakowa. Kraków: Wydawnictwo Instytutu Języka Polskiego PAN, 1995 r., s. 187.

Oceń: Ulica Władysława Warneńczyka w Krakowie

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:17