Ulica Trynitarska w Krakowie


Ulica Trynitarska to malownicza ulica położona w sercu dzielnicy I Stare Miasto w Krakowie, będąca częścią historycznego Kazimierza. Umożliwia ona komfortowe połączenie między ulicą Krakowską a ulicą Gazową, tworząc ważny szlak komunikacyjny.

Historia tej ulicy sięga czasów pierwotnego planu zagospadoowania Kazimierza. W wyniku wyburzeń, które miały miejsce w XVII i XVIII wieku, zniknęły domy oddzielające ulicę od rynku, co sprawiło, że zyskała ona status części południowej pierzei rynku. W miarę rozwoju miasta, a szczególnie XIX wieku, zaczęła zanikać wyraźna linia południowej pierzei rynku, którą wcześniej definiowało przedłużenie ul. Skawińskiej.

Interesującym faktem jest to, że ulica prawdopodobnie znana była w XVII wieku jako ul. Różana, co potwierdza dokument z 1628 roku, w którym wymieniana jest jako pomiędzy Psim Rynkiem a Bramą Bocheńską: Platea Rosanorum na Kazimierzu. Obecną nazwę zawdzięcza sąsiadującemu kościołowi i klasztorowi oo. Trynitarzy, nadanej w 1880 roku. Należy zauważyć, że ta nazwa obejmowała nieistniejącą dzisiaj ul. Rybną, będącą przedłużeniem ul. Bonifraterskiej w kierunku Wisły.

Trynitarze, zakon religijny, przybyli do Krakowa w 1688 roku, a w latach 1752-1758 wznosili swoją siedzibę w tym miejscu. Po kasacie zakonu w 1812 roku, ich budynki zostały przejęte przez bonifratrów, którzy w latach 1898-1906 zorganizowali szpital zajmujący południową stronę ul. Trynitarskiej oraz ul. Rybną. Zatem, ulica ta ma bogatą historię, pełną przemian, które miały wpływ na rozwój tego regionu.

Zabudowa

W obrębie zabudowy ulicy Trynitarskiej znajdują się interesujące obiekty architektoniczne, które przyciągają uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. W szczególności wyróżnia się Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego, który został zaprojektowany przez Teodora Talowskiego, pod kierownictwem przeora Lateusa Bernatka. Ten budynek stanowi ważny element charakterystyki tej części Krakowa.

Dodatkowo, przy ulicy Trynitarskiej numer 18 znajduje się kamienica, której projekt wykonał Leopold Tlachna w latach 1889–1890. Ta kamienica wpisuje się w bogaty kontekst architektoniczny i historyczny miasta, stanowiąc przykład stylistyki charakterystycznej dla końca XIX wieku.

Przypisy

  1. Zabytki Architektury i budownictwa w Polsce. Kraków 2007 r., s. 349.
  2. Krzysztof Jakubowski, Ze Skałki na plac Wolnica Spacerownik „Gazety Wyborczej”, [dostęp 17.02.2011 r.]
  3. Historia szpitala na stronie zakonu [dostęp 17.02.2011 r.]
  4. Barbara Chęcińska (pod red.), Ulica Wawrzyńca, JakiKazimierz.com, [dostęp 17.02.2011 r.]

Oceń: Ulica Trynitarska w Krakowie

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:19