Ulica Wygoda w Krakowie


Ulica Wygoda to interesująca ulica znajdująca się w Krakowie, a konkretnie w dzielnicy I Stare Miasto. Jest to miejsce, które przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów, oferując wyjątkową atmosferę.

Znajduje się na obszarze Nowego Świata i pełni funkcję przecznicy od ulicy Retoryka, kierując się w stronę północno-zachodnią. Obecnie, mimo że ulica ma charakter ślepej uliczki, kończy się ona w formie sięgacza, co czyni ją ciekawym punktem na mapie Krakowa.

Historia

W XVII oraz XVIII stuleciu, na obszarze dzisiejszej ulicy, znajdowała się jurydyka znana jako Wygoda. Na tej posiadłości usytuowany był dworek, który również nosił nazwę Wygoda i był w rękach Wincentego Pola. Z kolei od roku 1869 dworek stał się własnością Juliusza Kossaka oraz jego rodziny.

Ulica została wytyczona na początku XIX wieku, jednak wówczas miała inny kształt. Była znacznie dłuższa i biegła równolegle do ulicy Zwierzynieckiej. Obecny kształt ulicy został ustalony na początku XX wieku, co miało miejsce po rozbiórce austriackich fortyfikacji Twierdzy Kraków. W 1912 roku Rada Miasta Krakowa nadała ulicy obecną nazwę, rozważając również inną propozycję – nazwę Cienista.

Do lat 60. XX wieku, ulica krzyżowała się z al. Krasińskiego. Po wybudowaniu biurowców Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz dzisiejszej Izby Celnej (przy al. Krasińskiego 11a i 11b) w miejscu, gdzie ulica łączyła się z Alejami, ulica stała się ślepą uliczką.

Na skrzyżowaniu ulicy z al. Krasińskiego, 20 kwietnia 1943 roku, żołnierze oddziału specjalnego Armii Krajowej „Osa”-„Kosa 30” przeprowadzili zamach na wyższego dowódcę SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie, SS-Obergruppenführera Friedricha Wilhelma Krügera. To ważne wydarzenie zostało upamiętnione poprzez tablicę, która znajduje się na kamienicy przy al. Krasińskiego 11c.

Zabudowa

Ulica Wygoda, położona w sercu Krakowa, jest znana z różnorodnej zabudowy, która odzwierciedla różne style architektoniczne i epoki. Oto niektóre z najciekawszych kamienic z tej ulicy:

  • ul. Wygoda 1 (ul. Retoryka 23) – Kamienica, zbudowana w roku 1900, charakteryzująca się klasycznymi detalami architektonicznymi.
  • ul. Wygoda 3 – Kamienica, zrealizowana w 1911 roku, o typowych cechach stylu secesyjnego.
  • ul. Wygoda 5 – Kamienica, której projektantem był Henryk Lamensdorf; wybudowana w 1910 roku, stanowi doskonały przykład modernizmu.
  • ul. Wygoda 6a – Kamienica zaprojektowana przez Zygmunta Prokesza w 1936 roku, nosząca cechy stylu funkcjonalistycznego.
  • ul. Wygoda 6b – Kamienica, także z 1936 roku, jej autorem był Samuel Brand, który tworzył z myślą o nowoczesnych rozwiązaniach architektonicznych.
  • ul. Wygoda 7 – Kamienica, projektowana przez Józefa Baretę, wybudowana w 1910 roku; pod względem estetyki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na ulicy.

Wszystkie te obiekty tworzą niepowtarzalny klimat tej części Krakowa, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów swoimi architektonicznymi walorami.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 04.02.2024 r.]
  2. a b Elżbieta Supranowicz: Nazwy ulic Krakowa. Kraków: Wydawnictwo Instytutu Języka Polskiego PAN, 1995 r., s. 198. ISBN 83-85579-48-6.

Oceń: Ulica Wygoda w Krakowie

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:25