Ulica Mostowa w Krakowie


Ulica Mostowa to interesujący fragment Krakowa, położony w dzielnicy I Stare Miasto, na historycznym Kazimierzu. Rozeznając się w tym terenie, można zauważyć, że łączy ona plac Wolnica z ulicą Podgórską, biegnącą wzdłuż malowniczej Wisły.

Historia ulicy sięga końca pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to została wytyczona jako aleja w związku z budową Mostu Podgórskiego, który z kolei miał na celu połączenie brzegów rzeki kazimierskiego i podgórskiego. Warto zaznaczyć, że jej wcześniejsza wersja, most Karola, znajdowała się w ciągu nieopodal leżącej ulicy Gazowej.

Od 1901 roku, ulica Mostowa była częścią trasy pierwszego krakowskiego tramwaju elektrycznego, który łączył podróżnych z dworcem kolejowym oraz Rynkiem Głównym z Mostem Podgórskim. Po zburzeniu mostu w 1925 roku, mieszkańcy mogli korzystać z drewnianej kładki, aby przeprawić się na przeciwny brzeg Wisły. Z kolei w 1933 roku w okolicy powstał nowy most, który stanowił część ulicy Krakowskiej.

Niepowtarzalny charakter ulicy Mostowej zyskał nowy wymiar w 2010 roku, kiedy to otwarto kładkę pieszo-rowerową. To wydarzenie ożywiło tę część Krakowa, a w jej pobliżu zaczęły powstawać liczne kawiarnie i restauracje, które przyciągają mieszkańców oraz turystów.

Wzdłuż ulicy Mostowej, między 1868 a 1873 rokiem, wzniesiono dwupiętrowe kamienice, które w większości zaprojektował architekt Jacek Matusiński. Warto zwrócić uwagę na kamienicę z 1869 roku, która została wpisana do rejestru zabytków i znajduje się przy ul. Mostowej 1. Ponadto, w podwórcu kamienicy przy ul. Mostowej 8 w 1907 roku wybudowano synagogę Chany i Abrahama Lednitzerów.

Przypisy

  1. Zestawienie zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2013 r. [dostęp 23.12.2013 r.]
  2. Elżbieta Supranowicz: Nazwy ulic Krakowa. Repozytorim Cyfrowe Instytutów Naukowych, 1995 r. [dostęp 23.12.2013 r.]
  3. a b Encyklopedia Krakowa. Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000 r.

Oceń: Ulica Mostowa w Krakowie

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:14