Vis-à-vis to wyjątkowy bar, który znajduje się w sercu Krakowa, na Starym Mieście, przy Rynku Głównym 29, w znanej kamienicy „Pod Blachą”. Jego historia sięga 1978 roku, kiedy to otwarto go w lokalu po byłym sklepie Centrali Rybnej. Zyskał ogromną popularność i jest powszechnie określany mianem Zwisu. Przez wiele lat w miejscu tym funkcjonowało nieformalne biuro Piwnicy pod Baranami, co czyniło z niego punkt spotkań dla artystów i sympatyków tego kultowego kabaretu.
Bezpośrednio przed wejściem do lokalu umiejscowiony jest pomnik Piotra Skrzyneckiego, który pełnił rolę lidera oraz konferansjera Piwnicy pod Baranami i był stałym bywalcem tego miejsca. Pomnik został ufundowany przez znanego kompozytora Zbigniewa Preisnera, a jego rzeźba została stworzona przez artystów Grażynę Borkowską-Niemojewską oraz Łukasza Niemojewskiego. Vis-à-vis jest znane z tego, że przyciąga artystów różnego rodzaju: malarzy, poetów, muzyków, aktorów, fotografów oraz filmowców, a także innych znaczących postaci ze środowiska krakowskiego.
W gronie znanych bywalców tego miejsca wymienić można m.in. poetę Marcina Świetlickiego, który uwiecznił Zwis w swoich wierszach, jak chociażby w utworze "Do Zwisu i z powrotem", a także w kryminale "Dwanaście". W barze często gościł także muzyk Andrzej Sikorowski, poeta Tadeusz Śliwiak, krytyk Paweł Głowacki, czy muzyk Leszek Wójtowicz. Wśród stałych bywalców można także wymienić Jana Nowickiego, aktora, który również korzystał z klimatu tego niezwykłego miejsca. Legendarnym kloszardem przesiadującym w Zwisie był Zbigniew Fijałkowski, znany jako Szajbus, który stał się bohaterem wielu opowieści związanych z tym barem.
Od 2007 roku, w Vis-à-vis wydawana jest gazetka „Vis a vis”, która dostępna jest zarówno w wersji papierowej, jak i online. Ilustracje do publikacji tworzy utalentowana Iwona Siwek-Front i przedstawiają one codzienne perypetie postaci, w tym także Babę lukrowaną z duszą nieczystą. Ponadto, w barze na stałe wisi komiks, który ilustruje życie towarzyskie lokalnej społeczności, a także barowego życia bywalców Vis-à-vis. O stałą atmosferę i niezapomniane chwile dba również krakowski poeta Marek Wawrzyński, który jest barmanem tego wyjątkowego miejsca i którego tomik – Na stronach – miał okazję promować w słynnej Piwnicy.
Przypisy
- Niezależna Telewizja Vis á Vis. [dostęp 08.02.2018 r.]
- a b c d Naprzeciwko przemijania, Przegląd Polski online, 21.09.2007 r. dziennik.com.
- Strona internetowa gazetki „Vis a vis” – http://zvis.pl.
- Film „Pomnik” o Piotrze Skrzyneckim w tym miejscu – http://www.fva.pl/film_pomnik.php.
- Promocja tomiku – http://www.fva.pl/film_wawrzynski.php.
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty gastronomiczne":
Wierzynek | Prowincja (kawiarnia) | Cafe Gallery Zakopianka | Jama Michalika | Kawiarnia Noworolski | Restauracja Stylowa w Krakowie | Restauracja HawełkaOceń: Vis-à-vis (bar)