UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Iwona Siwek-Front


Iwona Siwek-Front, urodzona 5 kwietnia 1967 roku w Krakowie, to wyjątkowa postać w polskim świecie sztuki. Jest artystką wszechstronną, działającą w takich dziedzinach jak malarstwo, rysunek, a także film animowany, komiks i mural. Jako członkini Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Ma znaczący wpływ na rozwój i popularyzację sztuki w Krakowie.

Od wczesnych lat 90. artystka prowadzi swoją autorską serię, pt. Dzienniki Telewizyjne, które są tworzone w konwencji komiksów. W swoich pracach, Iwona eksploruje i łączy różnorodne style, takie jak neo-dada oraz neo-ekspresjonizm, co czyni jej twórczość niezwykle oryginalną i inspirującą.

Życiorys

Iwona Siwek, urodzona w Krakowie, jest córką malarza Mariana Siwka oraz projektantki wnętrz, Heleny Siwek z domu Zawadzkiej. Swoją edukację rozpoczęła w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, które ukończyła w 1988 roku.

W latach 1989-1994 kontynuowała naukę na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie brała udział w zajęciach w pracowni drzeworytu prowadzonej przez Franciszka Bunscha oraz animacji filmowej pod okiem Jerzego Kuci i Krzysztofa Kiwerskiego.

Rok 1991 to czas jej stypendium na Emily Carr University of Art and Design w Vancouver, gdzie miała okazję rozwijać swoje umiejętności w zakresie filmu animowanego i video, współpracując z Davidem Rimmerem. W 2009 roku Iwona Siwek uzyskała tytuł doktora sztuk na Katedrze Intermediów, która obecnie funkcjonuje jako Wydział Intermediów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, na podstawie pracy pt. „Semiosfera mojego miasta. Notatki”.

Twórczość

Iwona Siwek-Front to artystka, która tworzy w estetyce komiksu i nowej ekspresji, z silnym akcentem na zagadnienia społeczne. W jej pracach można zauważyć charakterystyczne odniesienia do synkretyzmu artystyczno-naukowego, co dodaje głębi jej twórczości. Fokusując się na tematyce praw kobiet, wolności oraz niezależności, Iwona ukazuje swoją szczerość i odwagę, co czyni jej prace wyjątkowymi i odzwierciedlającymi aktualne wyzwania społeczności. Wyróżnia ją efektowny styl, osadzony w konwencji neoekspresjonizmu, z licznymi nawiązaniami do młodopolskiej bohemy, m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Wincentego Wodzinowskiego oraz Stanisława Przybyszewskiego.

Wszystkie jej dzieła są dokładnie oznaczone datą, godziną oraz temperaturą powietrza, co jest nawiązaniem do praktyk artystycznych Witkacego. Zdecydowany wpływ na ewolucję twórczości Siwek-Front miało jej bliskie przyjacielstwo z prof. Jerzym Vetulanim w okresie od 2007 do 2017 roku. Współpraca ta zaowocowała stworzeniem znaczących cykli artystycznych, w tym Neurony (2010), Mózg (2015) oraz Marsz pod prąd (2015).

W 2017 roku Iwona zadedykowała swoją wystawę zatytułowaną Baba lukrowana swobodna, która miała miejsce w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie oraz w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie prof. Vetulaniemu. Po jego odejściu artystka przygotowała cykl obrazów zatytułowanych Ucieczka V, wpisując się w pamięć o zmarłym przyjacielu. Ponadto, jest autorką znaczącego portretu Jerzego Vetulaniego, Mózg Krakowa (2011), który zdobył uznanie w różnych publikacjach oraz na konferencjach naukowych.

W 2023 roku, na prośbę dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – Krzysztofa Głuchowskiego, namalowała portret Dominiki Bednarczyk-Krzyżowskiej, która wcieliła się w rolę Konrada w kontrowersyjnych Dziadach. Obraz ten wisi w tle foyer teatru na I piętrze. Ponadto, dzieła artystki można podziwiać na wystawie stałej w Pałacu „Pod Krzysztofory” w Krakowie, gdzie można je znaleźć od początków bez końca, oraz w muzealnej kolekcji sztuki najnowszej.

Wybrane wystawy zbiorowe z lat 2017–2021

W latach 2017-2021 miały miejsce znaczące wydarzenia artystyczne, w których uczestniczyła Iwona Siwek, prezentując swoją twórczość w formie różnorodnych wystaw zbiorowych. Oto niektóre z nich:

  • Ostatni potwór z Wiejskiej pokaz rysunku z cyklu Potwory na corocznym Salonie Bożonarodzeniowym ZPAP, Kraków 2023,
  • wystawa rysunków z cyklu Kobiety są wolne w ramach projektu #claimingspace w Tapetenwerk, Lipsk (Niemcy) 2023,
  • Rysunki wojenne 3 Krakowskie Spotkania Artystyczne – Terytoria, Pałac Sztuki, Kraków 2022,
  • Szkicownik Izrael pokaz multimedialny w ramach Festiwalu Akordeonowego w Hevre, w tym eksperymentalny koncert inspirowany rysunkami: śpiew Olga Szwajger, muzyka Marek Chołoniewski, Kraków 2022,
  • Współistnienie, Muzeum Podgórza, Kraków, 2021,
  • Iluminacja. Obrazowanie w książce, Biblioteka Jagiellońska, 2020,
  • #siwek2siwek, Galeria Pryzmat ZPAP, 2020,
  • Anioł i Baba, Hotel Rubinstein, 2019,
  • Krakowskie spotkania artystyczne. Dialogi, Pałac Sztuki, Kraków, 2019,
  • Mieszczanin, Kamienica Hipolitów, Muzeum Krakowa, 2019,
  • Rajskie ogrody/Art meeting, Tomaszowice, 2018,
  • Obraz i słowo. W kręgu poezji Nowohuckie Centrum Kultury, 2017,
  • Krakowskie spotkania artystyczne/Konfiguracje, 2017.

Każda z tych wystaw podkreśliła nie tylko twórczy dorobek artystki, ale również jej zaangażowanie w różne projekty artystyczne i kulturowe.

Wybrane wydarzenia

W ciągu swojej kariery artystycznej, Iwona Siwek-Front wzięła udział w licznych wydarzeniach kulturalnych, które miały miejsce na przestrzeni lat. W 1993 roku rozpoczęła swoją działalność jako producentka filmu-wywiadu ze Stanisławem Lemem w ramach „Projekt Atelier Europa” dla Ruhr Kulturzentrum w Dortmundzie.

O rok później, w 1994, zorganizowała pokaz filmu animowanego pt. Ein Film über nichts w Rote Fabrik w Zurychu oraz na Frauenfilmfestival Femme Totale w Dortmundzie. W 1995 roku odbyła się indywidualna wystawa jej dzieł graficznych, malarskich i rysunkowych w galerii Sole 1 w Museum Bergkamen w Niemczech, gdzie zaprosił ją pisarz Dieter Treeck.

W tym samym roku była producentką i tłumaczką w filmie Muzyka Karpat (reż. Dennis Burke, zdj. David Rimmer) przy współpracy z Zofią Majerczyk – Owczarek. W 1998 roku zorganizowała indywidualną wystawę malarstwa i rysunku w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, będącą częścią projektu „Z pracowni naszych artystów”.

W 2000 roku, jako kuratorka, zrealizowała wystawę dziesięciu artystów z Krakowa w Galerii Kunen w Dülmen, w której brali udział m.in. Adam Wsiołkowski, Janina Kraupe-Świderska i Janusz Orbitowski. Tej samej jesieni uczestniczyła w wystawie „Człowiek i Miasto” organizowanej w Krzysztoforach w Krakowie.

W 2001 roku wystawiała swoje prace w Krzysztoforach, biorąc udział w eksponowanej wystawie „Impresje francuskie” oraz w Galerii Sukiennice, wówczas w byłej Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków, gdzie miała indywidualną wystawę rysunków, malarstwa i drzeworytów. W latach 2002-2003 współorganizowała wystawy w Instytucie Kultury Włoskiej oraz w Galerii Instytutu Sztuki Pod Jaszczurami w Krakowie, prezentując szkice w ramach „Dzienników telewizyjnych”.

W 2004 roku zakończenie jej wystawy w Piwnicy pod Baranami, dotyczącej ilustracji tworzonych na żywo do tomiku wierszy Marka Wawrzyńskiego „Na stronach”, odbyło się przy udziale Jana Nowickiego oraz moderowania przez Marek Pacuła. Dała się poznać również w 2007 roku, organizując wystawę komiksów w ramach Festiwalu Komiksów w Pradze, w Galerii Lapidarium.

Inne wyróżniające się inicjatywy z jej udziałem to wystawa „Kwadrat Magiczny” w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, oraz wspólna ekspozycja w Liceum im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Uczestniczyła także w Festiwalu Filmowym Kraków oraz Off Camera w 2012 roku z pokazem filmów animowanych.

W 2013 roku zorganizowała wystawę rysunków „Baba w kruchcie” w Barze Vis-à-vis w Krakowie, połączoną z koncertem Andrzeja Sikorowskiego. Nieco później, w tej samej dacie, miała miejsce wystawa „Przez botox nie pójdziesz do raju” w Galerii Pusta w Katowicach.

W 2014 roku jej twórczość została zaprezentowana w Centrum Kultury Żydowskiej jako element wystawy „Portret artysty we wnętrzu”. W kolejnych latach kontynuowała działalność wystawienniczą, między innymi w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, gdzie zorganizowała ekspozycję „Baba lukrowana swobodna”, dedykowaną Jerzemu Vetulaniemu w 2017 roku.

Współpraca artystyczna

W latach 1994–2005 Iwona Siwek-Front była aktywna w świecie mediów, szczególnie zajmując się tworzeniem czołówek, grafik oraz filmów animowanych dla znanych stacji telewizyjnych takich jak OTV Kraków, TVN czy TVP. W jej dorobku artystycznym można znaleźć także animowane filmy edukacyjne oraz rysunki, które były tworzone dla fundacji ekologicznych i organizacji zajmujących się ochroną zdrowia. Iwona miała przyjemność współpracować z wieloma uznawanymi twórcami, tworząc ilustracje do projektów filmowych oraz publikacji, takich jak te autorstwa Witolda Beresia oraz Artura „Barona” Więcka. Tworzyła również projekty graficzne i teledyski animowane dla Roberta Gawlińskiego, lidera zespołu Wilki, oraz dla Andrzeja Sikorowskiego.

Jej twórczość była szeroko publikowana w czasopiśmie Lampa, gdzie można było znaleźć Dzienniki Telewizyjne autorstwa Siwek-Front. Ilustracje, które stworzyła na potrzeby wydawnictwa znanego krakowskiego baru Vis-a-Vis, dotyczą postaci Baby lukrowanej z duszą nieczystą. Oprócz tego, zajmowała się ilustrowaniem dla takich tytułów jak Playboy, Edukacja i Dialog, Nowy Dziennik NY, a także portalu Polska Ma Sens oraz dla marki MaxMara. Jej dorobek obejmuje także teledysk dla Agaty Ślazyk do utworu „Komediantka”, który powstał w 2023 roku.

Iwona Siwek-Front jest również autorką filmów animowanych, które powstały na podstawie jej rysunków i zapisków gromadzonych w szkicownikach oraz nagrań audio. W produkcjach tych wystąpili znani aktorzy, jak Artur Dziurman i Beata Schimscheiner, którzy użyczyli swoich głosów w filmach.

Prace Iwony Siwek-Front znajdują się w ważnych zbiorach, m.in. w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, a także w Stadtmuseum w Bergkamen w Niemczech oraz XYLON w Winterhur w Szwajcarii.

W 2015 roku opublikowano pracę licencjacką w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, która bazowała na twórczości Iwony Siwek-Front, zatytułowaną „Hulaszczo-twórczy Kraków – życie nocne w klubie Piękny Pies”. Dwa lata później w Instytucie Filologii Polskiej Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Pedagogicznego stworzono pracę magisterską pod tytułem „Współczesny artysta w ikonosferze miejskiej”, opartą na cyklu obrazów noszącym nazwę „Mózg Iwony Siwek-Front”.

Przypisy

  1. Agata Ślazyk KOMEDIANTKA ( official video ). Agata Ślazyk - Piwnica pod Baranami 22.01.2023 r. [dostęp 04.08.2024 r.]
  2. IX Bożonarodzeniowy SALON ZPAP OK 2023, Kraków 2023, s. 56, ISBN 978-83-66078-87-1.
  3. Pop Up Atelier w Tapetenwerk, [w:] Głos Plastyków, t. 2, 2023, s. 126-129.
  4. Exodus, [w:] Postscriptum, t. 2, 2022, s. 64-67, ISSN 2633-1292.
  5. Kraków Culture, t. 7, 2022, s. 69, ISSN 2719-9134.
  6. Współistnienie [online], 2021.
  7. a b DorotaD. Włosowicz DorotaD. i inni red., Wspominając Akademię, Kraków: Wydawnictwo Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, 2020.
  8. Wokół książki/Iluminacja. Obrazowanie w książce, Biblioteka Jagiellońska, Kraków: ZPAP Kraków, 2020.
  9. Jeździec nie odchodzi, [w:] MateuszM. Moczulski, Głos Plastyków, t. 2/2020, ZPAP Oddział Kraków, 2020.
  10. Krakowskie spotkania artystyczne. Dialogi, ZPAP Oddział Kraków, 2019.
  11. WitoldW. Bereś, Czujny kołtun czy zacny mieszczanin?, „Miesięcznik KRAKÓW”, 2019.
  12. Mieszczanin, [w:] MichałM. Hankus, Przemieszczanie, 2019.
  13. Rajskie Ogrody // Art Meeting, 2018.
  14. Krakowskie spotkania artystyczne/Konfiguracje, ZPAP Oddział Kraków, 2017.
  15. Nicole Makarewicz: Baba lukrowana swobodna już do zobaczenia. Gazeta Krakowska, 20.03.2017 r. [dostęp 23.03.2017 r.]
  16. Dwa różne warsztaty, dwie wizje społeczeństwa… Marian Siwek i Iwona Siwek – Front na wystawie w Muzeum AK – Koło kultury – Kultura w Małopolsce – Audycje – Radio Kraków [online], radiokrakow.pl [dostęp 04.04.2019 r.]
  17. Elżbieta Binswanger-Stefańska: A telewizor w domu jest? – Dzienniki Telewizyjne Iwony Siwek-Front. sofijon.pl, 14.11.2013 r. [dostęp 09.02.2015 r.]
  18. Elżbieta Binswanger-Stefańska: Mózg Krakowa – prof. Vetulani na portrecie Iwony Siwek-Front. sofijon.pl, 03.11.2013 r. [dostęp 27.10.2014 r.]

Oceń: Iwona Siwek-Front

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:19