UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Adam Ciompa


Adam Ciompa, który przyszedł na świat 29 sierpnia 1901 roku w Krakowie, był postacią a ważną w polskiej kulturze. Tragicznie zmarł 6 sierpnia 1935 roku w Tatrach Wysokich.

W ciągu swojego życia, Ciompa zasłynął jako zarówno pisarz, jak i plastyk, co czyni go artystą o wszechstronnych talentach.

Życiorys

Adam Ciompa spędził swoją młodość uczęszczając do szkół we Lwowie, Wiedniu oraz Krakowie. W latach 1920–1925 kontynuował edukację na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie miał zaszczyt uczyć się pod okiem wybitnych profesorów, takich jak Ignacy Pieńkowski, Stanisław Dębicki, Wojciech Weiss oraz Felicjan Szczęsny Kowarski.

Po ukończeniu studiów artystycznych, Ciompa spędził rok w Italii, gdzie zgłębiał sztukę i kulturę tego kraju. Po powrocie do Krakowa, od 1926 roku zaczynał intensywnie wystawiać swoje prace. Wtedy to tworzył obrazy dla kościołów ewangelickich, portrety oraz sceny rodzajowe. Wśród jego osiągnięć znajduje się także zaprojektowanie witraży do kościołów ewangelickich w Wiśle i Bystrzycy nad Olzą.

W 1931 roku zdeterminował się na nowe wyzwania, zyskując uznanie jako autor. Jego literackie dzieła obejmowały m.in. Dzienniki, powieść Żółte cienie oraz dramat Diogenes. W 1933 roku opublikował swoją nowatorską powieść Duże litery, a jego Szkicownik literacki ukazał się pośmiertnie w 1937 roku.

Warto również zaznaczyć, że Adam Ciompa był pasjonatem turystyki górskiej. Niestety, w 1935 roku tragicznie zginął podczas wspinaczki na Łomnicę, wpadając do Miedzianej Kotliny. Jego pamięć została uczczona poprzez pochówek w Wielkiej Łomnicy, gdzie spoczywa do dziś.

Przypisy

  1. AdamA. Ciompa AdamA., Szkicownik literacki, wyd. 1937 [wersja cyfrowa publikacji], polona.pl [dostęp 10.02.2020 r.]
  2. AdamA. Cioma AdamA., Duże litery, wyd. 1933 [wersja elektroniczna publikacji], polona.pl [dostęp 28.05.2019 r.]
  3. a b c d e f Moskal, Wilczek 1975.

Oceń: Adam Ciompa

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:23