Janusz Stefański


Janusz Maria Stefański, urodzony 14 czerwca 1946 roku w Krakowie, był znaczącą postacią w polskiej muzyce jazzowej. Jego życie zakończyło się 4 listopada 2016 roku we Frankfurcie nad Menem, gdzie pozostawił po sobie niezatarte ślady w sercach wielu fanów i muzyków.

Jako perkusista jazzowy, kompozytor oraz pedagog, Stefański przyczynił się do rozwoju jazzu w Polsce, a jego talent i pasja do muzyki inspirowały kolejne pokolenia artystów. W swojej karierze artystycznej współpracował z wieloma uznanymi muzykami, co umocniło jego pozycję w świecie jazzu.

Życiorys

Janusz Stefański to postać niezwykle barwna w świecie muzyki jazzowej, którego kariera związana była z wieloma prestiżowymi zespołami. Rozpoczął swoją edukację w grze na perkusji oraz fortepianie w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom w 1972 roku. Koncert magisterski, na którym wykonał utwory m.in. Krystyny Moszumańskiej-Nazar, odbył się 19 listopada 1972 roku w krakowskiej Filharmonii.

Jeszcze w trakcie studiów był aktywnym uczestnikiem koncertów organizowanych przez krakowski Zespół MW2, w tym występów na Warszawskiej Jesieni. Jego debiut na polskiej scenie jazzowej miał miejsce z kwartetem Zbigniewa Seiferta, w którym brał udział w festiwalu Jazz nad Odrą w 1968 oraz 1969 roku. W 1969 roku zdobył wyróżnienie jako solista, podczas gdy zespół Seiferta otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii zespołów nowoczesnych.

W 1968 roku Stefański dołączył do Tomasza Stańko Quintet, z osobami takimi jak Janusz Muniak, Zbigniew Seifert, Bronisław Suchanek i on sam. W 1974 roku nagrał album Fish Face z Tomaszem Stańko oraz Stu Martinem. W latach 70. nawiązał współpracę z niemieckimi muzykami, co zaowocowało występami z Hans Koller Free Sound oraz Radio Jazz Group Stuttgart.

W Polsce Stefański nagrywał również z wybitnymi artystami takimi jak Marek Grechuta oraz Czesław Niemen. Jego umiejętności zostały docenione w 1975 roku, gdy otrzymał stypendium na Berklee College of Music w Bostonie, gdzie pogłębiał swoją wiedzę i umiejętności.

W kraju współpracował z Jazzowym Studiem Polskiego Radia, prowadzonym przez Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. Był także członkiem zespołu Zbigniewa Namysłowskiego oraz cenionego The Quartet, w którym grali tacy wspaniali muzycy jak Tomasz Szukalski, Sławomir Kulpowicz oraz Paweł Jarzębski. W 1980 roku występowali wspólnie w słynnym klubie Village Vanguard w Nowym Jorku.

w 1981 roku stał się członkiem The Vienna Art Orchestra i osiedlił się w Königstein im Taunus w Niemczech. W tym czasie brał udział w Jazz Jamboree oraz krakowskich Zaduszkach jako reprezentant austriackiego zespołu. Po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce, Stefański pozostał w Niemczech razem z rodziną, gdzie występował i nagrywał z wieloma znakomitymi muzykami, takimi jak Carla Bley, Joachim Kühn, Albert Mangelsdorff, Charlie Mariano, Steve Swallow oraz John Tchicai. Był liderem swojego zespołu, Janusz M. Stefański JazzArt.

Uznawany za jednego z czołowych europejskich perkusistów jazzowych, Janusz Stefański był zapraszany do współpracy z wieloma radiostacjami w Europie, a jego dorobek artystyczny obejmował nagrania do przeszło 70 albumów. Jego działalność obejmowała również pisanie muzyki filmowej, m.in. dla niemieckich produkcji telewizyjnych.

W latach 90. związany był z Wyższą Szkołą Muzyczną przy Uniwersytecie Johanna Gutenberga w Moguncji, gdzie od 1993 roku wykładał perkusję i teorię rytmu. W latach 2000-2003 był również wykładowcą na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki we Frankfurcie nad Menem. W 2009 roku otrzymał honorowy tytuł profesora Uniwersytetu Johanna Gutenberga. W tym samym roku został członkiem międzynarodowej grupy International Jazz, składającej się z takich artystów, jak Jan Jarczyk, Andrzej Olejniczak oraz Dariusz Oleszkiewicz. W latach 2009-2010 grupa realizowała tournée po Polsce, Francji, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Janusz Stefański zmarł 4 listopada na raka płuc w szpitalu we Frankfurcie nad Menem, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny i niezatarte ślady w polskiej oraz światowej muzyce jazzowej.

Dyskografia

W tej sekcji znajduje się kompleksowa lista albumów nagranych przez Janusza Stefańskiego. Dyskografia prezentuje zarówno daty nagrania, jak i wydania, tytuły albumów oraz wykonawców, którzy byli odpowiedzialni za te projekty. Poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące albumów artysty.

NagranyWydanyAlbumWykonawca – liderWytwórnia
1970 (1)1970Music for KTomasz Stańko QuintetPN Muza
1971 (3)1971ReminiscenceMieczysław KoszPN Muza
1972 (5)1972Jazzmessage from PolandTomasz Stańko QuintetJG Records
1973 (3)1973Purple SunTomasz Stańko QuintetCalig Records
1973 (8)1974Fish FaceTomasz StańkoPoljazz
1974 (1)1974KunstkopfindianerWolfgang Dauner, Zbigniew Seifert, Hans KollerMPS Records
1974-781979We’ll Remember ZbiggyZbigniew SeifertMood Records
_1980Elżbieta AdamiakElżbieta AdamiakPN Muza
_2007Blues ForeverEmil Mangelsdorff Quartet, The_
1969-702010NoraZbigniew Seifert QuartetGAD Records

Oceń: Janusz Stefański

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:9