UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Anna Gramatyka-Ostrowska


Anna Gramatyka-Ostrowska, urodzona 2 stycznia 1882 roku w malowniczym Krakowie, to postać, która znacząco wpisała się w polski świat sztuki. Zmarła 25 czerwca 1958 roku w urokliwym Zakopanem, pozostawiając po sobie niezatarte ślady jako utalentowana malarka i graficzka.

Życiorys

Anna Gramatyka-Ostrowska była utalentowaną artystką, która zawdzięcza swoje życie i twórczość rodzicom: Antoniemu Gramatyce, znanemu malarzowi, oraz Izabeli Popieleckiej. Jej edukacja artystyczna rozpoczęła się w Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet Toli Certowiczówny w Krakowie, a następnie kontynuowała naukę w Académie Julian oraz do 1904 roku w École des Beaux-Art w Paryżu, gdzie miała okazję uczyć się pod okiem znakomitego Jean-Paul Laurensa.

W roku 1900, artystka zadebiutowała podczas wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie prezentowała swoje prace do 1917 roku. Po powrocie do kraju osiedliła się w Krakowie, gdzie mieszkała w latach 1912–1919 oraz 1921–1924. W tym okresie prowadziła zajęcia z rysunku na Wyższych Kursach dla Kobiet im. Adriana Baranieckiego. Jej twórczość była również widoczna na licznych wystawach organizowanych przez Towarzystwo Polska Sztuka Stosowana.

Osobiste życie Anny łączyło się z Antonią Ambrożewiczem, krytykiem i eseistą, który zmarł w 1930 roku. Oboje zmagali się z problemami zdrowotnymi związanymi z płucami, co skłoniło ich do przeprowadzki z Krakowa do Zakopanego w połowie lat 20. XX wieku. W Zakopanem Anna zaczęła projektować wzory kilimów dla Stowarzyszenia Kilim.

Głównym obszarem twórczości Anny Gramatyki-Ostrowskiej były pejzaże oraz portrety, ale jej talent obejmował również grafikę użytkową, w tym afisze, znaki drukarskie, kartki pocztowe czy kalendarze. Swoją graficzną wizję realizowała również w czasopismach, dużo znanych wydaniach, jak „Polski Poradnik Graficzny” z 1908 roku czy „Maski” z 1919 roku.

Artystka reorganizowała również przestrzeń scenograficzną, ilustrując książki dla dzieci oraz projektując dekoracje do spektakli teatralnych. W szczególności, wyróżniającą się pracą była scenografia do sztuk „Zemsta Kasznura” Zofii Rogoszówny oraz „Krąg interesów” Jacinto Benavente. Anna dostarczała również unikatowe projekty witraży, w tym m.in. w kamienicy przy ulicy Szpitalnej 38 w Krakowie oraz plafon w willi lwowskiego architekta Stanisława Ulejskiego.

Przypisy

  1. Ewa Bobrowska: Emancypantki? Artystki polskie w Paryżu na przełomie XIX i XX wieku. www.bu.umk.pl. [dostęp 26.02.2022 r.]
  2. Krystyna Pawłowska „Witraże krakowskie w kamienicach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej z przełomu wieków XIX i XX” wyd. Kraków 2018.
  3. Antoni Henryk A.H. Stachowski (red.), Encyklopedia Krakowa, Warszawa, Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 257, ISBN 83-01-13325-2.

Oceń: Anna Gramatyka-Ostrowska

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:12