Jacek Wójcicki to postać o wielu talentach, którego kariera artystyczna wzbogaca polską kulturę. Urodził się 21 stycznia 1960 roku w malowniczym Krakowie, co miało istotny wpływ na jego przyszłość artystyczną.
Jako aktor, śpiewak tenor oraz muzyk, zdobył uznanie w różnych dziedzinach sztuki, co czyni go ważnym reprezentantem polskiego świata artystycznego.
Życiorys
Dzieciństwo Jacka Wójcickiego przebiegało na krakowskim Zwierzyńcu, gdzie dorastał z rodzicami oraz siostrą Małgorzatą. W młodości zasłynął jako śpiewak w chórze Filharmonii Krakowskiej, z którym miał przyjemność koncertować na wielu scenach świata. Jego debiut aktorski miał miejsce w adolescencji, kiedy to zagrał epizodyczną rolę w spektaklu Dziady, wystawianym w Starym Teatrze w Krakowie.
Jacek Wójcicki ukończył prestiżowe studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W latach 1982–1991 był związany z Teatrem Słowackim w Krakowie, gdzie zaprezentował swoje zdolności w wielu produkcjach, w tym zagrał główną rolę w spektaklu Niebieski ptak. W roku 1986 wyróżniono go podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej, a rok później zdobył nagrodę za interpretację utworu „Wiersz gazetowo-miłosny” na 24. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
W okresie 1992-1997 artysta występował w Kabarecie Olgi Lipińskiej, a także zyskał popularność jako Pan Tenorek w telewizyjnym programie skierowanym do dzieci, Budzik, emitowanym w TVP1. Jacek wykonuje także różnorodne piosenki filmowe i serialowe, w tym utwory z popularnych produkcji jak Szpital na perypetiach, Konie apokalipsy czy Ostatni dzwonek.
9 września 2016 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, uhonorował go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za jego wybitne osiągnięcia oraz zasługi w działalności na rzecz polskiej kultury i sztuki.
Filmografia
Role aktorskie
W 1985 roku Jacek Wójcicki zadebiutował w filmie Urwisy z Doliny Młynów, odgrywając postać Filipa. Następnie, w 1986 roku wystąpił w filmie Klementynka i Klemens, gdzie ponownie wcielił się w rolę Filipa, tym razem jako gęś z Doliny Młynów.
Rok 1987 przyniósł mu kolejną rolę jako Igorek w filmie Opowieść Harleya. Dwa lata później, w 1989 roku, można go było zobaczyć w kilku produkcjach: jako sprzedawca horoskopów w Jance (odc. 7), a także jako arcyksiążę Maksymiliana w Kanclerzu (odc. 5). W tym samym roku wystąpił też w Ostatnim dzwonku, wcielając się w Jacka „Świra” Świerzyńskiego.
W 1990 roku Wójcicki wziął udział w filmie Korczak jako bojowiec Bundu, a w 1991 roku można go było zobaczyć w Podwójnym życiu Weroniki. Jego kariera rozwijała się dynamicznie, a w 1993 roku wystąpił w kilku produkcjach: Wow jako listonosz Leo (odc. 1-2, 13), w Białym małżeństwie jako śpiewak, a także w Łowcy. Ostatnim starciu jako Tadeusz „Guido” Zieliński. Ponadto zagrał w znaczącej roli Henryka Rosnera w Liście Schindlera.
W późniejszych latach Wójcicki zagrał w filmie Siedlisko jako kominiarz, oraz w Tygrysach Europy w roli kucharza Zucchero. Jego praca na małym ekranie obejmowała trwały epizod w popularnym serialu Budzik, w którym występował od 2001 do 2012 roku jako Pan Tenorek.
Wykonanie piosenek
Wójcicki z sukcesem zajął się również muzyką. W 1987 roku wykonał utwór Leon Kameleon. Dwa lata później, w serii Ostatniego dzwonka, zaprezentował szereg piosenek, w tym „Modlitwę. O wschodzie słońca”, „Lekcję historii” oraz „A my nie chcemy uciekać stąd…”.
W 1991 roku artysta zaśpiewał Lisiczkę, a w 1993 roku wykonał Kolędę wigilijną pod tytułem „Pod jemiołą”. W latach 1994-1998 śpiewał czołówkę do programu Bajki zza okna. Jego głos można usłyszeć także w piosence o Miki Molu z 1996 roku w produkcji Miki Mol i Straszne Płaszczydło, a także w czołówce programu Między nami bocianami z 1997 roku. W 2001 roku jego głos usłyszano w serii Szpital na perypetiach w utworze „To wita cię szpital”.
Polski dubbing
Jacek Wójcicki z powodzeniem dublował wiele postaci, dzięki czemu zyskał uznanie w świecie polskiego dubbingu. W latach 1995-2004 użyczył swojego głosu w produkcji Aladyn, wykonując piosenkę czołówkową. W 1996 roku zagrał Księcia Korneliusza w filmie Calineczka, gdzie jego partie wokalne wzbogaciły tę animację.
W 1999 roku, w drugiej wersji dubbingowej Miecza w kamieniu, zaśpiewał „Pieśń Minstrela”. Rok później użyczył swojego głosu Dzielnemu krawczykowi w Baśniach Braci Grimm: Simsala Grimm (odc. 1). W 2001 roku wrócił do świata Aladyna, będąc odpowiedzialnym za wykonanie piosenki „Arabska noc” w produkcji Aladyn: Powrót Dżafara.
Dyskografia
Jacek Wójcicki, znany polski artysta, ma w swoim dorobku liczne albumy, które ukazują jego wszechstronność oraz talent. Oto lista jego osiągnięć fonograficznych:
- 1992: Live Character,
- 1995: Nie bój się anioła (reedycja: 1998),
- 2000: Kolędy polskie (gościnnie: Beata Rybotycka) (Dziennik Polski),
- 2003: Budzik – Cztery humory roku (m.in. Jacek Wójcicki) (Polskie Radio PRCD 427),
- 2006: Piosenki Pana Tenorka (EMI Music Poland 3794642),
- 2015: Zaklinam czas (Mystic Production).
Działalność polityczna
W trakcie wyborów prezydenckich w 2020 roku Jacek Wójcicki zdeklarował swoje poparcie dla kandydatury Władysława Kosiniaka-Kamysza. To ważne wydarzenie miało miejsce podczas konwencji, która odbyła się w Jasionce, gdzie artysta zaśpiewał wiersz Adama Asnyka pt. „Miejcie nadzieję”.
Przypisy
- XXIV KFPP - 1987 [online], tvp.pl [dostęp 23.04.2024 r.]
- a b c d e Małgorzata Jungst. Śpiewał kolędy pod domami przyjaciół. „Retro”. 22, 12.01.2023 r. Wydawnictwo Bauer. ISSN 2391-6982.
- Jacek Wójcicki wsparł Władysława Kosiniaka-Kamysza. Interia.pl, 01.03.2020 r. [dostęp 25.01.2021 r.]
- Odznaczenia z okazji 60. rocznicy powstania kabaretu „Piwnica pod Baranami”. prezydent.pl, 09.09.2016 r. [dostęp 09.09.2016 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Rafał Marchewczyk | Anna Gramatyka-Ostrowska | Adam Bandrowski | Wojciech Widłak | Tadeusz Ruta | Władysław Górzyński | Magdalena Jarosz | Krzysztof Skórczewski | Felicja Pichor-Śliwicka | Emil Chaberski | Ryszard Gajewski (aktor) | Karol Kątski | Konstanty Mańkowski | Saturnin Świerzyński | Krzysztof Kownacki | Marek Kulisiewicz | Zygmunt Biesiadecki | Elżbieta Kijowska | Jerzy Kowynia | Marcin KołpanowiczOceń: Jacek Wójcicki