Magdalena Jarosz


Magdalena Jarosz-Bradecka, znana również pod imieniem Magda Jaroszówna, to postać, którą warto bliżej poznać w kontekście polskiego teatru i kina. Urodziła się 27 stycznia 1952 roku w Krakowie, co było początkiem jej niezwykłej artystycznej drogi.

Jej życie zawodowe, pełne pasji i talentu, zakończyło się tragicznie 7 kwietnia 2015 roku, również w Krakowie. W ciągu swojej kariery, która trwała przez wiele lat, Magdalena zyskała uznanie jako aktorka zarówno w produkcjach teatralnych, jak i filmowych.

Życiorys

Magdalena Jarosz, urodzona w Krakowie, rozpoczęła swoją karierę aktorską, debiutując na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w dniu 6 listopada 1976 roku. Wówczas, będąc jeszcze studentką krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego, zagrała rolę Friedy w adaptacji „Zamku” autorstwa Kafki. W czasie swoich studiów nie mogła występować w produkcjach filmowych. Ukończyła Wydział Aktorski PWST w 1977 roku, pisząc pracę dyplomową na temat „Ulissesa” Jamesa Joyce’a.

Na jednym roku uczyła się z takimi artystkami i artystami jak Iwona Bielska, Aldona Grochal, Zbigniew Ruciński, Alicja Bienicewicz oraz Andrzej Hudziak.

Przez ponad trzy dekady pracowała w Starym Teatrze w Krakowie, gdzie miała okazję występować w spektaklach reżyserowanych przez takie osobistości jak Grzegorzewski oraz Jarocki. Jej ostatnim wystąpieniem scenicznym była rola w dziele „Pani Bóg Halina”. Jeżeli chodzi o kino, największą popularność przyniosła jej rola uciekającej sprzed ołtarza panny młodej w filmie „Kontrakt” Krzysztofa Zanussiego.

Nie ograniczała się tylko do aktorstwa; zajmowała się również przygotowaniem kostiumów dla różnych produkcji. Była żoną znanego aktora i reżysera, Tadeusza Bradeckiego. Magdalena Jarosz zmarła i została pochowana 13 kwietnia 2015 roku na Cmentarzu Komunalnym w Wieliczce.

Nagrody

Magdalena Jarosz to utalentowana artystka, która zdobyła uznanie w polskim teatrze poprzez swoje rolę i osiągnięcia. Poniżej przedstawiamy jej najważniejsze nagrody, które odzwierciedlają jej wkład w krajobraz teatralny.

  • 1980 – Nagroda im. L. Schillera przyznawana przez ZASP,
  • 1983 – Nagroda za rolę Warwary w przedstawieniu Biedni ludzie Fiodora Dostojewskiego w Starym Teatrze w Krakowie na XVIII Ogólnopolskim Przeglądzie Teatralnym Małych Form w Szczecinie,
  • 1989 – Nagroda za rolę Gwendoliny w przedstawieniu „Bądźmy poważni na serio” Oscara Wilde’a w Starym Teatrze w Krakowie na XXIX Kaliskich Spotkaniach Teatralnych,
  • 2004 – Nagroda w dziedzinie aktorstwa za rolę Pani Habersatt w przedstawieniu „Niewina” Dei Loher w Starym Teatrze w Krakowie na III Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

Role teatralne

Magdalena Jarosz zyskała szerokie uznanie dzięki swoim różnorodnym rolom teatralnym. Wśród nich wyróżniają się następujące wystąpienia:

  • Przedtem/Potem, gdzie wcieliła się w postać Żony w rosyjskim małżeństwie,
  • Miasto snu, w którym odgrywała rolę Mata Hari,
  • Pani Bóg Halina, w której wystąpiła jako jedna z postaci udzielających wywiadu na temat sekt.

Role filmowe

Magdalena Jarosz wystąpiła w szeregu pamiętnych rolach w polskiej kinematografii. Jej debiut miał miejsce w roku 1976, kiedy to zagrała postać Agnieszki, będącą dziewczyną Andrzeja w filmie „Próba ciśnienia”.

Kolejnym ważnym krokiem w jej karierze filmowej był rok 1980, w którym wcieliła się w rolę Lilki Bartoszuk, żony Piotra w filmie „Kontrakt”.

W 1981 roku, Jarosz zagrała Sławkę, siostrę Stefana, który był głównym bohaterem w filmie „Wielki bieg”.

Przypisy

  1. a b c Zmarła aktorka Magdalena Jarosz [online], film.interia.pl [dostęp 09.07.2022 r.]
  2. Cyfrowe muzeum - Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie [online], www.cyfrowemuzeum.stary.pl [dostęp 23.10.2022 r.]
  3. FilmPolski.pl [online], Witryna WWW FilmPolski.pl [dostęp 23.10.2022 r.]
  4. Magdalena Jarosz-Bradecka, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 09.07.2022 r.]
  5. a b Odeszła aktorka Starego Teatru Magdalena Jarosz | e-teatr.pl [online], Teatr w Polsce [dostęp 09.07.2022 r.]
  6. a b Encyklopedia, Kraków. Huczny jubileusz w Starym [online], Encyklopedia teatru polskiego [dostęp 09.07.2022 r.]
  7. Cyfrowe muzeum – Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie [online], www.cyfrowemuzeum.stary.pl [dostęp 09.07.2022 r.]
  8. Stowarzyszenie Filmowców Polskich [online] [dostęp 09.07.2022 r.]
  9. a b l, Magdalena Jarosz [online], fdb.pl [dostęp 09.07.2022 r.]
  10. a b c Redakcja, Odeszła aktorka Starego Teatru Magdalena Jarosz [online], Dziennik Polski, 13.04.2015 r. [dostęp 23.10.2022 r.]

Oceń: Magdalena Jarosz

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:8