Anna Morawiec


Anna Morawiec, urodzona w 1970 roku w Krakowie, jest znaną polską poetką oraz aktywistką społeczną. Jej twórczość literacka oraz zaangażowanie w różne inicjatywy stanowią ważny element polskiego życia kulturalnego.

Kobieta pełni również prestiżową rolę jako kierownik Terenowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie pracuje od 1996 roku. W związku z tą funkcją, angażuje się w rozwój rolnictwa i wsparcie lokalnych społeczności.

W przeszłości, w latach 2002-2003, Anna Morawiec była dyrektorem powiatowego inkubatora przedsiębiorczości w Szczucinie, co dowodzi jej wielkich umiejętności w zarządzaniu oraz promocji przedsiębiorczości w regionie.

Edukacja

Anna Morawiec jest osobą, która zdobyła bogate wykształcenie. Ukończyła studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, co stanowi ważny krok w jej edukacyjnej drodze. Poza tym, jej ścieżka kształcenia obejmuje również ukończenie Akademii Rolniczej w Krakowie. Dodatkowo, w celu poszerzenia swoich kompetencji, zdobyła wykształcenie podyplomowe na kierunku menadżer ekonomii społecznej w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości w Chrzanowie.

Ponadto, Anna zdecydowała się na uczestnictwo w programu coachingowego, który zaowocował przyznaniem jej tytułu mistrza trenerskiego. To świadczy o jej zaangażowaniu w rozwój osobisty i zawodowy, a także jest dowodem na jej determinację w dążeniu do wiedzy oraz umiejętności w obszarze coachingu i edukacji.

Twórczość literacka

Utwory literackie tej poetki są wielokrotnie wyróżniane w różnych konkursach literackich, a także regularnie zamieszczane w publikacjach pokonkursowych. Debiutancka książka Szarlotka czyli co się robi, żeby nie robić tego co powinno się robić zdobyła główną nagrodę w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca w 2015 roku. Publikacja ujrzała światło dzienne w roku 2016, dzięki mecenatowi Miasta Gdańska oraz nakładem gdańskiego Wydawnictwa w Podwórku.

W zbiorze znajdują się utwory zaliczane do poezji refleksyjnej, które podejmują różne zagadnienia, zestawiając je z pięknem przemijającego życia. Teksty te są owocem chwil kontemplacji, które powstają w czasie wypełnionym obowiązkami oraz skutkiem momentów spędzonych na obserwacji świata, które emanują niewymuszonym zdumieniem, charakterystycznym dla dziecięcej wrażliwości.

Utwory, które zdobyły nagrody podczas wskazanego konkursu, zyskały uznanie m.in. profesora Kazimierza Nowosielskiego, przewodniczącego jury. W ramach audycji Wspólne Czytanie w Radiu Gdańsk, radio zaprezentowało nastrojowe słuchowisko, które zawierało wybór wierszy z opisywanego zbioru oraz wywiad z poetką, w którym podzieliła się z słuchaczami przemyśleniami na temat swojej twórczości i rozwijającej się kariery artystycznej.

W roku 2016, poetka zdobyła wyróżnienie będąc jednym z laureatów XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Krzewniaka.

Działalność społeczna

W 1999 roku, z inicjatywy aktywnej działaczki, powstało Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno. Od samego początku działalności tej instytucji, pełni ona rolę jej prezesa.

Ta społecznie zaangażowana osoba jest także fundatorką corocznych spotkań stowarzyszeń z powiatu dąbrowskiego, które stanowią ważny element współpracy i wymiany doświadczeń między różnymi organizacjami.

Warto zaznaczyć, że wiele projektów zrealizowanych przez te organizacje pozarządowe nosi jej imię jako autorki, wskazując na wpływ jej pracy na rozwój lokalnej społeczności.

Przypisy

  1. Zwyciężczyni konkursu literackiego Miasta Gdańska. Pisarka Anna Morawiec [online] [dostęp 22.10.2017 r.]
  2. Wydawnictwo w Podwórku [online], Wydawnictwo w Podwórku [dostęp 22.10.2017 r.]
  3. O „Szarlotce” opowie Anna Morawiec [online] [dostęp 21.10.2017 r.]
  4. Wieczornica Poetycka | MGOK Karczew [online], mgok.karczew.pl [dostęp 21.10.2017 r.]
  5. Wieczór autorski Anny Morawiec z „Szarlotką” - Powiat Dąbrowski [online], powiatdabrowski.pl [dostęp 21.10.2017 r.]
  6. Literacka szarlotka, „tarnowskikurierkulturalny.pl” [dostęp 21.10.2017 r.]
  7. a b Wydawnictwo w Podwórku [online], Wydawnictwo w Podwórku [dostęp 21.10.2017 r.]

Oceń: Anna Morawiec

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:10