Adam Marczyński


Adam Marczyński był nie tylko malarzem, ale i grafikiem, który swoją pasję artystyczną zrealizował w stolicy Małopolski. Urodził się 24 grudnia 1908 roku w Krakowie, gdzie również spędził swoje życie i, niestety, 13 stycznia 1985 roku zmarł.

Jego talent oraz zaangażowanie w sztukę zaowocowały tym, że w 1950 roku objął stanowisko profesorskie w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W ten sposób wpływał na kolejne pokolenia artystów, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Życiorys

Adam Marczyński, znany polski artysta, ukończył studia w 1936 roku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kształcił się pod okiem Władysława Jarockiego oraz Ignacego Pieńkowskiego, co miało znaczący wpływ na jego rozwój artystyczny. Jego twórczość obejmowała również podróże do Francji i Hiszpanii, gdzie zyskał nowe inspiracje.

Był jednak silnie związany z Grupą Krakowską, z którą brał udział w licznych wystawach. Jego postrzeganie zadań sztuki oraz zagadnień formy pokrywało się z poglądami Marii Jaremy i Henryka Wicińskiego. W 1957 roku miał istotny wkład w reaktywację tej grupy, a jego prace na rzecz Stowarzyszenia były czasami źródłem ostrych konfliktów, zwłaszcza z Tadeuszem Kantorem i jego najbliższym otoczeniem.

Po zakończeniu II wojny światowej, artysta podjął pracę w Akademii Sztuk Pięknych, gdzie prowadził własną pracownię malarstwa aż do momentu przejścia na emeryturę. W gronie jego studentów byli między innymi: Franciszek Starowieyski, Ewa Lipska, Janusz Orbitowski, Zofia Broniek, Krzysztof Jeżowski, Andrzej Kreütz-Majewski, Iwona Ornatowska, Romuald Oramus, Aleksander Pieniek, Grażyna Borowik oraz Zbigniew Żupnik.

Oprócz malarstwa, Adam Marczyński pasjonował się także rysunkiem, grafiką, zwłaszcza monotypiami, oraz scenografią. Zyskał uznanie jako autor cenionych polichromii w wielu kościołach, m.in. w Nowym Wiśniczu, Katedrze w Tarnowie, Ratułowie, Brzesku oraz Sokołowie Małopolskim. W swojej twórczości zrealizował także ilustracje do znanych książek, takich jak *Niebieskie kartki* autorstwa A. Rudnickiego, *Porwanie w Tiutiurlistanie* W. Żukrowskiego, *Pamiętniki Paska* oraz *Niespokojne godziny* I. Jurgielewiczowej.

Do jego znaczących osiągnięć należy również forma kinetyczna o wysokości 8 metrów, stworzona w współpracy z M. Klaus i J. Rakowskim, zaprezentowana podczas I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, które miało miejsce w 1965 roku. Rzeźba, skonstruowana tak, aby poruszać się pod wpływem wiatru, jest umocowana w Parku im. Michała Kajki w Elblągu.

Warto wspomnieć, że Adam Marczyński miał przyrodniego brata, Antoniego Marczyńskiego. Po zakończeniu swojego życia artysta został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim, w sektorze SC4-A-2.


Oceń: Adam Marczyński

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:24