Antoni Jan Goetz


Antoni Jan Goetz, znany również jako Antoni Jan Götz-Okocimski, urodził się 17 grudnia 1895 roku w Krakowie, a zmarł 31 października 1962 roku w Nairobi. Był to wybitny polski przemysłowiec, polityk oraz działacz sportowy, którego działalność miała istotny wpływ na wiele dziedzin życia społecznego.

W latach 30. XX wieku pełnił funkcję właściciela Browaru Okocim, co znacząco wpłynęło na rozwój lokalnej gospodarki i przemysłu piwowarskiego. Jego zaangażowanie w politykę również nie umknęło uwadze, gdyż zasiadał jako poseł na Sejm IV kadencji w II Rzeczypospolitej Polskiej.

Życiorys

Antoni Jan Goetz rozpoczął swoje wykształcenie w rodzinnych stronach, a w latach 1905–1914 uczęszczał do II Gimnazjum w Krakowie. W lutym 1915 roku zgłosił się wraz z bratem do I dywizji austriackiej artylerii konnej, gdzie pełnił służbę wojskową podczas I wojny światowej. Po zakończeniu wojny, w 1918 roku, wstąpił do Wojska Polskiego, ponownie jako członek artylerii konnej. W 1920 roku brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a po jej zakończeniu powrócił do Okocimia.

W latach 1923-1930 pełnił funkcję wójta gminy Okocim. W 1924 roku zdobył wykształcenie ekonomiczne w Akademii Handlowej w Krakowie. Jego działalność zawodowa rozwinęła się, gdy przez wiele lat zasiadał w Wydziale Powiatowym w Brzesku, Radzie Gromadzkiej, Radzie Szkolnej oraz Radzie Gminnej w Okocimiu. Dodatkowo był radcą Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Izby Rolniczej w Krakowie. Angażował się w działalność wielu organizacji, w tym Małopolskiego Towarzystwa Rolniczego, Towarzystwa Ekonomicznego oraz Towarzystwa Rolniczego w Brzesku, gdzie był członkiem zarządu okręgowego.

W 1931 roku objął stanowisko prezesa Rady Nadzorczej rodzinnej spółki akcyjnej, a od 1936 do 1939 roku pełnił funkcję prezesa krakowskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (IPH). Goetz był również aktywnym filantropem i myśliwym. Zasiadał w zarządzie głównym Polskiego Stronnictwa Zachowawczego, a w latach 1935–1938 był posłem na Sejm, wybranym z listy Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem, reprezentując okręg Bochnia-Brzesko-Limanowa. Po rozpadzie bloku politycznego przeszedł do Obozu Zjednoczenia Narodowego, gdzie zasiadał w radzie obwodowej w Brzesku.

Od 1938 roku zaczęły napływać do niego anonimy wzywające do ujawnienia niemieckich korzeni. Antoni Jan Goetz stanowczo odrzucił te sugestie i nie chciał rezygnować ze swojego polskiego dziedzictwa. Zanim niemieckie wojska dotarły do Okocimia, 5 września 1939 roku opuścił swój majątek, udając się z żoną i matką do Francji. Tam został adiutantem dowódcy szkoły podoficerów artylerii w polskim Centrum Wyszkolenia Artylerii, które mieściło się w Camp de Coëtquidan w Bretanii, gdzie celował w pracy aż do 1940 roku. Następnie przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie pełnił funkcję oficera I pułku artylerii ciężkiej Wojska Polskiego, stacjonującego w Szkocji.

W 1943 roku został zdemobilizowany i objął stanowisko sekretarza generalnego Polskiego Czerwonego Krzyża w Londynie, na którym to stanowisku pracował do 1946 roku. Następnie działał jako sekretarz Towarzystwa Pomocy Polakom, a swoją funkcję pełnił do 1952 roku. W tym samym roku przeniósł się do Nairobi w Kenii, gdzie założył herbaciarnię, prowadząc ją do końca swojego życia. Zmarł w 1962 roku na skutek gorączki tropikalnej, pozostawiając po sobie pamiątkę w postaci grobu na cmentarzu Nairobi-Langato.

21 października 2017 roku jego prochy zostały sprowadzone do kraju dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Ziemi Okocimskiej, działających za zgodą rodziny, i pochowane w rodzinnym grobowcu w Okocimiu.

Rodzina

Antoni Jan Goetz był potomkiem szanowanej rodziny. Jego dziadkiem był Jan Ewangelista Goetz, a ojcem Jan Albin Goetz, obaj odpowiedzialni za założenie znanego browaru w Okocimiu. Matka Antoniego, hrabina Zofia Sumińska, żyła w latach 1867-1945. W rodzinie było jeszcze rodzeństwo Antoniego – posiadał brata oraz dwie siostry. W 1925 roku zawarł związek małżeński z Zofią Chrząszcz, która żyła w latach 1898-1975.

Odznaczenia i nagrody

Antoni Jan Goetz był osobą, która zdobyła szereg prestiżowych odznaczeń za swoje osiągnięcia oraz wkład w różne dziedziny życia społecznego. Jego waleczność została dostrzegana już w 1917 roku, kiedy to odznaczono go Karl Truppen Kreuz za odwagę na froncie austriacko-rosyjskim.

W późniejszych latach, w 1936 roku, otrzymał zaszczytny tytuł Tajnego Szambelaństwa Papieskiego di Spada e Cappa od Papieża Piusa XI, co stanowiło wyraz uznania jego działalności. Dwa lata później, w 1937 roku, jego zasługi na polu pracy społecznej zostały uhonorowane Złotym Krzyżem Zasługi.

Na przestrzeni lat, po jego śmierci, w 2017 roku, Antoni Jan Goetz został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Brzeska, co podkreśla jego znaczenie dla lokalnej społeczności.


Oceń: Antoni Jan Goetz

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:9