Tadeusz Ćwik


Tadeusz Ćwik, znany również pod pseudonimami Burza, Czesław, Władysław Stopczyk, Teofil oraz Wicher, to postać, która odegrała istotną rolę w polskiej polityce XX wieku. Urodził się 27 stycznia 1899 roku w Krakowie, a swoje życie zakończył 30 lipca 1968 roku w Warszawie.

Ćwik był aktywnym działaczem na polu socjalizmu i komunizmu, angażując się w działalność związkową. Był członkiem Komunistycznej Partii Polski (KPP) oraz pełnił funkcję sekretarza generalnego Polskiej Partii Socjalistycznej-Lewicy (PPS-Lewicy). Jego zaangażowanie w działalność polityczną doprowadziło go do członkostwa w Komitecie Centralnym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (KC PZPR), a także w Polskim Komitecie Obrońców Pokoju. Jako osoba o tak znaczącym dorobku historycznym, jego działalność wpłynęła na rozwój sytuacji politycznej w Polsce.

Życiorys

W życiorysie Tadeusza Ćwika widać wyraźne zaangażowanie w ruchy społeczne i polityczne, co ukształtowało jego młodzieńcze lata. Był synem Karola, który był członkiem PPSD oraz działaczem związku zawodowego kolejarzy.

W 1915 roku dołączył do Koła Młodzieży PPSD. Jego aktywność polityczna nabrała tempa, kiedy w 1917 roku wstąpił do Polskiego Korpusu Posiłkowego, brał udział w buncie Korpusu, który miał miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1918. Po zakończeniu tego okresu, wkrótce po wojnie, podjął decyzję o odejściu z PPSD, przyłączając się do KPRP/KPP. Ćwik zorganizował również skład literatury komunistycznej w hotelu „Monopol”, w którym pracował.

W 1920 roku został skierowany do wojska, gdzie jako członek nielegalnej Rady Żołnierskiej prowadził działalność propagandową przeciwko prowadzonej wojnie polsko-sowieckiej w Krakowie. Jego działania na rzecz ideologii komunistycznej często kończyły się aresztowaniami oraz więzieniem, w tym w Będzinie, Mysłowicach i Wronkach, gdzie był aktywnym członkiem zarządu komuny więźniów politycznych.

W latach 1925–1926 Tadeusz Ćwik pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Podhalańskiej Rady Związków Zawodowych w Zakopanem. Ponadto działał w Towarzystwie Oświatowym im. Adama Mickiewicza, gdzie organizował kursy marksistowskie. W 1926 roku KPP skierowała go do pracy związkowej w Zagłębiu Dąbrowskim, gdzie objął stanowisko sekretarza oddziału Związku Zawodowego Robotników i Robotnic Przemysłu Włókienniczego w Polsce oraz Rady Związków Zawodowych w Zawierciu.

Latem 1926 roku Ćwik zorganizował kilka udanych strajków, w tym strajk włókniarzy. Po 1928 roku rozpoczął działalność w Związku Zawodowym Robotników Przemysłu Chemicznego i Pokrewnych w RP, w latach 1928–1930 będąc skarbnikiem Zarządu Głównego tego związku. W 1929 roku, na I Krajowym Zjeździe PPS-Lewicy, zyskał stanowisko sekretarza generalnego nowopowstałej partii.

W 1933 roku objął funkcję sekretarza Centralnego Wydziału Zawodowego KC KPP, a w końcu tego samego roku wyjechał do Moskwy, gdzie ukończył Międzynarodową Szkołę Leninowską. Jego aktywność na arenie międzynarodowej obejmowała uczestnictwo w VII Kongresie Kominternu w 1935 roku. Po zakończeniu działalności Centralnego Wydziału Zawodowego, pracował jako instruktor KC KPP do spraw ruchu zawodowego. W 1936 roku znalazł zatrudnienie jako robotnik budowlany.

W tym czasie współpracował z Centralnym Związkiem Zawodowym Robotników Przemysłu Budowlanego, Drzewnego, Ceramicznego i Pokrewnych Zawodów w Polsce. Na początku 1936 roku, na polecenie sekretariatu KC KPP, wyjechał do Hiszpanii jako komisarz ds. ochotników w bazie Brygad Międzynarodowych. Później pełnił rolę komisarza politycznego XIII Brygady im. Jarosława Dąbrowskiego, uczestnicząc w walkach m.in. pod Madrytem, Saragossą, Teruelem i Leridą, gdzie został ranny.

Po zakończeniu działania w Hiszpanii, w 1938 roku, Tadeusz Ćwik organizował pomoc dla Republiki Hiszpańskiej w Francji oraz angażował się w akcje wsparcia dla internowanych uczestników hiszpańskiej wojny. Utrzymywał również kontakty z grupą inicjatywną PPR w Paryżu. W 1940 roku zgłosił się do Armii Polskiej we Francji i przebywał w Wielkiej Brytanii, gdzie wstąpił do PPS.

Niestety, został aresztowany pod zarzutem propagandy przeciwko korpusowi oficerskiemu, jednak został uniewinniony. Po zwolnieniu z wojska objął funkcję kierownika Wydziału Opieki Nad Inwalidami, będąc zaangażowanym w pomoc byłym żołnierzom Brygad Międzynarodowych. W 1944 roku zorganizował Związek Kombatantów, który wspierał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego oraz Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej.

W 1945 roku Tadeusz Ćwik powrócił do kraju, gdzie piastował stanowisko dyrektora Departamentu Ogólnego w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej oraz prezesa Głównego Urzędu Inwalidzkiego. Wstąpił do nowo powstałej PPS, a od 1946 roku był członkiem Centralnego Komitetu Wykonawczego. Działalność polityczna i związkowa była kontynuowana w Polsce, pełnił funkcje w Prezydium ZG Związku Zawodowego Pracowników Państwowych, a także został sekretarzem generalnym KCZZ.

W 1947 roku wybrano go posłem na sejm z okręgu Pruszków, a jego zaangażowanie w politykę doprowadziło do tego, iż na Kongresie Zjednoczeniowym w grudniu 1948 roku zyskał miejsce w KC PZPR. Był również delegatem na Kongres Obrońców Pokoju w Paryżu oraz członkiem Światowej Federacji Związków Zawodowych. Po usunięciu go z PZPR w 1953 roku, na nowo przywrócono mu członkostwo w 1956 roku. W latach 1957–1961 pełnił funkcję redaktora naczelnego „Przeglądu Związkowego” oraz działacza w Centralnej Radzie Związków Zawodowych.

Na emeryturze Tadeusz Ćwik zaangażował się w działalność społeczną, między innymi jako zastępca sekretarza Rady Naczelnej ZBoWiD oraz prezes Rady Turystyki. Jego życie zakończyło się w uznaniu jego działań, a Tadeusz Ćwik znalazł spoczynek w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera A28-tuje-22).

Ordery i odznaczenia

W życie Tadeusza Ćwika wpisane były liczne wyróżnienia i odznaczenia przyznawane za jego zasługi. Wśród nich można wymienić:

  • Order Sztandaru Pracy I klasy,
  • Order Krzyża Grunwaldu III klasy (przyznany dwukrotnie: 4 czerwca 1946 oraz 16 lipca 1946),
  • Złote Odznaczenie im. Janka Krasickiego, przyznane w 1966 roku,
  • Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”, zdobyty w 1967 roku,
  • Złota odznaka honorowa „Za Zasługi dla Warszawy”, przyznana również w 1966 roku,
  • Odznaka „Zasłużony Działacz Turystyki”, nadana w 1965 roku.

Przypisy

  1. Wyszukiwarka cmentarna – Warszawskie cmentarze. cmentarzekomunalne.com.pl. [dostęp 27.11.2019 r.]
  2. Odznaczenia im. J. Krasickiego dla uczestników wojny w Hiszpanii, „Nowiny” (251), 23.10.1966 r., s. 1.
  3. Dziennik Urzędowy Rady Narodowej m.st. Warszawy, nr 30, 31.12.1966 r., s. 1.
  4. Wojskowy Przegląd Historyczny, nr 3, 1967 r., s. 390.
  5. Dziennik Urzędowy Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki, nr 1-2, 28.02.1965 r., s. 7.
  6. M.P. z 1947 r. nr 14, poz. 33 „w uznaniu bohaterskich zasług ochotników polskich w bojach z niemieckim faszyzmem na polach Hiszpanii w 1936–1939 r. o Polskę Demokratyczną”.
  7. M.P. z 1946 r. nr 138, poz. 257 „za zasługi położone w walce zbrojnej z międzynarodowym faszyzmem na polach Hiszpanii w latach 1936–1939”.
  8. „Trybuna Robotnicza” (92 (1481)), 09.04.1949 r., s. 1.

Oceń: Tadeusz Ćwik

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:23